Trwa ładowanie...
Materiał partnera Electrolux

Dbając o ubrania, dbasz o planetę

Wydawać by się mogło, że największym wrogiem dla środowiska jest branża paliwowa oraz odpady plastikowe. Tymczasem jest jeszcze coś. To ubrania. Współczesny przemysł odzieżowy poważnie szkodzi planecie. I warto mieć to na uwadze.

Share
Dbając o ubrania, dbasz o planetę
Źródło: materiały partnera
dttmy60

Czy kupując zwykły t-shirt, zaprzątamy sobie głowę tym, jak: został on wyprodukowany, ile nam posłuży i co się z nim stanie, kiedy nam się znudzi albo zużyje? Otóż to! Kupujemy często, szybko. Bywa, że bezrefleksyjnie. Sprzyja temu moda, która obecnie mocno dyktuje nie tylko to, co kupujemy, ale także styl w jakim to robimy. Jeszcze 30 lat temu w sklepach odzieżowych obowiązywały dwa sezony: wiosna/lato oraz jesień/zima. Nowe ubrania kupowaliśmy mniej więcej dwa razy w roku. Dziś, kiedy nowe kolekcje ubrań na każdą kieszeń mamy na wyciągnięcie ręki nawet kilkanaście razy. Robimy to nałogowo, nie tyle z potrzeby, ile dla przyjemności lub kaprysu. Zaopatrujemy się masowo w ubrania tanie, słabej jakości, które już po kilku praniach nie nadają się do noszenia, zatem idziemy na zakupy po nowe. I tak zaklęte koło się zamyka.

Moda rujnuje planetę?

Czy wiesz, że produkcja odzieży na masową skalę emituje ponad 1,2 miliarda ton gazów cieplarnianych rocznie, pozostawiając w tyle transport lotniczy i wodny razem wzięte? Do tego dochodzą zanieczyszczenia, jak barwniki czy mikrowłókna, które w wyniku wytwarzania odzieży trafiają do oceanów. Nie należy też zapominać o ogromnym, zużyciu wody potrzebnej do uprawy bawełny. Z drugiej strony mamy odzież z tkanin syntetycznych. Teoretycznie ekologiczne, bo nie wymagają zabiegów związanych z uprawą roślin na włókna, ale w praktyce… rozkładają się latami, tak jak plastikowe butelki. Jest jeszcze coś: zaledwie mniej niż 1% materiałów zużytych do produkcji tkanin poddawany jest recyklingowi, a miliony ton ubrań trafiają na śmietnik. Kulisy branży modowej nie pozostawiają złudzeń. Mówiąc wprost: stanowią dla nas samych poważne zagrożenie. Recepta? Świadome zakupy, dbałość o odzież i życiowy minimalizm. A może przede wszystkim to trzecie?

Mniej znaczy więcej

Zero waste albo less waste to bardzo modny trend. Polega na ograniczaniu konsumpcjonizmu, który mocno opanował cały świat. Postęp cywilizacyjny dał człowiekowi dużo udogodnień, usprawnił jego codzienność, pozwolił przekraczać wiele barier, dał nowe możliwości. Z drugiej – okazał się zasadzką i uderzył z impetem w Matkę Ziemię. Tej machiny nie sposób zatrzymać, ale można ją wyhamować, a przynajmniej starać się zmienić kierunek, próbując dokonać rewolucji w myśleniu. Jak? Zanim postanowimy kupić kolejny t-shirt, dżinsy czy piżamę, zastanówmy się, czy faktycznie ich potrzebujemy. Może to tylko chwilowy kaprys, którym zagłuszamy coś znacznie poważniejszego? Pamiętajmy: nie ilość, a jakoś jest w cenie! I nie fast a slow fashion dziś jest w modzie.

dttmy60

Kupuj z głową

Czyli ubieraj się na lata. Nie ulegaj nachalnemu marketingowi, głoszącemu, że to, co aktualnie modne, co krzyczy z modelek i influencerek, uczyni z Ciebie kogoś lepszego, wartościowszego. To iluzja. Tak naprawdę moda kołem się toczy, a klasyki nigdy z niej nie wychodzą. Postaw zatem na klasykę gatunku i naturalne składy. Eliminuj ekscentryczne tekstylne kroje i sztuczne, syntetyczne ubrania. Nie daj się też kusić sezonowym wyprzedażom. To, że coś jest teoretycznie tańsze pod koniec sezonu, nie oznacza, że jest warte nawet mocno obniżonej ceny. Poza tym sklepy odzieżowe mają swoje pułapki cenowe. Bądź czujny! A najlepiej ubieraj się w ubrania od małych, rodzimych producentów lub w odzież z drugiej ręki. Szperaj w secondhandach, wymieniaj się ubraniami, organizuj wyprzedaże garażowe.

Dbaj o garderobę

Podejście do własnych ubrań też ma ogromny wpływ na ich stan, a w efekcie na naturalne środowisko. Dbając o nie, przedłużasz jej życie i nie musisz często wymieniać garderoby, a tym samym robisz duży ukłon w stronę natury. Jak to zrobić? Wystarczy, że zaczniesz zwracać uwagę na to jak pierzesz i w jaki sposób suszysz ubrania. Przede wszystkim obniż temperaturę wody do 30 stopni Celsjusza, dzięki czemu uchronisz kolory przed płowieniem. Używaj odpowiednich proszków, sięgaj po delikatne płyny zmiękczające tkaniny. Suszysz na słońcu? To też może zniszczyć kolory, wpłynąć negatywnie na włókno. Ale jest na to sposób! To nowoczesne suszarki bębnowe. Dzięki nim nie tylko zaoszczędzisz czas, ale zadbasz o ubrania i planetę. To innowacyjna technologia suszenia sprawi, że nawet delikatne jedwabne koszule, puszyste wełniane swetry i ciepłe wielowarstwowe kurtki przez długi czas będą jak nowe.

dttmy60

Podziel się opinią

Share
dttmy60
dttmy60