FitnessPMS – prawda i mity, objawy, leczenie

PMS – prawda i mity, objawy, leczenie

PMS – prawda i mity, objawy, leczenie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
21.04.2017 21:36, aktualizacja: 09.04.2019 14:33

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, znany jako PMS, obrósł w legendy i stał się synonimem złego humoru u kobiet. Co warto wiedzieć o PMS-ie, a co lepiej puścić mimo uszu?

PMS a hormony

PMS = szalejące hormony? Prawda. Wahania nastrojów, smutek, złość, obrzmiałość i bóle, typowe dla PMS związane są ze zmianami hormonalnymi w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego.

Spada wtedy poziom estrogenu, a rośnie poziom progesteronu. Procesowi towarzyszy spadek ilości serotoniny i endorfin, które odpowiedzialne są za samopoczucie, a także oporność na ból i stres.

PMS - kogo dotyka?

PMS dotyka wszystkie kobiety bez wyjątku. Mit. Według badań, PMS dotyczy co prawda około 90 proc. kobiet w okresie reprodukcyjnym, ale zdecydowanie nie wszystkich. Wiele z nich cierpi tylko na niektóre objawy PMS, a jedynie około 10 proc. skarży się na wszystkie dolegliwości szeroko pojętego PMS-u. W ten sposób obalany jest mit, że PMS jest atrybutem każdej kobiety, ale też popularne usprawiedliwienie złego humoru.

PMS a pigułki antykoncepcyjne

Lekiem na PMS mogą być pigułki antykoncepcyjne? Prawda. Tabletki antykoncepcyjne kontrolują wydzielanie danych hormonów, a co za tym idzie łagodzą gwałtowne wahania hormonalne. Dzięki temu mogą niwelować symptmy PMS. Warto jednak skonsultować ich stosowanie z lekarzem-ginekologiem, ponieważ nie każdy produkt może się do tego nadawać – niektóre mogą wywołać efekty zupełnie przeciwne do pożądanych.

PMS - czas trwania

PMS może trwać aż do zakończenia miesiączki? Prawda. PMS pojawia się najczęściej na tydzień przed wystąpieniem krwawienia. Dla niektórych w tym momencie się kończy, ale część kobiet zmaga się z objawami PMS jeszcze podczas miesiączkowania. Mają na to wpływ comiesięczne zmiany hormonalne.

PMS - objawy

PMS objawia się poprzez dolegliwości zarówno psychiczne, jak i fizyczne? Prawda. PMS daje o sobie znać nie tylko poprzez wahania nastrojów, ale też dolegliwości fizyczne.

Wśród objawów psychicznych PMS są:

Fizyczne objawy PMS mogą być następujące:

PMS jako objaw chorobowy

PMS nie jest objawem innych dolegliwości? Mit. Gdy dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego są bardzo silne i trwają nienaturalnie długo, mogą być syndromem poważnych schorzeń. Warto poddać się badaniom ogólnym i specjalistycznym u ginekologa, neurologa lub endokrynologa.

Zbyt intensywny PMS może się bowiem okazać objawem niedoczynności tarczycy, anemii albo endometriozy.

PMS a ćwiczenia

Na PMS dobre są ćwiczenia? Prawda. Wielu lekarzy zaleca aktywność fizyczną na dolegliwości związane z PMS. Warto zatem wybrać ćwiczenia wzmacniające, relaksujące i rozluźniające. Poprawią zły humor, pomogą pozbyć się złości i dadzą zastrzyk energii w stanach przygnębienia. Poza tym, ćwiczenia mięśni lędźwiowych i mięśni brzucha uleczą, tak charakterystyczne dla PMS, bóle tych okolic.

Zauważając objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, warto wybrać się również na dwór, by zaczerpnąć świeżego powietrza.

PMS a leki hormonalne

PMS łagodzi tylko kuracja hormonalna? Mit. Delikatne objawy PMS można załagodzić zwykłymi lekami przeciwzapalnymi, które uśmierzą ból głowy, mięśni i stawów. Zastosowanie znajdą ogólnodostępne tabletki z ibuprofenem.

PMS - kiedy się powiaja?

PMS może wystąpić wcześniej niż na tydzień przed krwawieniem? Prawda. PMS może wystąpić w połowie cyklu, ale nie musi. U większości miesiączkujących kobiet pojawia się na 7 do 4 dni przed krwawieniem. Tylko część PMS dotyka na 14-15 dni przed menstruacją.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także