GwiazdyCo podoba się mężczyznom? Kobieta musi być piękna i młoda

Co podoba się mężczyznom? Kobieta musi być piękna i młoda

Co podoba się mężczyznom? Kobieta musi być piękna i młoda
Źródło zdjęć: © 123RF

08.10.2012 11:44, aktual.: 06.06.2018 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na co dzień oglądasz się za wysokimi, wysportowanymi facetami, a wyszłaś za mąż za spokojnego, mężczyznę średniego wzrostu. Ten z kolei przez całe życie spotykał się z długonogimi blondynkami, a oświadczył się właśnie tobie – filigranowej brunetce. Czy to oznacza, że nie wygląd decyduje o tym, z kim się zwiążemy? Okazuje się, że dla kobiet fizyczność mężczyzny ląduje dopiero w okolicach ósmego miejsca. Na co zwracają największą uwagę podczas wyboru partnera panie, a na co panowie? O tym rozmawiamy ze specjalistami.

Na co dzień oglądasz się za wysokimi, wysportowanymi facetami, a wyszłaś za mąż za spokojnego mężczyznę średniego wzrostu. Ten z kolei przez całe życie spotykał się z długonogimi blondynkami, a oświadczył się właśnie tobie – filigranowej brunetce. Czy to oznacza, że nie wygląd decyduje o tym, z kim się zwiążemy? Okazuje się, że dla kobiet fizyczność mężczyzny ląduje w rankingu "ważności" dopiero w okolicach ósmego miejsca. Na co zwracają największą uwagę panie, a na co panowie? O tym rozmawiamy ze specjalistami.

O tym, że dla mężczyzn wygląd zewnętrzny ma dużo większe znaczenie niż dla kobiet, mówi nam się od dawna. Na każdym kroku słyszmy: „Jesteśmy wzrokowcami”, „Kobieta musi być przede wszystkim piękna” czy „Kobieta jest wizytówką mężczyzny”.

- Młodość i uroda – to są najważniejsze cechy, jakie wymieniają mężczyźni, jeśli się ich pyta o to, co sprawia, że kobieta jest atrakcyjna – mówi seksuolog Arkadiusz Bilejczyk. I powołuje się na sprawdzone źródło. – Kilka lat temu zostały przeprowadzane badania przez amerykańskich psychiatrów. To była próba zestawienia potrzeb obydwu płci na zasadzie: czego pragną kobiety, a czego mężczyźni. W przypadku kobiet wygląd pojawił się dopiero przy jakiejś ósmej pozycji. Najważniejsze okazały się sprawy materialne, klasa społeczna, władza, poczucie bezpieczeństwa. Mężczyzn z kolei w pierwszej kolejności pociąga młodość i uroda partnerki, ponieważ to te cechy są gwarantem dobrych genów – wyjaśnia.

Nie chodzi o własną wygodę

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kierują nami pobudki czysto egoistyczne: panowie chcą mieć kobietę, na którą miło jest popatrzeć, a panie liczą na drogie prezenty i spokojne życie w dostatku. Seksuologowie zaznaczają jednak, że tutaj nie chodzi o dobro własne, a potomstwa.

- Kobiety wybierają lepiej sytuowanych mężczyzn nie dlatego, że same chcą żyć w dobrobycie, tylko dlatego, że chcą zapewnić jak najlepszą przyszłość swoim dzieciom. O tym mało kto wie, często usłyszmy sformułowanie, że jakaś kobieta „leci na kasę“. A to nie o to tutaj chodzi. To właśnie ze względu na rolę matki dla kobiet liczy się wysoka pozycja społeczna mężczyzny i jego dobra materialne. Często nawet zupełnie nieświadomie, choćby ze względu na młody wiek, wybierają takiego mężczyznę. A tak naprawdę robią to dlatego, by ich dzieci, które dopiero przyjdą na świat, miały jak najlepsze warunki do życia – mówi dr Wiesław Ślósarz, seksuolog.

Dlatego dawniej najważniejsza była siła fizyczna: kobiety wybierały mężczyzn wysokich, dobrze zbudowanych, ponieważ to od zdrowia i siły zależało, czy zapewni całej rodzinie jedzenie, bezpieczne miejsce do spania. Dzisiaj o bezpieczeństwo bliskich nie trzeba dbać własną piersią, większość rzeczy można najzwyczajniej w świecie kupić, dlatego wykształcenie czy inteligencja stały się ważniejsze, bo bezpośrednio się przekładają na pieniądze.

Mąż czy kochanek

Mężczyzn pociągają przede wszystkim dziewczyny piękne i młode. Na kobiety zaś działa władza, pozycja, wykształcenie, siła. Jednak pociąg seksualny i namiętny romans to jedno, a zakładanie rodziny to już zupełnie inna historia. Czy na kochanków wybieramy zupełnie inne osoby niż w przypadku stałego związku? - Na kochanków będziemy wybierać zupełnie inne osoby niż na stałą relację – odpowiada seksuolog Grzegorz Wojas. - Kobiety będą odczuwać silny pociąg do mężczyzn dobrze sytuowanych, przebojowych, pewnych siebie, zaradnych, wysokich. I z takim partnerem będą chciały sypiać, bo on się kojarzy jako ktoś, kto przekaże dobre geny. Ale czy taki mężczyzna dobrze zajmie się domem i będzie na pewno "na dobre i na złe"? Tutaj pojawiają się wątpliwości i dlatego mąż może być jego przeciwieństwem – dodaje.

Owszem, zdarza się, że zaczynamy się z kimś spotykać, bo kierują nami instynkty i nie liczymy na nic więcej niż płomienny romans, z czasem jednak zmieniamy zdanie i wiążemy się z tą osobą. Jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni często na partnera życiowego wybierają inne osoby niż te, za którymi do tej pory się oglądali.

- Atrakcyjna seksualnie kobieta może być groźna. Chcemy się czuć pewnie w domu, a nie ciągle stresować, że ktoś zabierze nam partnerkę. Dlatego może się tak zdarzyć, że jakiś mężczyzna nie będzie chciał się związać na stałe z bardzo atrakcyjną partnerką. Bałby się każdego wyjścia, każdej imprezy, a woli unikać stresu – mówi dr Wiesław Ślósarz.

"To facet musi rządzić!"

Jest jeszcze jedna kwestia: zarówno kobiety, jak i mężczyźni dużo lepiej czują się w takim układzie: jesteśmy tak samo wykształceni i zarabiamy podobnie lub mężczyzna jest lepiej wykształcony i zarabia więcej. Rzadko decydujemy się na stały związek w przypadku, gdy to kobieta jest lepiej wykształcona, pochodzi z lepszego domu i więcej zarabia od partnera.

- Facet musi się czuć jak głowa rodziny, dlatego rzadko zdarzają się takie przypadki, że jest gorzej wykształcony czy mniej zarabia. To nie znaczy, że nie, ale raczej będą to sytuacje wyjątkowe. Z kolei w drugą stronę to bardzo powszechne zjawisko. Kobiety często szukają partnera lepiej sytuowanego. A wszystko po to, żeby zapewnić lepszy start potomstwu. Oczywiście, chodzi tutaj też o własną wygodę, jednak zaczyna dawać o sobie znać instynkt, który każe szukać bezpiecznego miejsca dla rozwoju dzieci – mówi Grzegorz Wojas.

Jak więc widać, nie wszystko kręci się wokół wyglądu. Jest wiele czynników, które wpływają na to, z kim pójdziemy do łóżka, a z kim będziemy chcieli się związać. Dlatego relacje damsko-męskie są tak interesujące…

Więcej na temat psychologii:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (117)
Zobacz także