3 powody, dla których warto dawać dzieciom zabawki edukacyjne
Ogromna różnorodność zabawek dostępnych na rynku sprawia, że wielu rodziców ma problem z tym, które z nich kupować dzieciom. Wybór pada jednak najczęściej na zabawki edukacyjne, a więc te wspomagające dziecięcy rozwój.
- Zabawki edukacyjne - połączenie zabawy i nauki
- Zabawki interaktywne oddziałujące na zmysły
- Zabawki rozwojowe pełne zalet
Edukacyjne zabawki są dobre dla dzieci w różnym wieku już, nawet już dla najmłodszych pociech. Dzięki nim maluchy mogą uczyć się samodzielności, doskonalić umiejętności motoryczne i sprawność, a także, co równie ważne, świetnie się bawić.
Zabawki edukacyjne - połączenie zabawy i nauki
Poszukiwania kreatywnych zabawek niemal zawsze kończą się sukcesem. Nietrudno jest kupić zabawki rozwojowe, sztuką jest jednak znaleźć takie, które zainteresują dziecko. Zainteresowanie to warunek konieczny, aby dziecko mogło rozwijać się podczas zabawy.
Zabawki edukacyjne dla dzieci mają właśnie taki cel - uczyć przez zabawę. Na początku głównie stymulują mózg dziecka, jednak kiedy nauczy się ono już łapać niewielkie przedmioty, rozwijają również jego motorykę, przez co stymulują także usamodzielnienie się. Prawidłowy rozwój dziecka przebiega bowiem dwutorowo - zarówno fizycznie, jak i psychicznie, już od najmłodszych lat.
Zabawki interaktywne oddziałujące na zmysły
Niekwestionowaną popularność na rynku zyskały interaktywne zabawki, wspierające prawidłowy rozwój malucha. Dziecko uczy się poprzez zmysły - dotyku, wzroku i słuchu, a zabawki interaktywne zapewniają mu stymulację wszystkich trzech. Obecne na tych zabawkach kolorowe elementy i przyciski zachęcają do ich naciskania lub obracania, a kiedy okazuje się, że po naciśnięciu świecącego guziczka zabawka wydaje dźwięki, maluch ma dodatkową frajdę. Takie zabawki dostępne są na https://lalabu.pl/edukacyjne-c-54_406.html zarówno dla małych dzieci, jak i nieco starszych pociech.
Trzeba bowiem pamiętać, że choć interaktywne, edukacyjne zabawki uczą cierpliwości, procesów przyczynowo skutkowych i dostarczają dużą dawkę świetnej zabawy, to nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa. Zabawki muszą być dopasowane do wieku dziecka tak, aby podczas zabawy nie stanowiły zagrożenia dla malucha. Niemowlęta powinny więc bawić się zabawkami złożonymi z dużych elementów, których nie mogą połknąć, i pozbawionymi ostrych krawędzi. Dla rocznego dziecka dobre będą zabawki mobilizujące do ruchu, ale wciąż pozbawione małych części, np. pchacze, z kolei dla nieco starszych dzieci świetnie sprawdzają się bardziej skomplikowane gry edukacyjne - używane pod kontrolą dorosłych, nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
Zabawki rozwojowe pełne zalet
Chcąc podarować swojemu maluchowi wartościową zabawkę, warto postawić na modele edukacyjne. Dzięki nim dziecko uczy sie przez zabawę, poznaje świat i panujące w nim zasady, a także ćwiczy pamięć, koncentrację i angażuje zmysły. Świetna zabawa może być połączona również z rozwojem umiejętności chwytania, podnoszenia, przenoszenia czy rzucania, oraz innymi umiejętnościami motoryki małej i dużej. Dziecko uczy się też cierpliwości - aby zrozumieć, jak działa zabawka, musi poświęcić czas na nauczenie się jej obsługi i sprawdzenie wielu możliwości. Ostatecznie, kupując zabawkę edukacyjną rodzic decyduje o tym, jak szybko będzie się rozwijać jego dziecko, oraz jakie umiejętności opanuje wcześniej od innych. Jedno jest pewne - zabawa takimi zabawkami przynosi wiele korzyści, dlatego edukacyjne zabawki zyskały tak ogromną popularność wśród rodziców, dzieci i ich rodzin.
WP Kobieta na: