Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

7 żenujących błędów przy wyborze butów trekkingowych

Buty trekkingowe to podstawowe wyposażenie każdego piechura i miłośnika górskich wycieczek. Jednak, żeby spełniały swoje właściwe zadanie trzeba odpowiednio je dobrać. Kilka podstawowych czynników może mieć wpływ na to czy w butach trekkingowych na szlaku będziemy czuć się dobrze czy pojawią się problemy, choćby w postaci otarć. Z naszego artykułu dowiesz się o 7 żenujących błędach, które zwykle popełniają początkujący – dopiero rozpoczynający swoją przygodę z górską wędrówką piechurzy. Pomoże Ci to uniknąć dyskomfortu, jaki mogą spowodować źle dobrane buty.

Share
7 błędów przy wyborze butów trekkingowych
7 błędów przy wyborze butów trekkingowychŹródło: materiały partnera
d1tun8i

Jakie kłopoty mogą pojawić się przez źle dobrane buty?

Źle dobrane buty trekkingowe to przede wszystkim ogromne poczucie dyskomfortu podczas pieszej wycieczki. Osobom, które popełniają błędy podczas ich wyboru, najczęściej zdarzają się otarcia stóp, odciski czy nawet niebezpieczne kontuzje. Dlatego zawsze podczas swojego wyboru warto zastanowić się nad sklepem, w którym dokonamy zakupu. Ważne, by obsługa potrafiła sprawnie odpowiedzieć na nasze pytania i była chętna do pomocy przy doborze zwłaszcza tych pierwszych butów. Sklep powinien również oferować różnorodne obuwie na każdą porę roku i bardzo różne rodzaje tras trekkingowych. Jeśli jesteś kobietą i szukasz bogatej oferty butów trekkingowych, warto zajrzeć do kategorii buty trekkingowe damskie – e-horyzont.pl.

7 błędów najczęściej popełnianych przez początkujących

Zastanawiasz się, jakie błędy można popełnić przy wyborze butów? Wydawałoby się przecież, że wybór butów powinien być prosty. Jednak błędy są dość częste. Jeśli chcesz wiedzieć jakie błędy popełniamy, wybierając buty i nie chcesz nosić źle dobranych butów, to czytaj dalej.

Błąd 1: Wybór butów uniwersalnych

Często chcielibyśmy, żeby przedmioty – czy to codziennego użytku, czy buty - posłużyły nam w każdej sytuacji i były dostosowane do różnych warunków, z którymi możemy się spotkać. Jednak nie jest to możliwe w przypadku butów trekkingowych. Warunki zimą, latem, w wysokich i niższych górach znacznie się od siebie różnią. A buty, które wydają się do wszystkiego, tak naprawdę do niczego się nie przydadzą. Zakup butów można porównać z wymianą opon w samochodzie – inne kupimy na zimę, inne na lato, a czasem będzie potrzeba dołożenia jeszcze łańcuchów, gdy warunki tego wymagają. Dlatego wybierając buty zastanów się, do jakiej pory roku i warunków mają być przeznaczone. Jeśli wybieramy buty trekkingowe na wędkowanie to możemy pozwolić sobie na większą dowolność niż podczas górskich wędrówek, ale również tutaj musimy zwrócić uwagę na panujące warunki.

d1tun8i

Błąd 2: Rezygnacja z zakupu butów trekkingowych lub - z niewiedzy - zakup innych butów niż trekkingowe

Świadomość co do dobrego przygotowania w górskie wędrówki wzrasta coraz bardziej. Ratownicy i przewodnicy ciągle alarmują o tym, by w góry ubierać się odpowiednio i zwrócić szczególną uwagę na swoje obuwie, zwłaszcza jeśli wybierajmy się w wyższe pasma górskie.

Nie wszyscy jednak stosują się do tych zaleceń i wciąż w góry wybierają się totalnie nieprzygotowani, ani na panujące warunki ani na możliwe szybkie zmiany pogodowe. Adidasy na szlaku górskim to jednak nigdy nie jest dobre rozwiązanie.

