Trwa ładowanie...
miszmasz

Artystyczne IN_Hala_CJE B64 w Stoczni Gdańskiej

Na otwarcie ulicy Elektryków (1-2 maja br.) w Hali B64 – po wielu bezludnych latach, wspomnimy czas rozkwitu i buntu Stoczni Gdańskiej. Wtedy Stocznia była najważniejszym miejscem w Polsce, a może i w Europie.
Share
Artystyczne IN_Hala_CJE B64 w Stoczni Gdańskiej
d12ojqa

Na otwarcie ulicy Elektryków (1-2 maja br.) w Hali B64 – po wielu bezludnych latach, wspomnimy czas rozkwitu i buntu Stoczni Gdańskiej. Wtedy Stocznia była najważniejszym miejscem w Polsce, a może i w Europie. Miliony oczu były skierowane w jej stronę. Podczas majówki w Hali B64 powstanie instalacja z kruchych bloków styropianowych i szyb samochodowych.

Styropian symbolicznie przypomina funkcję wypoczynkową, jaką pełnił w czasie strajków. Instalacja nawiązuje do sytuacji z tamtych lat. „Zderzenie" to tytuł całej instalacji i obiektu–rzeźby zbudowanej ze zbitych szyb samochodowych. Stocznia Gdańska przeżyła zderzenie. Wyobrażenia i nadzieje zderzyły się z rzeczywistością. Wrota Hali B64 będą otwarte dla rozmów, śmiechu i dźwięków obecnych gości, artystów i przechodniów.

INHalaCJE B64 to typograficzny rebus, który będziemy rozwiązywać za pomocą spontanicznych, czasem naiwynych i może rozpaczliwych działań artystycznych w sąsiedztwie Hali B90, przy ulicy Elektryków. Każdy był kiedyś chory albo opiekował się chorym. Nazwa artystycznej inicjatywy odnosi się do zabiegów leczących nieżyty górnych dróg oddechowych i metaforycznie charakteryzuje stan Stoczni Gdańskiej. Ożywcze inhalacje. Wdech i wydech. Wznoszeniem i opadaniem można opisać dynamikę życia i umierania Stoczni Gdańskiej.

d12ojqa

Na zaproszenie, z inicjatywy i w sąsiedztwie Hali B90 – z sukcesem emitującej dźwięki w industrialną przestrzeń – będą odbywać się aktywności mieszczące się się w granicach słowa Sztuka. Dla jednych Sztuka to Ołtarz przed którym klękają, dla innych to nic nie znaczący „fiś", dla większości to obszar nieznany i – co za tym idzie – odczuwany jako niebezpieczny. Dla niektórych to obszar codziennych wysiłków, rzadkich cudów. Nie pozostawiając wątpliwości, mimo własnego lęku zapraszam do hali opróżnionej z urządzeń przemysłowych. Umyjemy posadzki i otworzymy wrota. Opuszczona przestrzeń jest dostojna, wielka i wysoka, urzeka smutkiem i spokojem. Domyślając się dawnego szumu maszyn, rozmów stoczniowców rozumiem ciszę... przed...

Jako koordynatorka miejsca zapraszam do uczestniczenia i implanowania swoich światów w obumarłą tkankę, możemy wywoływać duchy przeszłości, rodzić nowe dzieła, modlić się o życie w zdrowiu. Teraz jest tak, nie wiadomo, co będzie potem. Stocznia Gdańska to rytmiczność. Teraz zawieszona między robotniczą euforią przemian, których była inspiracją, a niedoszłymi jeszcze sukcesami. Po czasie solidarnościowej rewolucji nastąpił bezdech. A na bezdech najlepsze są inhalacje, powolny wdech i długi wydech.

Przez okrągły otwór, który pozostał po rurze ciepłowniczej można zaglądać do środka hali, tak też będzie można oglądać przygotowane wizulane wypowiedzi artystów. Czasami wrota Hali B64 będą otwarte, będziemy o tym zawiadamiać. Zapraszam do zaopiekowania się Halą B64. Przez okrągły otwór w ścianie można zaglądać do hali B64
Gosia Golińska/Koordynatorka miejsca

Wstęp na własną odpowiedzialność. Ogłaszam też zbiórkę niepotrzebnych talerzy, kubków, dzbanków, itp. - posłużą do następnej realizacji.

Wdech nr 2 INHalaCJE B64
Zderzenie Instalacja. Gosia Golińska
Otwarcie 1, 2, maja 2015 (piątek, sobota), od godz. 12
Hala B64/ul. Elektryków – ul. Nowa Wałowa/Gdańsk Stocznia

d12ojqa

Podziel się opinią

Share
d12ojqa
d12ojqa