FitnessMuzyka pomaga w ćwiczeniach

Muzyka pomaga w ćwiczeniach

Muzyka pomaga w ćwiczeniach
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
20.10.2013 19:43, aktualizacja: 21.10.2013 11:47

Muzyka sprawia, że wysiłek fizyczny staje się mniej wyczerpujący, zarówno z subiektywnego, jak i obiektywnego punktu widzenia - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Muzyka sprawia, że wysiłek fizyczny staje się mniej wyczerpujący, zarówno z subiektywnego, jak i obiektywnego punktu widzenia - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Badacze z Instytutu Maksa Plancka w Niemczech zauważyli, że reakcje metaboliczne człowieka wskazują na mniejsze zmęczenie organizmu podczas wykonywania ćwiczeń na siłowni, jeśli wysiłkowi fizycznemu towarzyszy wytwarzanie muzyki. Sami badani przyznają, że czują się wtedy mniej wyczerpani.

Poprzednie badania wykazały, że muzyka ma właściwości rozpraszające i w ten sposób może przyczyniać się do odwrócenia uwagi od konsekwencji wytężonej pracy fizycznej. Jednak teraz udowodniono, iż muzyka rzeczywiście przynosi człowiekowi namacalną ulgę.

Naukowcy podkreślają, że niniejsze odkrycie może tłumaczyć historyczny rozwój praktyk muzycznych w kulturze człowieka i przypominają o niektórych gatunkach muzycznych (blues i gospel), które kształtowały się w ścisłym związku z ciężką pracą niewolników na plantacjach, bądź więźniów w kamieniołomach.

Badacze przeprowadzili z uczestnikami badania trening przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego sprzętu. Część osób badanych ćwiczyła na maszynie, biernie słuchając muzyki. Inni wykorzystywali urządzenie, które produkowało dźwięki tylko wtedy, gdy było aktywnie używane.

U badanych stosowano pomiar wielkości poboru tlenu oraz poziomu napięcia mięśni, a ponadto dowiadywano się o ich subiektywne poczucie zmęczenia po treningu.

Okazało się, że większość uczestników badania deklarowała mniejsze wyczerpanie po wykonywaniu ćwiczeń, któremu towarzyszyło wytwarzanie muzyki. Naukowcy stwierdzili też u nich efektywniejszą pracę mięśni, które zużywały mniej energii niż u pozostałych badanych.

"Wytwarzanie muzyki zmniejsza wysiłek fizyczny" - podsumowuje uzyskane rezultaty Thomas Fritz.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także