Trwa ładowanie...

Czekolada jako dar od bogów. Kiedyś dla wybranych, dziś dla każdego

Masa kakaowa w postaci czekolady jest spotykana niemal na każdym kroku, a przed różnymi świętami pojawia się nawet w tak nieoczekiwanych miejscach jak chociażby księgarnie. Historia słodkiej tabliczki oraz obdarowywania nią bliskich liczy setki lat. Warto się z nią zapoznać.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Czekoladowe prezenty pojawiły się w XVII wieku Czekoladowe prezenty pojawiły się w XVII wieku Źródło: Chocolissimo
dngd58h

Olmekowie, Majowie i Aztekowie

Według archeologów, pierwsze wzmianki na temat czekolady pojawiły się prawie 2 tys. lat przed naszą erą. Na terenie, na którym obecnie znajduje się Zatoka Meksykańska, mieszkali Olmekowie, którzy specjalizowali się w uprawie kakaowca. Połączenie jego ziaren z wodą, ziołami i kukurydzą dało pierwotną wersję czekolady.

Majowie natomiast zmieszali kakao z wodą, mączką kukurydzianą, chili i miodem. Z tego połączenia powstawał gorzki napój. Aztekowie uważali, że napój ten jest darem od Pierzastego Węża. Wzięło się to z tego, że Quetzalcoatl był bogiem wiatru, nieba i ziemi. Jego pierwowzorem stał się olmecki bóg przyrody, który miał między innymi nauczać ludzi i opiekować się rzemieślnikami. To wszystko składa nam się w całość, jeśli dodamy, że ziarna pozyskiwano z owoców spadających z drzew kakaowca.

Takie połączenie sprawiło, że czekolada uchodziła za coś wyjątkowego i była wysoko ceniona w regionie. Zdarzały się przypadki, że ziarna kakaowca stawały się walutą. Według historyków, na przykład za indyka trzeba było zapłacić 100 ziaren kakao. Wierzono również, że czekolada dodaje energii i posiada właściwości medyczne. Była używana podczas różnego rodzaju świętych ceremonii, a nawet pogrzebów. Bogaci pili ją w formie spienionego napoju, a biedniejsi - spożywali na zimno w formie posiłku o konsystencji kaszy.

dngd58h

Kolumb i spółka

Podczas swojej czwartej wizyty w Ameryce, Krzysztof Kolumb dotarł do terenów dzisiejszej Nikaragui. Przywiózł stamtąd między innymi ziarna kakaowca, choć wtedy jeszcze nie doceniono ich wartości. W 1513 r. do Ameryki wybrał się Hernando de Oviedo y Valdez, który był zaskoczony, że kakao było w tych rejonach walutą. W 1519 r. Hernan Cortes założył pierwszą plantację na terenach Meksyku, a 9 lat później przedstawił kakao królowi Karolowi V. Inna wersja mówi, że czekolada trafiła do Europy dopiero w 1544 r., kiedy delegacja Majów podarowała ją hiszpańskiemu królowi Filipowi II.

Niezależnie od tego, Hiszpanie byli europejskimi pionierami czekolady i wkrótce została ona doceniona na naszym kontynencie. Bogaci mieszkańcy zachwycali się tym napojem, a jego twórcy eksperymentowali, dodając do niego przyprawy przywiezione ze Starego Świata. W XVII r. pojawiło się nawet specjalne naczynie, które nazwano chocolatiere. Wtedy czekolada trafiła również do Polski, a pierwszym królem, który dostąpił zaszczytu jej spożywania miał być Jan III Sobieski.

W 1828 r. Coenraad Johannes van Houten wynalazł prasę do kakao, a w 1876 r. Daniel Peter stworzył pierwszą mleczną czekoladę, która trafiła na rynek w formie tabliczek. Przysmak przestał być luksusem i stał się ogólnodostępny, a świat kocha go aż do dzisiaj.

dngd58h

Słodki prezent

W 1615 r. księżniczka hiszpańska Anna Austriaczka wyszła za mąż za króla Francji Ludwika XIII i podarowała mu czekoladę. W 1899 r. złote puszki z czekoladą trafiły do żołnierzy brytyjskich służących w Afryce Południowej, a podpisała je sama Królowa Wiktoria. W XX w. czekolada na stałe wpisała się w kulinarny krajobraz świata, a prezenty przybrały różne ciekawe kształty.

Obecnie niektórzy producenci eksperymentują z kształtami i tak oto możecie kupić czekoladę w formie narzędzi warsztatowych, kultowych samochodów, bombek czy reniferów. Jeżeli chcecie wzmocnić przekaz, to można posłużyć się personalizowaną tabliczką, która z pewnością ucieszy osobę obdarowaną.

Oczywiście czekoladowe prezenty są doskonałe nie tylko na Boże Narodzenie, ale również na prezenty walentynkowe, urodzinowe, firmowe upominki albo po prostu gest sympatii przekazany bez żadnej konkretnej okazji. Różne są również rodzaje i smaki - wyróżniamy czekoladę gorzką, deserową, mleczną, białą, a nawet różową. Jeżeli do tego dodamy różne nadzienia pojawiające się na przykład w pralinach, to można śmiało stwierdzić, że każdy fan słodkości znajdzie coś tu coś dla siebie i innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dngd58h

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dngd58h
dngd58h