Trwa ładowanie...

Za stara na ciążę?

Jeszcze 20 lat temu ciąża po 35 roku życia należała do rzadkości. Dziś prawie 10% ciężarnych to kobiety po czterdziestce. Kiedy jest więc najlepszy czas na ciążę? Z jakimi problemami zmaga się dojrzała kobieta spodziewająca się dziecka?

Za stara na ciążę?Źródło: Thinkstockphotos
d1msqc2
d1msqc2

Jeszcze 20 lat temu ciąża po 35 roku życia należała do rzadkości. Dziś prawie 10% ciężarnych to kobiety po czterdziestce. Kiedy jest więc najlepszy czas na ciążę? Z jakimi problemami zmaga się dojrzała kobieta spodziewająca się dziecka?

Wg lekarzy ginekologów, szczyt płodności u kobiety przypada na okres pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. W tym czasie kobieta ma największe predyspozycje do zajścia w ciążę, donoszenia jej i urodzenia zdrowego dziecka. Życie rządzi się jednak swoimi prawami i aspekt biologiczny nie zawsze idzie w parze z aspektem społeczno – ekonomicznym. Współczesna 20 - letnia kobieta zwykle rozpoczyna studia, potem podejmuję pracę i powoli buduje swoją pozycję zawodową. Wiele par jest ze sobą kilka lat, mieszka i dorabia się wspólnie, a ślub i dziecko znajdują się w sferze planów z nieokreślonym terminem realizacji.

Minęły już czasy, że po 3 miesiącach „spotykania się” młodzi stawali na ślubnym kobiercu, a naturalną konsekwencją zaślubin było pojawienie się dziecka. Dziś powiększenie rodziny jest poważną i przemyślaną decyzją, jesteśmy świadomi wszystkich skutków związanych z ciążą. Umowa na czas określony, brak mieszkania, kredyt, studia – wszystko to znacznie przesuwa plany macierzyńskie.

Sytuacja ekonomiczna nie jest jednak jedynym powodem odwlekania decyzji o dziecku. Światowa Organizacja Zdrowia uważa niepłodność za chorobę społeczną. Zmiana stylu życia, szybkie tempo i stres utrudniają kobiecie zajście w ciążę. Wiele kobiet cieszy się z upragnionej „fasolki” dopiero po kilku latach starań, często przy wsparciu medycyny. Dlatego coraz więcej pierworódek to kobiety po 35 roku życia, a kolejne dzieci pojawiają się jeszcze później.

d1msqc2

Czym różni się późna ciąża od tych „książkowych”? Jest łatwiej, trudniej a może po prostu inaczej? Każda ciąża jest dla kobiety okresem intensywnych zmian, zarówno w sferze fizjologicznej jak i emocjonalnej. Im później kobieta spodziewa się dziecka, tym więcej obaw jej towarzyszy i tym czujniejszej potrzebuje opieki. Zadbaj więc o siebie, kontroluj swój stan zdrowia, a ciąża będzie cudownym czasem oczekiwania, który zmieni całe Twoje dalsze życie. O czym należy pamiętać?

Wybierz dobrego lekarza: Późna ciąża nie wymaga nadzwyczajnej opieki lekarskiej. Ważne jest jednak, aby czuwał nad Tobą doświadczony lekarz, któremu ufasz. Z pewnością będziesz zmagać się z wieloma wątpliwościami i obawami, miej więc pewność, że zawsze możesz zapytać i uzyskać wyczerpującą odpowiedź.

Dbaj o swoje zdrowie: Stan zdrowia, nawyki, tryb życia jaki prowadzisz – wszystko to ma ogromne znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka. Unikaj więc stresujących sytuacji, dobrze się odżywiaj, dużo odpoczywaj i koniecznie przestań palić. Lekarz z pewnością zleci Ci wykonanie niezbędnych badań, takich jak: EKG, analiza krwi, kontrola ciśnienia. Są to rutynowe badania wykonywane w czasie ciąży u każdej kobiety.

d1msqc2

Zastanów się nad wykonaniem badań prenatalnych: Z pewnością wiesz, że po 35 roku życia wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Pamiętaj jednak, że wiek stanowi tylko jeden z czynników wpływających na stan zdrowia rozwijającego się maleństwa. Dla przebiegu ciąży ważny jest jednak Twój spokój i komfort, pomyśl więc o wykonaniu badań prenatalnych.

Dzięki badaniu USG, wykonanym pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży, lekarz ma możliwość wychwycenia nieprawidłowości, świadczących o wystąpieniu wady genetycznej. Jeżeli zauważy coś niepokojącego, z pewnością zaproponuje Ci wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy. Niezależnie od wyniku badania pamiętaj, że urodzenie dziecka obciążonego wadą genetyczną może dotyczyć również kobiety młodej i zupełnie zdrowej. Im wcześniej dowiesz się o stanie zdrowia Twojego maleństwa, tym więcej będziesz miała czasu na przygotowanie siebie. Mimo że testy charakteryzuje wysoka skuteczność, dopiero przyjście dziecka na świat pozwoli ocenić, czy jest ono zdrowe.

A gdy wykonałaś wszystkie badania…

Droga przyszła mamo, w tym momencie najlepsze, co możesz zrobić dla siebie i dziecka, to cieszyć się swoim stanem i z radością oczekiwać maleństwa. Postaraj się nie zamartwiać, nie przeszukuj Internetu i nie dopatruj się nieprawidłowości w przebiegu Twojej ciąży. Towarzyszące Ci wątpliwości są całkowicie naturalne i zrozumiałe, pamiętaj jednak, że każda kobieta w Twoim stanie w jakimś stopniu je ma. Ufaj swojemu lekarzowi. Prawdopodobnie Twoja sytuacja zawodowa i materialna jest ustabilizowana, doceń to, gdyż strach o utratę pracy spędza sen z powiek niejednej młodej mamie. Większe doświadczenie pozwoli Ci również na zachowanie spokoju w nagłych sytuacjach, gdy dziecko będzie już na świecie. Jeżeli masz już dzieci, są one na tyle duże, aby pomóc Ci w opiece nad malcem.

A przede wszystkim pamiętaj, że ciąża to wspaniały zastrzyk energii, który odmłodzi Cię o kilka lat. Ta maleńka, bezgranicznie kochająca Cię istotka, będzie iskierką w Twoim małżeństwie, pozwoli Wam obojgu odnaleźć się w rolach, o których być może już zapomnieliście lub – jeżeli to Wasze pierwsze dziecko - jeszcze nie mieliście szansy ich poznać.

(dja/sr)

d1msqc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1msqc2