FitnessRegularne picie kawy nie podnosi ciśnienia. Można wypić nawet 6 filiżanek dziennie

Regularne picie kawy nie podnosi ciśnienia. Można wypić nawet 6 filiżanek dziennie

Regularne picie kawy nie podnosi ciśnienia. Można wypić nawet 6 filiżanek dziennie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Maja Miloch
30.01.2017 10:33, aktualizacja: 30.01.2017 14:21

Wiele razy słyszeliśmy, że kawa podnosi ciśnienie. Okazuje się, że nie wszystkim. Im częściej pijesz, tym ryzyko jest mniejsze.

- Kawa u osób, które piją ją regularnie nie podwyższa ciśnienia tętniczego - powiedział prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Oczywiście spożywana w racjonalnych ilościach, tzn. do 6 kaw dziennie.

Jednak, jak stwierdził prof. Narkiewicz w Radiu Gdańsk, mała czarna podnosi ciśnienie tym, którzy sięgają po nią sporadycznie. Wówczas nawet jedno espresso może bardzo przyspieszyć akcję serca.

Kawa na rozbudzenie

Nasz układ krążenia tylko skorzysta, jeśli w ciągu dnia delektować się będziemy filiżankami z kawą, oczywiście w umiarkowanych ilościach. Po pierwsze polifenole chronią nas przed zawałem mięśnia sercowego i udarem mózgu. Amerykańcy naukowcy twierdzą nawet, że cztery kawy dziennie mogą obniżyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca o 50 proc.

Dzięki kawie lepiej działa nasz ośrodkowy układ nerwowy. Filiżanka energetycznego napoju przed pracą pobudza umysł, poprawia koncentrację i zwiększa pamięć krótkotrwałą. Mózg sprawniej przyswaja i przetwarza informacje. A po kilku godzinach umysłowego wysiłku mała czarna pomoże zwalczyć senność i usunie zmęczenie.

Kofeina sprawia, że nie tylko lepiej nam się myśli i łatwiej pracuje. Ma ona zbawienny wpływ także na nasze samopoczucie, bowiem świetnie wpływa na poprawę nastroju, stymulując wydzielanie dopaminy, serotoniny i endorfiny, czyli hormonu szczęścia. Amerykańscy uczeni ustalili, że reagujemy tak nawet na unoszący się wokół nas aromat kawy.

Nie należy przesadzać z ilością kofeiny, bowiem przedawkowanie może zaowocować dekoncentracją, wywołać bóle głowy, rozdrażnienie i nerwowość.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (32)
Zobacz także