Trwa ładowanie...

Wypadająca macica

Ucisk w dole brzucha, parcie na pęcherz, bóle w okolice krzyża - to typowe objawy tej przypadłości. Wypadanie macicy nie dotyczy jedynie kobiet w okresie menopauzy. Na dolegliwości związane z obniżeniem narządów rodnych skarży się po porodzie jedna trzecia pań rodzących siłami natury!

Wypadająca macicaŹródło: Jupiterimages
d4ftx8h
d4ftx8h

Ucisk w dole brzucha, parcie na pęcherz, bóle w okolice krzyża - to typowe objawy tej przypadłości. Wypadanie macicy nie dotyczy jedynie kobiet w okresie menopauzy. Na dolegliwości związane z obniżeniem narządów rodnych skarży się po porodzie jedna trzecia pań rodzących siłami natury! Dlaczego tak się dzieje? Podczas porodu może dojść do rozciągnięcia mięśni podtrzymujących pochwę, odbytnicę i pęcherz moczowy.

Ma to zazwyczaj miejsce, gdy dziecko jest duże albo poród był ciężki. Kilka porodów albo niewielka przerwa między kolejnymi, również sprzyja osłabieniu i rozciągnięciu mięśni. Prowadzi to do obniżenia narządów rodnych, a w zaawansowanym przypadku może nastąpić wysunięcie macicy na zewnątrz, czyli jej wypadnięcie. Na dolegliwość tę narażone są również panie z nadwagą.

Ciężar i parcie

Ciężar w dole brzucha i parcie na pęcherz to typowe symptomy opadania macicy. Towarzyszą im bóle okolicy krzyżowej, które mogą promieniować do pachwin. Wiele kobiet skarży się na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu czy ma wrażenie, że nie może do końca opróżnić pęcherza moczowego. Mogą występować też zaparcia, trudności w oddawaniu stolca oraz niekontrolowane oddawanie gazów.
Dolegliwości nasilają się podczas stania i siedzenia. Zdarza się, że zanikają po nocy, ale w miarę upływu dnia wzrastają. Panie z obniżeniem macicy podczas współżycia mogą odczuwać ból lub dyskomfort. Gdy schorzenie jest zaawansowane, może nawet dojść do wysunięcia macicy na zewnątrz. Jeśli cierpisz z powodu tych dolegliwości - powiedz o nich swojemu lekarzowi ginekologowi.

Ćwicz cierpliwie

Ćwiczenia to pierwszy etap walki z obniżeniem się narządów rodnych. Polegają na napinaniu i zwalnianiu tzw. mięśni Kegla. Jest to grupa mięśni i więzadeł, które rozpościerają się pomiędzy kością łonową i ogonową. Ćwiczenia polegają na częstym, naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni pośladków i krocza oraz kilkakrotnym zatrzymywaniu strumienia moczu podczas jego oddawania.

d4ftx8h

POLECAMY: * Ćwiczenia mięśni Kegla - prosty sposób na wzmocnienie rozkoszy*
Możesz zacząć od 25 powtórzeń w ciągu dnia, stopniowo zwiększając ich liczbę nawet do 100. Gdy dojdziesz do wprawy, ćwiczenia możesz wykonywać nawet podczas spaceru czy oglądania telewizji. Staraj się wykonywać je systematycznie, gdyż tylko regularność ćwiczeń przyniesie korzystny efekt. Pomocne są też zakładane dopochwowo krążki. Mają one różne rozmiary, a więc powinien je dobrać lekarz ginekolog.

Więcej estrogenu
Jeśli do wypadania macicy dochodzi na skutek menopauzy - lekarze przepisują specjalne kremy lub żele z estrogenem, których zadaniem jest ujędrnienie ścian pochwy. Rozwiązaniem mogą być też tabletki hormonalne, które uelastyczniają tkanki w narządach rodnych, a przy tym łagodzą objawy menopauzy.

Leczenie chirurgiczne

Gdy wcześniejsze działania nie przyniosą poprawy, a choroba jest zaawansowana - leczy się ją operacyjnie. Dotychczas metodą najczęściej stosowaną była histerektomia, czyli usunięcie macicy. Można też ją podwiązać do kości krzyżowej za pomocą specjalnej siatki lub wprowadzić specjalną taśmę w kształcie litery U, której zadaniem jest odtworzenie funkcji uszkodzonych więzadeł krzyżowo - macicznych. Wszystkie operacje chirurgiczne są obarczone pewnym ryzykiem, a więc lepiej zrobić wszystko, aby nie dopuścić do rozwoju choroby.

mpi/(kg)

d4ftx8h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ftx8h