FitnessKobiecy żeń-szeń. Na problemy z menstruacją i menopauzą

Kobiecy żeń‑szeń. Na problemy z menstruacją i menopauzą

25.02.2014 14:24, aktualizacja: 02.06.2014 10:33

Normalizuje nieregularne cykle miesiączkowe, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bóle miesiączkowe. Służy do uśmierzania objawów menopauzy czy komplikacji poporodowych. Według Chińczyków ma dobroczynny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety, z tego powodu nazywany jest "żeńskim żeń-szeniem".

Normalizuje nieregularne cykle miesiączkowe, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bóle miesiączkowe. Służy do uśmierzania objawów menopauzy. Według Chińczyków ma dobroczynny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety, z tego powodu nazywany jest "żeńskim żeń-szeniem".

Dzięgiel chiński, znany jako Arcydzięgiel chiński (Angelica sinesis), to gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Pochodzi z chłodnych i wilgotnych górskich regionów Chin, Korei oraz Japoni. Jest używany jako przyprawa, środek tonizujący oraz lekarstwo od ponad 1000 lat. Jego nazwa chińska to Dong Quai.

Surowcem leczniczym jest korzeń (wykopywany wczesną wiosną lub jesienią) i liść zbierany wiosną i wczesnym latem – suszony w przewiewnym, zacienionym miejscu). Dzięgiel chiński zawiera estrogeny roślinne, które łącząc się chemicznie z receptorami estrogenów w ludzkich komórkach przywracają równowagę hormonalną.

Roślina ta zawiera też kumaryny, które rozszerzają naczynia krwionośne (w tym powodują lepsze ukrwienie macicy). Kumaryny działają stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Zmniejszają tez stany zapalne i skurcze mięśni.

Dong Quai jest jednym z najstarszych chińskich leków przeciwnowotworowych stosowanym w przypadkach raka piersi, układu rozrodczego i pokarmowego. Ze względu jednak na to, że może mieć działanie podobne do działania estrogenów, zaleca się więc ostrożność w przypadku kobiet cierpiących na nowotwór hormonozależny, albo w przypadku kobiet, które są w grupie wysokiego ryzyka.

Dzięgiel chiński polecany jest również w leczeniu nerwic, bezsenności, chorób układu oddechowego. Podwyższa poziom hemoglobiny. Stymuluje wydzielanie żółci. Jest ponadto również bogaty w kumaryny, fito estrogeny, fitosterole, kwasy organiczne, żelazo, magnez, witaminy: A, B2, B12 oraz E.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także