Trwa ładowanie...
Materiał partnera

Czego nie wiesz o okluzji w pielęgnacji zimowej? Sprawdź, jak przygotować cerę do mrozów!

Okluzja to słowo brzmiące nieco tajemniczo, ale warto wiedzieć, czym jest okluzja, i stosować ją na co dzień, zwłaszcza podczas zimy. To pora roku niełaskawa dla skóry, stawiająca przed nią spore wyzwania. Co to takiego okluzja i dlaczego warto na nią postawić w zimowej pielęgnacji? Sprawdź!

Share
 Źródło: materiały partnera
d2a3b4d

Czym jest okluzja?

Okluzja w kosmetyce oznacza film, czyli cienką ochronną powłokę, która tworzona jest na skórze po to, aby zwiększyć przenikanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach oraz chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Okluzja zapobiega też parowaniu wody ze skóry, czyli sprzyja utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia. Okluzję tworzy się, stosując kosmetyki o właściwościach hydrofobowych i hydrofilowych. Te pierwsze odpychają cząsteczki wody, te drugie je przyciągają, tworząc na skórze cienki film. Okluzja jest zjawiskiem naturalnym – także nasza skóra ma do pewnego stopnia działanie okluzyjne. Kosmetyki wzmacniają tę naturalną barierę chroniącą przed utratą wilgoci i działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy mróz. Co ważne, okluzja kosmetyczna jest całkowicie nieszkodliwa dla skóry – przepuszcza powietrze i pozwala skórze swobodnie oddychać.

Kosmetyki okluzyjne na zimę – dlaczego warto?

Zima nie rozpieszcza naszej skóry. Mróz, wiatr, wahania temperatury, promieniowanie słoneczne odbijające się od śniegu i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach – to wszystko nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji cery. Kosmetyki okluzyjne, przede wszystkim kremy, to świetny sposób na ochronę skóry twarzy przed działaniem zimowych czynników. Okluzja, czyli cienka powłoka tworzona przez nie na skórze, przypomina naturalny płaszcz hydrolipidowy, który pełni funkcję ochronną. Zatrzymuje parowanie wody z wewnątrz i nie pozwala na dostęp szkodliwych czynników od zewnątrz. Podobne działanie będą miały niektóre maski odżywcze, zwłaszcza te z kolagenem, który tworzy na powierzchni skóry ochronny film. Zimą warto postawić na taką właśnie regenerację i pielęgnację skóry. Co ważne, na zimę powinniśmy wybierać kremy, które nie zawierają wody, z uwagi na niskie temperatury. Zimą nie zapominajmy także o dłoniach i ustach – im także należy się troska i okluzyjna pielęgnacja. Balsamy odżywcze do rąk i pomadki ochronne do ust to coś w sam raz na zimowe chłody.

Kosmetyki okluzyjne

Wiele marek kosmetycznych ma w swojej ofercie sporo kosmetyków o właściwościach okluzyjnych. Należą do nich kremy do twarzy, balsamy do rąk, ochronne pomadki do ust oraz regenerujące maski. Warto stosować je regularnie, codziennie, a odżywcze maski 2-3 razy w tygodniu. Taka pielęgnacja sprawi, że nasza cera, usta i dłonie nie ucierpią zanadto z powodu niesprzyjających zimowych warunków. Zwłaszcza balsam do ust warto mieć zawsze przy sobie, na przykład w kieszeni kurtki, i stosować go za każdym razem, gdy jest to potrzebne. Balsam do ust długotrwale nawilża i głęboko odżywia skórę, a także natłuszcza ją, tworząc ochronny film, który zapobiega przesuszeniu i pękaniu ust. Przywraca im też piękny wygląd, chroniąc przed nadmierną utratą wilgoci. Kosmetyki okluzyjne warto stosować przez cały rok, a zwłaszcza zimą. Nie zapominajmy też o ochronie przed promieniami słońca, które w nadmiarze mają szkodliwy wpływ na skórę i przyspieszają procesy starzenia się jej komórek. W Avon znajdziemy duży wybór kremów z filtrem SPF oraz pomadek do ust z filtrem. Na zimę możemy wybrać te o niższym wskaźniku SPF, czyli ochrony przeciwsłonecznej. Warto je stosować nawet w pochmurne dni, ponieważ promieniowanie UVB jest aktywne również wówczas.

d2a3b4d

Maski regenerujące skórę zimą

Pomimo stosowania kosmetyków okluzyjnych zimą skóra potrzebuje odżywienia i regeneracji. Oprócz stosowania dobrego kremu czy serum na noc warto co kilka dni nałożyć na skórę twarzy i szyję odżywczą maskę. Taki zabieg poprawi kondycję skóry i sprawi, że będzie bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników. Avon oferuje szeroki wybór masek – na płachcie i tych tradycyjnych. Niektóre z nich mają dodatkowo właściwości okluzyjne, a także łagodzą podrażnienia i głęboko nawilżają skórę.

Materiał partnera
d2a3b4d
d2a3b4d
d2a3b4d