FitnessRozstępy – przyczyny powstawania, profilaktyka. Sposoby na rozstępy

Rozstępy – przyczyny powstawania, profilaktyka. Sposoby na rozstępy

Rozstępy – przyczyny powstawania, profilaktyka. Sposoby na rozstępy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
25.04.2017 12:06, aktualizacja: 17.04.2019 19:07

Rozstępy to charakterystyczne różowo-czerwone paski otoczone zdrową skórą. Pojawiają się na brzuchu, udach i kolanach, zwłaszcza po szybkim przybraniu na wadze, najczęściej u mam po ciąży. Jak zapobiegać rozstępom i jak sobie z nimi radzić?

Rozstępy – przyczyny powstawania

Rozstępy to pęknięcia na zdrowej skórze. Powstają bezpośrednio pod wierzchnią warstwą skóry, a powstawanie rozstępów wynika z tzw. upośledzenia fibroblastów.

Fibroblasty to komórki odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenu i elastyny, czyli włóknistych białek tworzących uporządkowaną sieć. To jak elastyczna, mocna i gęsta siatka, która trzyma skórę jako całość. Jeśli jej nitki nie wytrzymują przyrostu tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, powstają rozstępy. Równocześnie wierzchnia warstwa naszej skóry staje się cieńsza – w ten sposób rozstępy są jeszcze bardziej widoczne.

Przyczyny powstawania rozstępów bywają różne. To nie tylko pozostałość po ciąży – osoby intensywnie trenujące na siłowni, przebywające na dietach niskokalorycznych czy cierpiące na niedobory mikro- i makroelementów również mogą spodziewać się rozstępów.

Rozstępy – profilaktyka

Zapobieganie rozstępom jest łatwiejsze od ich usuwania. Zdecydowanie najlepiej przeciwdziałać im bądź działać, kiedy są jeszcze świeże. Nie ukrywajmy – rozstępy nie doczekały się stuprocentowo skutecznej i równocześnie niedrogiej metody usuwania. Najczęściej pojawiają się na skutek ciąży, ale mamy do dyspozycji szereg artykułów do pielęgnacji skóry dla mam i warto o nich pamiętać.

Profilaktyka rozstępów to głównie kontrola masy ciała, ćwiczenia poprawiające ukrwienie skóry i jej elastyczność, dbałość o dietę bogatą w zdrowe tłuszcze i mikroelementy, a także o zawartość witamin A, C, E, B5 i PP, czyli witaminy i minerały ważne dla diety każdej kobiety.

Rozstępy – kremy

Rozstępy należy zwalczać, kiedy tylko pojawiają się pierwsze symptomy problemu, czyli czerwone, tygrysie paski. Jest kilka etapów powstawania rozstępów. Im dłużej je mamy, tym trudniej je usunąć. Na początku rozstępy mają czerwonawy kolor, później próbujące zregenerować się włókna kolagenu stają się jaśniejsze – wtedy usunięcie rozstępów może nie być proste.

W początkowej fazie stosujemy kremy na rozstępy z zawartością mocznika i heparyny znajdującej się w ziołach albo kremy usuwające blizny. Wiele z nich kupisz w aptece, a jeśli potrzebujesz na rozstępy czegoś mocniejszego – przepisze ci to dermatolog.

Rozstępy - zabiegi

Jeśli jednak rozstępy są z nami dłużej, kremy albo nam nie pomogą, albo zadziałają za słabo. Wtedy pomogą droższe, ale skuteczniejsze sesje zabiegów kosmetycznych na rozstępy. Mezoterapia, laser usuwający blizny, rollery, terapia światłem, głębokie peelingi czy mikrodermabrazja to skuteczne metody na rozstępy i blizny po nich. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy jeden zabieg – starsze rozstępy są trudniejsze do usunięcia i głębsze. Musi je wykonać wykwalifikowany kosmetolog.

Rozstępy – domowe sposoby

Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych metod pielęgnacji, zastosuj kąpiele, peelingi i maści na rozstępy, czyli domowe sposoby na pozbycie się rozstępów. Domowe zabiegi na rozstępy i blizny to na przykład peelingi złuszczające z kawy lub cukru i soli, naturalne wybielanie skóry przy pomocy olejku cytrynowego, a nawet stymulujące krążenie naprzemienne polewanie ich ciepłą i zimną wodą. Możesz także użyć modnych olejków naturalnych lub preparatów z pyłkiem pszczelim na rozstępy, które kupisz w aptece lub drogerii.

Przy zastosowaniu powyższych informacji będziesz wiedzieć,* jak uniknąć rozstępów* lub zniwelować je w początkowej fazie. Pamiętaj, że istnieją również bardziej doraźne sposoby na rozstępy: możesz zastosować sztuczki makijażu korekcyjnego lub dowiedzieć się, jak używać samoopalacza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także