GotowaniePrzepisyMówimy „smacznego!” - kiedy wypada, a kiedy nie?

Mówimy „smacznego!” - kiedy wypada, a kiedy nie?

Mówimy „smacznego!” - kiedy wypada, a kiedy nie?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
Katarzyna Gileta
29.01.2017 07:03

Wbrew obiegowej opinii życzenie komuś smacznego nie jest zgodne z etykietą językową. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób sugerujemy, że posiłek wcale nie jest smaczny. Możemy również wprowadzić osobę jedzącą w zakłopotanie. Kiedy więc wypada powiedzieć „smacznego”, a kiedy jest to w złym guście?

W domu czy restauracji podczas eleganckiego przyjęcia życzenie obecnym „smacznego” nie jest zalecane. Również kelner nie powinien w ten sposób zwracać się do gości.

W jakich jeszcze sytuacjach życzenie „smacznego” uchodzi za niestosowne? Otóż, nie powinien się tak zwracać mężczyzna do kobiety, która przygotowała posiłek. Poza tym mężczyzna nie powinien zaczynać jeść, zanim kobieta nie włoży do ust pierwszego kęsa. Również gospodarz przyjęcia popełniłby gafę, jeśli życzyłby swoim gościom „smacznego”, jeśli to nie on przyrządził potrawy.

Z kolei, gdyby dzieci gospodarzy zwróciłby się do reszty biesiadników życząc smacznego, mogłoby to zostać odebrane jako sugestia, że posiłek wcale smaczny nie jest. Również goście restauracji nie powinni życzyć sobie smacznego, ponieważ mogłoby to zostać odebrane jako wyraz niepokoju, że dania przyniesione przez kelnera są niedobre.
Etykieta zezwala natomiast na użycie tego zwrotu przez osobę, która posiłek przygotowała.

Kiedy zastaniemy kogoś podczas posiłku (np. w pomieszczeniu biurowym lub akademiku) również nie powinniśmy życzyć „smacznego”, ponieważ możemy w ten sposób wprowadzić tę osobę w zakłopotanie. Poczuje się ona przyłapana na „gorącym uczynku”.

Co więc mamy zrobić? Wycofujemy się dyskretnie i czekamy kilka minut, by ktoś mógł w spokoju dokończyć jedzenie.
Również podczas podróżny np. pociągiem, kiedy współpasażer wyciąga kanapkę, nie powinniśmy mu życzyć „smacznego”. Może się bowiem poczuć skrępowany.

Pamiętajmy też, by nie mówić „smacznego” osobie, która już zaczęła spożywać swój posiłek! Jest to wręcz uważane za przejaw złego wychowania i nieznajomości zasad savoir vivre'u. Trudno jest powiem podziękować za życzenie smacznego posiłku, nie łamiąc kolejnej zasady etykiety, według której nie mówi się z pełnymi ustami. W tym wypadku pominięcie tego życzenia nie będzie uważane za złamanie zasad etykiety.

Jak się jednak zachować, kiedy ktoś już nam życzy „smacznego”? Podziękujmy uśmiechem lub skinieniem głowy za okazaną życzliwość.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (66)
Zobacz także