FitnessZaskakujące nawyki, które mogą zniszczyć zdrowie

Zaskakujące nawyki, które mogą zniszczyć zdrowie

24.02.2015 11:34, aktualizacja: 25.10.2018 14:04

Myślisz, że postępujesz zgodnie z zaleceniami. Czyżby? Okazuje się, że nawet mała zmiana ma znaczenie i może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Które codzienne czynności mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu? Poznaj ich negatywne skutki uboczne.

Nawilżanie skóry

Nawilżanie twarzy jest ważnym elementem pielęgnacji zdrowej skóry. Jednak wiele kobiet zapomina, że krem, którego używały w wieku dwudziestu lat, nie sprawdza się już po czterdziestce. Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej sucha i produkuje znacznie mniej sebum. Aby cera pozostała promienna, należy wybrać krem nawilżający z przeciwutleniaczami i filtrami przynajmniej SPF 15. Antyoksydanty pomagają zredukować zmarszczki, a filtr chroni przed promieniami słonecznymi. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że tylko sucha skóra potrzebuje nawilżenia. Nic bardziej mylnego. Każdy rodzaj skóry powinien być odpowiednio nawilżony. Pamiętajmy, że odwodniona skóra jest podatna na działanie niebezpiecznych czynników zewnętrznych, a także szybciej się starzeje. Warto również pamiętać, że używane przez nas kosmetyki zazwyczaj nie docierają do głębokich warstw skóry. Niestety, stosowanie samych kremów i balsamów jest niewystarczające. Należy regularnie uzupełniać poziom wody w organizmie oraz spożywać dużo warzyw i
owoców. Jedynie nawilżona skóra zachowuje zdrowy wygląd i młodzieńczy blask.

Rozciąganie

Rozciąganie nie tylko pomaga zachować elastyczność mięśni, ale również łagodzi ich napięcie. Niestety, niewłaściwe ćwiczenia mogą nadmiernie je obciążyć i doprowadzić do poważniejszych problemów, takich jak np. przepuklina kręgosłupa. Aby uniknąć tych dolegliwości, upewnij się, że po wyjściu z łóżka nie poruszasz się zbyt szybko i gwałtownie. Naucz się stosować odpowiednie techniki rozciągania. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Podstawowym niedopatrzeniem jest rozciąganie bez rozgrzewki. Aby przygotować mięśnie do wysiłku, najpierw należy rozgrzać się np. biegając przez dziesięć minut. Drugim z nich jest nieodpowiednia pozycja wyjściowa, w czasie której skupiamy się na rozciąganiu tylko jednej grupy mięśniowej. Ostatnim jest zbyt krótki czas rozciągania, które powinno trwać więcej niż trzydzieści sekund. Pamiętajmy, że wszystkie z nich prowadzą do kontuzji i urazów.

Przyjmowanie witamin

Witaminy są kluczowe dla naszego zdrowia i długowieczności. Ale witaminy wymieszane z nieodpowiednimi minerałami lub lekami mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Na przykład wapń utrudnia wchłanianie leków, przez co ich działanie staje się mniej skuteczne. Podobnie wpływa na multiwitaminy. W celu pozbycia się tego problemu uzupełnij dawkę magnezu i wapnia godzinę przed przyjmowaniem jakichkolwiek leków. Uważaj też na niektóre napoje zawierające ten pierwiastek, takie jak sok pomarańczowy, który może blokować wchłanianie leków. Powinnyśmy zachować ostrożność, bo witaminy łatwo można przedawkować, dlatego należy je przyjmować pod kontrolą specjalisty. Hiperwitaminoza dotyczy zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Jej skutkiem mogą być zaburzenia pracy układu pokarmowego i nerwowego, reakcje alergiczne, osłabienie, nudności, wymioty, bóle głowy, odwapnienie kości, uszkodzenie płodu, arytmia serca, pogorszenie wzroku, itd. Zdrowej dawki witamin warto szukać w owocach.

Tekst na podst. doctoroz.com/ Monika Stypułkowska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także