Trwa ładowanie...

Wstydliwy problem – wypryski na pośladkach

Wypryski na pośladkach to problem dość powszechny, o którym niestety nie mówi się otwarcie. Dlaczego? Być może dlatego, że go po prostu nie widać, albo dlatego, że wstydzimy się o nim powiedzieć lekarzowi, nie mówiąc już o jego eksponowaniu. Przyczyn powstawania wyprysków na pośladkach jest wiele – począwszy od zwykłego trądziku, a na czyrakach i wrzodach skończywszy.

Wstydliwy problem – wypryski na pośladkachŹródło: Jupiterimages
d39gvuo
d39gvuo

Wypryski na pośladkach to problem dość powszechny, o którym niestety nie mówi się otwarcie. Dlaczego? Być może dlatego, że go po prostu nie widać, albo dlatego, że wstydzimy się o nim powiedzieć lekarzowi, nie mówiąc już o jego eksponowaniu. Przyczyn powstawania wyprysków na pośladkach jest wiele – począwszy od zwykłego trądziku, a na czyrakach i wrzodach skończywszy.

Wypryski na pośladkach są problemem wstydliwym i potrafią skutecznie uprzykrzyć życie – wstyd przed pokazaniem się w bikini, wstyd przed nagością i zbliżeniami intymnymi, wstyd przed pokazaniem swojego problemu lekarzowi, a dodatkowo świąd, pieczenie i ból, w zależności od rodzaju wyprysków. Problem ten może mieć podłoże alergiczne (np. używanie nieodpowiedniego proszku do prania, balsamu do ciała)
, jednak, kiedy wiemy co nas uczula wyjście z takiej sytuacji jest stosunkowo proste poprzez ograniczenie kontaktu z alergenem. Sprawa zaczyna się komplikować wtedy, kiedy za występowanie wyprysków na pośladkach zaczynają odpowiadać m.in. trądzik czy gronkowiec złocisty.

Trądzik skupiony

Trądzik jest schorzeniem gruczołów łojowych i ma kilka odmian. Występuje głównie na twarzy, plecach i klatce piersiowej, ale może również występować na pośladkach – szczególnie jego ropowicza odmiana charakteryzująca się występowaniem nacieków, krost zapalnych i torbieli ropnych. Krosty po pewnym czasie pękają i wydobywa się z nich ropna lub ropno-krwista wydzielina. Odmiana ta dotyczy głównie mężczyzn, co nie oznacza, że nie borykają się z nią również kobiety. Trądzik skupiony wymaga intensywnego leczenia pod okiem lekarza dermatologa.

Rogowacenie mieszkowe

Polega na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Za powstanie choroby odpowiedzialne są m.in. geny, niedobór witaminy A, AZS i zaburzenia naczynioruchowe. Rogowacenie mieszkowe charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem szorstkich w dotyku grudek, często zakończonych czopem rogowym, może swędzieć oraz wstępować na innych częściach ciała (twarz, kończyny górne i dolne). Leczenie odbywa się pod nadzorem lekarza. W domu jednak można je uzupełniać poprzez stosowanie peelingów gruboziarnistych, kąpieli w roztworach soli, czy miejscowe nacieranie witaminą A. Czyraki

d39gvuo

Czyrak jest to ropne zapalenie okołomieszkowe, najczęściej z wytworzeniem czopa ropnego. Za powstawanie czyraków odpowiada gronkowiec złocisty. Czyraki mogą wstępować pojedynczo lub tworzyć skupiska – wówczas mówimy o tzw. czyraczności.

Pierwszymi objawami czyraków są zapalne nacieki – bolesne guzki o sinoczerwonym lub brunatnym zabarwieniu, na których szczycie pojawia się po ok. 4-6 dniach martwiczy czop. Ma on tendencję do pękania, wówczas wydostaje się z niego ropna wydzielina, a powstały tzw. krater goi się w przeciągu 1-3 tygodni. Czasami jednak konieczna staje się interwencja chirurga, który nacinając czyraka wykonuje drenaż ropnia.

Leczenie czyraków powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza, ponieważ czyraki mają tendencję do nawracania, ponadto osoba, u której wykryto czyraczność powinna zostać przebadana pod kątem występowania m.in. cukrzycy, otyłości, chorób nerek i wątroby, AZS, nowotworów czy zakażeń wirusem HIV.

Opryszczka narządów płciowych

Wbrew swojej nazwie choroba ta może również występować w okolicy odbytu i na pośladkach. Opryszczka narządów płciowych przenosi się przez bezpośredni kontakt płciowy z zakażoną osobą, zaś pierwsze jej objawy występują 4-7 dni od zakażenia/ stosunku płciowego, którym towarzyszy bolesność, świąd i zaczerwienienie. W dalszej kolejności dochodzi do powstania pęcherzyków, które pękając tworzą bolesne owrzodzenia. Leczenie wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Wypryski na pośladkach są nie tylko defektem kosmetycznym, ale często chorobą skóry. Nieleczone mogą utrzymywać się na skórze nawet przez długie lata, mogą powodować powstawanie blizn, a także sygnalizować, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Tak więc dla swojego dobra warto przełamać wszelkie opory i udać się z problemem do lekarza dermatologa.

d39gvuo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39gvuo