Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Dla kogo jest psychoterapia?

Psychoterapia to proces, którego celem jest rozwiązanie problemów psychologicznych oraz poprawa kondycji psychicznej klienta. Człowiek nie zawsze może poradzić sobie z różnymi zaburzeniami oraz doświadczeniami z przeszłości. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie terapii, aby rozwiązać różnego rodzaju trudności. Kim jest psychoterapeuta i kiedy się do niego udać? Podpowiadamy.

Share
Dla kogo jest psychoterapia?Dla kogo jest psychoterapia?Źródło: materiały partnera
d3g7rxy

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to specjalista wyszkolony w dziedzinie pomocy innym ludziom. Najczęściej psychoterapeuta jest osobą, która ukończyła studia wyższe z zakresu psychologii, psychiatrii lub pedagogiki. Warto jednak zaznaczyć, że psychoterapeuta musi spełnić kilka warunków, aby móc prowadzić terapię:

 • ukończenie studiów na uczelni wyższej,
 • ukończenie 4-letniego kursu psychoterapii z dowolnego nurtu (na przykład psychoanalityczny, poznawczo-behawioralny, humanistyczny),
 • przejście terapii własnej, a tym samym rozwiązanie swoich problemów i jeszcze lepsze poznanie metod pracy,
 • poddawanie swojej pracy regularnej superwizji ze strony akredytowanego specjalisty. 

Psychoterapeuta jest więc specjalistą wyszkolonym, posiadającym odpowiednią wiedzę i stosowne doświadczenie zawodowe. Dobrze wiedzieć o tym, że wybierając psychoterapeutę, należy zwrócić uwagę na to, czy ukończył szkołę psychoterapii i zdobył certyfikat, a także na to, w jakim nurcie pracuje i jakie są jego główne metody i narzędzia terapii. W ten sposób można zbudować relację ze swoim psychoterapeutą i szybciej osiągnąć wyznaczone cele terapii. Na stronie PsychoCare można znaleźć wielu psychoterapeutów, umówić się na terapię lub na bezpłatną konsultację, której celem jest wybór odpowiedniego specjalisty. 

Kiedy zdecydować się na psychoterapię?

Psychoterapia to proces leczenia różnych zaburzeń psychicznych i problemów osobistych, zawodowych i relacyjnych. W zdecydowanej większości sytuacji człowiek sam czuje, że potrzebuje profesjonalnej pomocy. W takim momencie rozmowa z przyjacielem, małżonkiem, rodzicem, czy nauczycielem, nie jest wystarczająca. Konieczne jest rozpoczęcie systematycznych i regularnych spotkań w cyklu całej terapii. Można wyróżnić przynajmniej kilka symptomów i zachowań, które wskazują na to, że wizyta u psychoterapeuty jest wskazana:

 1. Objawy depresji: smutek, płaczliwość, myśli samobójcze, brak chęci do życia. 
 2. Objawy zaburzeń lękowych i nerwicowych: lęk, strach, niepokój, trudności z zasypianiem, wybudzanie się w nocy, symptomy ze strony układu wegetatywnego. 
 3. Zaburzenia odżywiania, na przykład anoreksja lub bulimia.
 4. Uzależnienia, przy czym w tym wypadku konieczna może być także terapia grupowa.
 5. Zaburzone relacje rodzinne lub społeczne.
 6. Pojawienie się agresji wobec innych ludzi lub autoagresji. 
 7. Pojawienie się fobii. 
 8. Zaburzenia osobowości. 
 9. Utrata kontaktu z rzeczywistością, poczucie odrealnienia. 

Warto zaznaczyć, że dodatkowo na psychoterapię powinny zdecydować się osoby, które zostały skierowane do takiego specjalisty przez inną osobę, na przykład lekarza psychiatrę, seksuologa lub psychologa. Czasami do wyleczenia konkretnego zaburzenia potrzebna jest współpraca całego zespołu specjalistów. Najcześciej na psychoterapię zgłaszają się jednak osoby, które po prostu czują, że potrzebują pomocy i mają wrażenie, że ich codzienne funkcjonowanie jest zaburzone. Można uznać, że psychoterapia jest właściwie dla wszystkich, którzy chcą zmienić pewne nawyki, wyleczyć zaburzenia i pomóc sobie. 

Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą?

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty to najczęściej ogólna konsultacja, w trakcie której ustalane są warunki współpracy (tzw. kontrakt psychoterapeutyczny), a także omawiane są symptomy klienta i jego oczekiwania co do terapii. Specjalista jest w stanie ocenić, czy danej osobie rzeczywiście potrzebna jest psychoterapia, czy też konieczne jest skorzystanie na przykład z pomocy psychiatry lub seksuologa. W trakcie pierwszego spotkania psychoterapeuta zbierze także ogólny wywiad, dotyczący dotychczasowych doświadczeń pacjenta, jego objawów, a także sposobów radzenia sobie ze stresem i problemami. Psychoterapia, aby była skuteczna, powinna odbywać się regularnie i przez dłuższy czas. Tylko w ten sposób można wyleczyć konkretne zaburzenia i rozwiązać problemy. 

Artykuł sponsorowany
d3g7rxy

Podziel się opinią

Share
d3g7rxy
d3g7rxy