ModaBrafitting 50+. Jakie błędy w doborze biustonosza najczęściej popełniają kobiety?

Brafitting 50+. Jakie błędy w doborze biustonosza najczęściej popełniają kobiety?

Bielizna, biustonosze
Bielizna, biustonosze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Dojrzałe kobiety coraz chętniej kupują biustonosze uszyte z dobrej jakości materiału, z fantazyjnymi wzorami i niekoniecznie tylko białe lub czarne. Bywa jednak, że problem nie jest wzór czy kolor modelu, ale niewłaściwie dobrany rozmiar. Oto klasyczne błędy, z powodu których stanik nie leży tak dobrze, jak powinien.

Porady brafitterek zyskują coraz większą popularność. Kobiety niezależnie od wieku przełamują barierę wstydu i oddają się w ręce profesjonalistów. W końcu każda z nas chce, aby noszony stanik był dobrze dopasowany do biustu i właściwie spełniał swoje zadania. Bywa, że dojrzałe panie mają problem z właściwym doborem biustonosza do swoich potrzeb. Co może powodować dyskomfort?

Za luźny obwód pod biustem

Jeżeli biustonosz ma niewłaściwie dopasowany obwód, może przesuwać się po ciele. W efekcie biust jest źle podtrzymywany, a do tego pojawiają się otarcia na skórze. Przy niedużych piersiach zbyt luźny rozmiar sprawia, że miseczki przesuwają się niemal cały czas. Szczególnie widać to, gdy uniesiemy ręce – wówczas fiszbiny wchodzą na biust, a na plecach tworzy się linia w kształcie podkowy. Takie ułożenie nie tylko wygląda nieestetycznie, ale z czasem może prowadzić do problemów z kręgosłupem.

Za mały rozmiar pod biustem

Biustonosz nie może być zbyt ciasny w obwodzie, bo wtedy źle się układa. Jego noszenie sprawia, że czujemy się niewygodnie, jak w pancerzu. Możemy nawet odczuwać ból w okolicy żeber, a uciskając żołądek, także mieć zaburzenia gastryczne czy przepływu limfy. I wreszcie – nie możemy po prostu wziąć głębokiego oddechu. Po zdjęciu stanika, widzimy w okolicy żeber charakterystyczne czerwone pręgi, które są śladami odciśniętej bielizny. Nie wygląda to estetyczne, dlatego warto skorzystać z porad brafitterki, aby dowiedzieć się, jaki rozmiar obwodu będzie dla nas najlepszy.

Za duże miseczki

Problem z rozmiarem może dotyczyć nie tylko obwodu, ale również objętości miseczki. Jeśli górna krawędź nie przylega gładko do skóry, prawdopodobnie mamy do czynienia ze zbyt dużą miseczką. Możemy czuć dyskomfort, bo elementy stanika, takie jak boczna krawędź czy fiszbiny, nie będą na swoim miejscu. Jeśli krawędź miseczki wpija się pod pachę i powoduje ból, trzeba dopasować inny model. Aby upolować dla siebie idealny stanik, najlepiej zacząć od dopasowania właściwego obwodu pod biustem. Nie może być za luźno. Następnie dobierzmy do swojego rozmiaru odpowiednią wielkość miseczek – taką, by zmieściły się w nich całe piersi.

Za małe miseczki

Mówimy o takich, które nie obejmują całej piersi. W takich miseczkach piersi najczęściej stykają się ze sobą pośrodku, a środek biustonosza nie przylega do mostka. Piersi nie wydają się przez to większe, wręcz przeciwnie. Robią się bardziej ściśnięte i sprawiają wrażenie przygniecionych. Dodatkowo, gdy miseczki są źle dobrane do wielkości biustu, wokół materiału tworzą się wybrzuszenia. Wygląda to tak, jakbyśmy miały więcej ciała niż w rzeczywistości – na plecach tworzą się charakterystyczne wałeczki (tzw. motylki). Aby dobrać właściwy rozmiar miseczek, nie szukajmy większego rozmiaru pod biustem – wybierzmy stanik, który będzie miał większe miseczki.

Za małe miseczki

Mówimy o takich, które nie obejmują całej piersi. W takich miseczkach piersi najczęściej stykają się ze sobą pośrodku, a środek biustonosza nie przylega do mostka. Piersi nie wydają się przez to większe, wręcz przeciwnie. Robią się bardziej ściśnięte i sprawiają wrażenie przygniecionych. Dodatkowo, gdy miseczki są źle dobrane do wielkości biustu, wokół materiału tworzą się wybrzuszenia. Wygląda to tak, jakbyśmy miały więcej ciała niż w rzeczywistości – na plecach tworzą się charakterystyczne wałeczki (tzw. motylki). Aby dobrać właściwy rozmiar miseczek, nie szukajmy większego rozmiaru pod biustem – poszukaj stanika, który będzie miał większe miseczki.

Źle wyregulowane ramiączka

Gdy są za krótkie, biustonosz zacznie podjeżdżać do góry, przez co nie będzie prawidłowo podtrzymywany. Jeśli ramiączka będą z kolei za długie, w końcu zaczną spadać nam z ramion. Wtedy u podstawy biust również nie będzie miał właściwego oparcia. Jak temu zaradzić? Pamiętajmy, że w każdym biustonoszu jest możliwość regulowania ramiączek. Najlepiej spróbować poprawić ich długość po założeniu stanika. Nie powinno być tak, że jedno ramiączko jest luźniejsze od drugiego, gdyż to prowadzi do wady postawy, a nawet skrzywienia kręgosłupa. Jeśli potrzebujemy dodatkowych porad co do rozmiaru miseczki czy obwodu, warto skorzystać z porad doświadczonej brafitterki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także