Błąd 3: Zakup bardzo specjalistycznych butów na sam początek

To błąd, który popełnia wielu młodych piechurów. Bardzo specjalistyczne buty sprawdzą się choćby a Alpach, ale już nie będą nam potrzebne w naszych o wiele niższych górach (Sowich czy Stołowych). Będzie to dla Ciebie tylko niepotrzebny wydatek. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to wygoda i poczucie komfortu, a także dobra przyczepność.

Błąd 4: Zbyt duże zaufanie do technologii

Wiele opisów produktów zawiera mnóstwo zawiłych nazw. Producenci prześcigają się w podawaniu coraz nowszych i wymyślnych technologii. Jednak nie zawsze będą one konieczne i pomocne, a mogą zdecydowanie utrudnić górską wędrówkę, albo sprawić, że zakupione przez Ciebie buty będą mniej wytrzymałe. Szukaj tutaj plusów i minusów. Dobrze zastanów się, czy na pewno potrzebujesz określonej technologii zastosowanej w butach.

d1tun8i

Najważniejsza jest Twoja kondycja – bez tego nie poradzisz sobie w górach nawet z najlepszymi butami.

Błąd 5: Wiara jedynie w opinie innych

Wybrane przez znajomych buty wcale nie muszą sprawdzić się u Ciebie. Każdy człowiek jest inny. Jego budowa ciała, a więc też stóp będzie się różnić. Polegaj jedynie na swoich odczuciach i swoim komforcie podczas dokładnego mierzenia butów. Nie ufaj fałszywym ekspertom i zaufaj obsłudze sklepu. Tam otrzymasz najpewniej profesjonalną poradę i cenne wskazówki, które będą dotyczyły twoich konkretnych potrzeb.

Błąd 6: Kierowanie się tylko ceną produktu

Cena nie jest wyznacznikiem jakości. Nie musisz koniecznie kupować najdroższych, dostępnych w sklepie butów. Ale jednocześnie - jeśli lepsze będą te droższe, zdecydowanie nie warto na nich oszczędzać. Buty posłużą Ci długo. Nie chcesz przecież wymieniać ich co roku na nowe i ryzykować, że po jednej górskiej wędrówce będą do wyrzucenia.

Górskie buty mają zapewnić Ci przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort na szlaku. Dlatego nie oszczędzaj na nich jeśli tylko możesz.

d1tun8i

Błąd 7: Traktowanie membrany jako konieczność

Buty z membraną nie są koniecznością! Wiele osób w pierwszej kolejności zwykle zwraca uwagę na to, czy buty są wodoodporne. Jednak i to ma swoje plusy i minusy. Może takie buty zapewnią Ci wodoodporność, ale ograniczą odprowadzanie wilgoci z wnętrza buta, co może spowodować nieprzyjemne podrażnienia i otarcia. Zwłaszcza latem warto wybrać niższe buty bez membrany.

Jakie buty trekkingowe wybrać na początek?

Na początek swojej przygody z górskimi wędrówkami potrzebujesz przede wszystkim butów dostosowanych do swojej stopy, sprawiających, że czujesz się dobrze i komfortowo, a Twoja stopa może oddychać i nie poci się. Pamiętaj, by dostosować je do warunków, w których chcesz ich używać. Jeśli zamierzasz spędzać czas na górskich wędrówkach latem – wybierz te oddychające, bez membrany, z dobrą przyczepnością. Jeśli chcesz chodzić zimą – wybierz wodoodporne z membraną, które sprawią, że stopa będzie trzymała ciepło, a także będą stabilnie trzymać się czasem śliskiego podłoża.

Pamiętaj, by nie słuchać opinii innych, bo to co sprawdziło się u kogoś, może nie sprawdzić się u Ciebie. Dobre buty są przede wszystkim dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i trasy, w którą się wybierasz.

Artykuł sponsorowany
d1tun8i

Podziel się opinią

Share
d1tun8i
d1tun8i