Trwa ładowanie...
27-01-2010 12:57

Uwaga na szkodliwe składniki w kosmetykach

Amerykańska organizacja Campaign for Safe Cosmetics nie tak dawno opublikowała na swoich stronach wyniki badań składu różnych kosmetyków. Jak się okazało wiele z nich zawiera w szkodliwe, wręcz niebezpieczne składniki.

Uwaga na szkodliwe składniki w kosmetykachŹródło: Jupiterimages
d2i5yoo
d2i5yoo

Amerykańska organizacja Campaign for Safe Cosmetics nie tak dawno opublikowała na swoich stronach wyniki badań składu różnych kosmetyków. Jak się okazało wiele z nich zawiera w szkodliwe, wręcz niebezpieczne składniki.

W programie telewizyjnym Dzień Dobry TVN wywiązała się dyskusja na temat raportów organizacji Campaign fof Safe Cosmetics, dotyczących bezpieczeństwa kosmetyków. Okazuje się, że producenci kosmetyków nie podają pełnej listy składników na opakowaniach swoich produktów. Ponadto w składzie wielu kosmetyków wykryto ołów lub związki rakotwórcze.

Czy istnieją bezpieczne kosmetyki?

W grupie bezpiecznych kosmetyków znajdują się kosmetyki ekologiczne, dermokosmetyki apteczne oraz produkty własne, przy czym trzeba zaznaczyć, że nie każdy kosmetyk z wymienionych grup jest bezpieczny. Przykładem mogą być kosmetyki sprzedawane w aptekach, które z dermokosmetykami nie mają nic wspólnego – nie są hipoalergiczne, a w swoim składzie zawierają konserwanty. Podobnie jest w kosmetykami uchodzącymi za ekologiczne. Aby mieć niemalże 100% pewność, że dany kosmetyk jest bezpieczny musi posiadać na opakowaniu znak/ certyfikat:

- DEMETER
- COSMEBIO
- ECOCERT
- BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen)
- AIAB (Associazione Italiana per l’Agricoltura Biologica)

d2i5yoo

Produkty opatrzone jednym z powyższych znaków są produktami ekologicznymi. Niejednokrotnie posiadają specjalnie opracowane dozowniki, dzięki którym nie wprowadzamy bakterii do produktu oraz krótsze daty ważności, niż kosmetyki naszpikowane konserwantami. Co na to Unia Europejska?

Na łamach serwisu Pro-Test możemy przeczytać informacje o prowadzonych przez Unię Europejską badaniach nad szkodliwym wpływem substancji zaburzających gospodarkę hormonalną. Organizacje konsumenckie „starego kontynentu” chcą wprowadzić zakaz stosowania ich w kosmetykach, jednak, kiedy to nastąpi i czy w ogóle nastąpi? Pozostaje tylko czekać.

Na końcu artykułu znajduje się wykaz 17 składników kosmetyków, które zaburzają gospodarkę hormonalną. Z kolei na stronie * Fundacji PRO-TEST* można zapoznać się z listą ogólnodostępnych kosmetyków zawierających owe substancje.

Jakich składników unikać?

Niebezpieczne substancje zawarte w kosmetykach mogą powodować alergie, raka i zaburzenia systemu nerwowego. Najogólniej są to substancje barwiące i zapachowe.

d2i5yoo

- Methylchloroisothiazolinon i Methyllisothiazolinon powodują alergię i zaburzenia systemu nerwowego.
- Paraben (konserwant) i składniki z końcówką „– paraben” powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej.
- Sodium lauryl i Laureth sulfate są substancjami toksycznymi i niszczącymi skórę.
- Triclosan i Triclocarban powodują problemy z tarczycą.
- Dmdm hydantoin, Imidazolidinyl urea, PEG i składniki z końcówką "-eth" są substancjami toksycznymi.
- Triethanolamin (TEA) to substancja toksyczna powodująca alergię. Zrób sobie krem

Wytwarzanie kremów staje się coraz modniejsze. Metodę tą wybierają przede wszystkim ludzie świadomi zawartości niebezpiecznych składników znajdujących w drogeryjnych produktach, oraz ci, którzy nie zamierzają płacić fortuny za kosmetyk – wszak płacimy nie tylko za sam produkt, ale i za jego opakowanie i reklamę.

Składy domowych kosmetyków są oparte głównie na surowcach naturalnych i nie zawierają żadnych substancji barwiących, zapachowych, wybielających czy konserwantów. Jednak zanim ktokolwiek zabierze się za produkcje kosmetyków na własny użytek musi zaopatrzyć się nie tylko w tzw. półprodukty, ale i w odpowiedni sprzęt (m.in. kieszonkowa waga elektroniczna, łyżeczki miarowe, szpatułki, zlewki, cylinder miarowy, bagietki borokrzemowe, opakowania i maleńki mikser), oraz zdobyć, co najmniej elementarną wiedzę na ten temat.

d2i5yoo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i5yoo