ModaBiust na urlopie macierzyńskim. Jak dbać o piersi po porodzie?

Biust na urlopie macierzyńskim. Jak dbać o piersi po porodzie?

Biustonosz dla ciężarnej i karmiącej to nie to samo
Biustonosz dla ciężarnej i karmiącej to nie to samo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Andrey Sayfutdinov

Narodziny dziecka niosą ze sobą wiele emocji. Są jednak sprawy, które oprócz trudów macierzyństwa spędzają nam sen z powiek. Każda mama pragnie, by jej piersi były tak samo jędrne, jak przed porodem. Wiemy co zrobić, by tak się stało!

Już w czasie ciąży o biust należy dbać w sposób szczególny. Piersi mogą zwiększać swój rozmiar po to, by za jakiś czas spełniać nową funkcję – jest nią produkcja pokarmu. To, czy skóra pozostanie jędrna i elastyczna, w dużej mierze zależy od naszych nawyków pielęgnacyjnych. Oto wskazówki, jak traktować biust, by mimo karmienia pozostał naszą dumą.

Gdy piersi stają się wrażliwe…

Po 9 miesiącach ciąży nasze piersi zmieniają się nie tylko wizualnie. Ze sportowego rozmiaru A możemy nagle stać się posiadaczkami miseczek B, a nawet C. Wszystko dlatego, że przybywa nam dodatkowych kilogramów, a zbędny tłuszcz umiejscawia się również w tej okolicy. Ale to nie jedyny czynnik wpływający na wzrost piersi. Do tego dochodzi jeszcze ilość gruczołów mlecznych, a także waga wyjściowa i zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Powodują one, że niemal cały czas czujemy się, jak przed miesiączką – możemy być zmęczone lub poirytowane. Nasze piersi stają się wrażliwe na dotyk i nawet noszenie wygodnego stanika nie przynosi ulgi. Aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości, kupujmy tylko delikatną, bawełnianą bieliznę. Dodatkowo warto włożyć w miseczki wkładki laktacyjne – są wyjątkowo miękkie i chronią brodawki przed materiałem biustonosza.

Pielęgnacja biustu po porodzie

Kiedy skóra zaczyna się rozciągać, zarówno brzuch, jak i piersi mogą zacząć swędzieć. Po urodzeniu dziecka analogicznie biust traci nieco swoją objętość, a wtedy ważne jest, by zadbać o jego jędrność. Przede wszystkim smarujmy skórę bezpiecznymi preparatami dla mam karmiących – w ich składzie powinny znaleźć się naturalne składniki, takie jak awokado czy nagietek lekarski. Można też delikatnie wcierać w ten obszar skóry krem zawierający witaminę A.

Pijmy dużo wody, starajmy się jeść zdrowe posiłki bogate w składniki odżywcze i pilnujmy, by skóra była regularnie nawilżana. W okresie ciąży i karmienia konieczne jest noszenie odpowiednio dopasowane biustonosza. Niektóre kobiety zakładają go nawet na noc – należy jednak pamiętać, że taki stanik powinien mieć nieco inny fason, bo w pozycji leżącej piersi inaczej się układają.

Biustonosz dla mam karmiących

Nowy stanik najlepiej kupić od razu, kiedy poczujemy, że stary jest już za mały lub uwiera i podrażnia skórę. U każdej kobiety jest to sprawa indywidualna, jednak trudno nie zauważyć tego momentu. Niektóre kobiety sięgają po nowy rozmiar już w pierwszych miesiącach ciąży, inne dopiero po porodzie. Idealnym wyborem będzie biustonosz do karmienia z odpinanymi klapkami. Dzięki temu łatwiej będzie nam zadbać o potrzeby maluszka i unikniemy kłopotu z wydostawaniem się mleka. Jeśli zauważymy, że piersi produkują zbyt dużo pokarmu, który brudzi bieliznę, nośmy wkładki laktacyjne na stałe. Ważne, by co 2 godziny je zmieniać – wtedy na brodawkach nie będą mnożyć się bakterie. Jeśli zauważymy, że piersi stają się pełne, nabrzmiałe i zaczynają boleć, te sygnały świadczą o nawale pokarmu. Wtedy przystawiajmy maluszka do piersi tak często, jak będzie się tego domagał. W zmniejszeniu dolegliwości pomóc mogą także okłady z zimnych liści kapusty. Po kilku dniach laktacja powinna się ustabilizować i wrócić do normy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także