DomOgródMeble z palet na taras i balkon – jak je ciekawie zaaranżować?

Meble z palet na taras i balkon – jak je ciekawie zaaranżować?

Łóżko z palet
Łóżko z palet
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
Maciej Gruszczyński
05.03.2021 09:08, aktualizacja: 17.12.2022 16:00

Jeszcze kilka lat temu palety były stosowane głównie w transporcie do przenoszenia różnych ładunków. Jednak od kiedy odkryto ich potencjał jako elementu do tworzenia ciekawych mebli i domowych ozdób, stały się bardzo popularne w wystroju wnętrz. Palety równie często stosuje się w ogródkach czy tarasach. Jak ciekawie zaaranżować meble z palet na swoim balkonie?

Skąd wzięła się moda na palety?

Trend na używanie europalet do tworzenia mebli i dekoracji pochodzi przede wszystkim z ekologicznego stylu życia. Ponowne wykorzystanie odpadów i zrobienie z nich czegoś pięknego, a przede wszystkim użytecznego to świetna idea. Zamiast wylądować na śmietniku, wiele palet znalazło nowe zastosowanie jako stoliki, elementy kanap, krzeseł czy nawet foteli.

Początkowo ten trend stosowano przede wszystkim w pubach, kawiarniach i ekologicznych restauracjach, ale bardzo szybko przyjął się również w naszych domach. Teraz meble z palet są naprawdę popularne! Świetnie sprawdzają się w industrialnych wnętrzach, a pomalowane na jasne kolory dopasują się do stylu skandynawskiego. Tak naprawdę dobrze zaplanowana ozdoba lub mebel będzie pasować do niemal każdego wystroju wnętrz.

Jednak najlepszym miejscem dla palet są ogrody, tarasy i balkony. W otoczeniu przyrody i na świeżym powietrzu tego typu meble wyglądają świetnie, a odpowiednio zabezpieczone będą odporne na działanie wilgoci czy palące słońce.

Skąd wziąć palety do swoich wymarzonych mebli?

Rosnąca popularność mebli z palet sprawia, że ciężko obecnie dostać je z drugiej ręki i zapewnić im nowe życie w naszym domu. Co więcej, nawet jeżeli uda nam się takie zdobyć to często są one już podniszczone, przez co trzeba włożyć o wiele więcej pracy w ich odnowienie. Niestety nigdy też nie mamy pewności, co było przewożone na używanych paletach oraz czy nie są nasączone jakimiś szkodliwymi substancjami. Dlatego wiele osób decyduje się po prostu na zakup nowych palet. Dzięki temu możemy bez problemu dobrać interesujące nas wymiary poszczególnych elementów i mamy pewność, że gotowe meble będą świetnej jakości.

Szeroką ofertę palet ma OBI. Dodatkowo wybierając się do tego sklepu, możemy od razu zaopatrzyć się w poduszki stanowiące idealne siedzisko w przypadku mebli z palet do ogrodu oraz wszystkie niezbędne narzędzia i elementy (np. gwoździe, śruby czy papier ścierny) potrzebne do zbudowania swojego pierwszego mebla. Takie zakupy to wygoda oraz oszczędność czasu – zamiast biegać po różnych sklepach i kompletować wszystkie potrzebne akcesoria wystarczy tylko skorzystać z oferty OBI.

Meble z palet na taras – co się najlepiej sprawdzi?

Kiedy już zaopatrzymy się w odpowiednią liczbę palet np. w OBI, możemy zacząć budowanie naszego kącika relaksu na świeżym powietrzu. Meble z palet do ogrodu są naprawdę różnorodne i każdy znajdzie wśród nich coś, co go zainspiruje. Klasykiem są oczywiście różnego rodzaju siedziska oraz pasujące do nich stoliki kawowe. Palety sprawdzą się też jako element do budowania wygodnych foteli, krzeseł, kanap ogrodowych, a nawet leżaków, hamaków czy huśtawek. Na balkonie czy tarasie przydałyby się też rośliny lub ciekawe ozdoby, które zbudują miły klimat. Za pomocą palet łatwo da się zrobić półki, na których mogą stać rośliny lub ozdobne lampiony albo kwietniki na kółkach.

