Trwa ładowanie...

Lecznicze kąpiele i nasiadówki

Czy wiesz że nasiadówki i kąpiele mają działanie ściągające, przyśpieszają gojenie, łagodzą pieczenie i ból? Kąpiele nasiadowe były stosowane przez nasze babcie jako skuteczny sposób na wiele przykrych dolegliwości. Leczono w ten sposób m.in. zapalenie pęcherza, infekcje miejsc intymnych, hemoroidy. Obecnie tego typu zabiegi wracają do łask.

Lecznicze kąpiele i nasiadówkiŹródło: 123RF
d3g0mp4
d3g0mp4

Kąpiele nasiadowe były stosowane przez nasze babcie jako skuteczny sposób na wiele przykrych dolegliwości. Leczono w ten sposób m.in. zapalenie pęcherza, infekcje miejsc intymnych, hemoroidy. Obecnie tego typu zabiegi wracają do łask. Nasiadówki i kąpiele mają działanie ściągające, przyśpieszają gojenie, łagodzą pieczenie i ból.

Aby wykonać nasiadówkę, wystarczy usiąść w wanience lub misce wypełnionej wodą i roztworem leczniczym. Często stosuje się również nasiadówki parowe.

Nasiadówka z kory dębu

Kora dębu znana jest ze swojego działania ściągającego, wysuszającego i przeciwzapalnego. W przeszłości stosowano ją zwłaszcza jako lekarstwo na dokuczliwe hemoroidy - w tym celu wywar z kory dębowej w proporcjach 100 gramów na litr wody gotuje się przez 15 minut. Roztwór należy dodać do miski z bardzo ciepłą wodą. Taka nasiadówka powinna trwać do pół godziny. Koi ból przy stanach zapalnych odbytu.

Masz bolesne miesiączki?

Wiele kobiet cierpi na wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości związane z miesiączkowaniem. Skutecznym sposobem na bolesną menstruację są nasiadówki parowe - zwłaszcza z kopru. Gałązki kopru trzeba dokładnie umyć i sparzyć, a następnie zalać bardzo ciepłą wodą. Uwaga - nie należy siadać; to para ma działanie lecznicze. Dolegliwości związane z okresem złagodzą również nasiadówki parowe z dodatkiem skrzypu, krwawnika albo słomy owsianej (do kupienia w sklepach zielarskich). Garść skrzypu, krwawnika albo słomy gotuje się przez 20 minut i również siedzi nad parą przez ok. 15-20 minut.

d3g0mp4

Nasiadówka z rumianku

Jest bardzo skuteczna na zapalenie pęcherza, niezwykle przykrą kobiecą dolegliwość. W rondelku albo dzbanku należy zaparzyć ok. 3 saszetki rumianku i poczekać, aż roztwór przestygnie. Następnie wlewamy go do miednicy z letnią wodą. Nasiadówkę trzeba wykonywać przez ok. kwadrans - w początkowym stadium choroby nawet 2-3 razy dziennie. Naparem z rumianku można się również podmywać. Rumianek warto dodawać do kąpieli przy leczeniu zapalenia skóry. Kąpiel w rumianku ma działanie oczyszczające (np. przy podrażnieniach) i odprężające. Napar z garści rumianku należy zaparzać przez 10 minut w litrze wody, odcedzić i wlać do wanny wypełnionej ciepłą wodą.

Na zapalenie jajników

Przy zapaleniu jajników nasiadówka parowa da dobre efekty. Aby ją przygotować, kilka łyżek skrzypu lub słomy owsianej z dodatkiem Septosanu (zawierającego m.in. liście mięty, szałwii, tymianku) trzeba zalać trzema litrami wrzątku i gotować przez 10 minut. Nad tak przygotowanym roztworem należy siedzieć przez 20 minut. W przypadku schorzeń jajników i macicy warto zrobić sobie nasiadówkę z krwawnika - trzy torebki ziela należy zalać kubkiem wrzątku i odczekać kwadrans. Napar odcedzić, przelać do miski, dodać ciepłej wody i w takiej nasiadówce siedzieć przez ok. 20 minut. Z kolei 15-minutowa kąpiel z dodatkiem krwawnika sprawdzi się m.in. przy schorzeniach skóry, drżeniu kończyn czy przy wypadaniu macicy. Przepis na leczniczą kąpiel: 100 gramów krwawnika zalać zimną wodą i odstawić na 12 godzin. Następnie doprowadzić do wrzenia, odcedzić i wlać do wanny.

Nasiadówka z macierzanki

Macierzanka piaskowa to pospolity gatunek rośliny wieloletniej, którą powszechnie uznaje się za leczniczą. Ma działanie przeciwzapalne, dezynfekujące, wykrztuśne. Nasiadówki z macierzanki wspomagają leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu. Garść ziela należy zalać litrem wrzącej wody, odcedzić. Napar dodać do miski, wlać ciepłą wodę i siedzieć przez 15-20 minut. Warto przygotowywać sobie również kąpiele z dodatkiem macierzanki - mają działanie uspokajające, łagodzące i rozgrzewające. Dwie szklanki macierzanki należy zalać czterema litrami wody i zagotować. Gdy przestygnie, roztwór dodaje się do niepełnej wanny ciepłej wody. Taka kąpiel powinna trwać 15 minut.

Na słaby pęcherz

Ponad 3 mln Polaków cierpi z powodu nietrzymania moczu. Ta przypadłość znacznie częściej dotyczy kobiet. Przy słabym pęcherzu warto regularnie wykonywać nasiadówki parowe. W tym celu należy zaparzyć dwie łyżki Septosanu z dwoma łyżkami mięty w dwóch litrach wody. Zioła gotuje się przez 5 minut. Nasiadówka nad parą powinna trwać 20 minut. Aby kuracja była skuteczniejsza, dobrze jest przed taką nasiadówką wypić napar z selera. Inny przepis: garść słomy owsianej lub skrzypu zagotować w 2,5 litrach wody. Odcedzić. Po 20-minutowej nasiadówce trzeba od razu położyć się pod kołdrą i wygrzać. Tego typu kuracje należy powtarzać codziennie.

EPN/(kg)

d3g0mp4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g0mp4