Kolorowe palety. Meble z palet są bardzo popularne i doskonale nadają się do tarasów i ogrodów. Zobacz, jak skąd wziąć palety i jak zrobić ogrodowe meble z palet
Kolorowe palety. Meble z palet są bardzo popularne i doskonale nadają się do tarasów i ogrodów. Zobacz, jak skąd wziąć palety i jak zrobić ogrodowe meble z palet© Materiał partnera

Jak zrobić ławkę z palet do ogrodu lub na taras?

Solidna, drewniana ławka z palet bez podłokietników to podstawowy mebel ogrodowy. Jeżeli dodatkowo wyścielimy ją miękkimi poduszkami, to będzie nam na niej naprawdę wygodnie. Gdybyśmy potrzebowali więcej miejsca do siedzenia, zawsze możemy zbić więcej niż jedną ławkę i z kilku takich sztuk stworzyć naprawdę komfortową sofę.

Aby zbudować taką ławkę, będziemy potrzebować trzech palet. Dwie z nich skręcamy ze sobą (gdy są ułożone jedna na drugą) za pomocą odpowiednio długich śrub, które wkładamy we wcześniej nawiercone otwory. Tym sposobem otrzymamy podstawę, czyli siedzisko. Trzecią paletę wystarczy przykręcić pionowo, by stanowiła oparcie. I gotowe!

Przed zabraniem się za pracę warto palety wcześniej wyczyścić i przeszlifować. Dobrym pomysłem jest też zabezpieczenie drewna, czyli zastosowanie impregnacji chroniącej przed działaniem czynników zewnętrznych. W zależności od potrzeb tak zabezpieczoną paletę można też polakierować, pomalować farbą czy nawoskować.

Wygodne leżaki, huśtawka, a nawet hamak – palety są naprawdę uniwersalne!

Meble z palet na balkon czy do ogrodu zwykle kojarzą się ze stolikami, ławkami i siedziskami. Jednak za pomocą tych drewnianych elementów można wyczarować naprawdę ciekawe, a co najważniejsze bardzo wygodne miejsca, do spędzania czasu na łonie natury.

Jednym z takich kreatywnych mebli są leżaki wykonane z europalet. Wystarczy tylko połączyć ze sobą dwie palety, które będą stanowiły podstawę leżaka. Następnie blisko krawędzi podstawy należy przymocować kolejną paletę, ale ważne jest, aby była zamocowana pod kątem, tak by stanowiła wygodne podparcie dla pleców. Taki leżak z palet będzie wyglądał jeszcze ciekawiej jeżeli pomalujemy go na jakiś intensywny kolor. Możemy postawić też na pastelowe barwy, jeśli taka kolorystyka lepiej wpisze się do wystroju naszego balkonu.

Palety na meble. Meble z palet są bardzo popularne i doskonale nadają się do tarasów i ogrodów. Zobacz, jak skąd wziąć palety i jak zrobić ogrodowe meble z palet
Palety na meble. Meble z palet są bardzo popularne i doskonale nadają się do tarasów i ogrodów. Zobacz, jak skąd wziąć palety i jak zrobić ogrodowe meble z palet© Materiał partnera

Jeżeli mamy do zagospodarowania spory taras lub właśnie planujemy przyjemny kącik relaksu w naszym ogrodzie, to warto rozważyć huśtawkę lub hamak z palet. Zbudowanie ich nie zajmie zbyt wiele czasu i nie będzie kosztowne, a efekt końcowy na pewno zachwyci. Nie mówiąc już o komforcie podczas czytania książki na takim hamaku, czy rozmowy z bliską osobą podczas chwil na ogrodowej huśtawce.

Jeżeli chodzi o hamak, to jego konstrukcja jest bardzo prosta. Wystarczą nam do tego tylko połączone ze sobą palety, które finalnie będą wyglądać jak drewniane, jednoosobowe łóżko. Postawmy na wymiary 90 cm szerokości i 180 cm długości lub zbliżone. Tak zbite ze sobą palety wystarczy tylko wyścielić cienkim materacem lub poduszkami i już można wygodnie leżeć. Całość podwieśmy do sufitu lub dwóch drzew za pomocą solidnych lin lub łańcuchów.

Huśtawkę możemy zbudować na podobnej zasadzie. Oczywiście nie musi być ona tak szeroka i długa jak leżak, wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca do zagospodarowania. Oprócz podstawy przeznaczonej do siedzenia zbijmy z palet również wygodne oparcie, dzięki czemu huśtanie się będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Kwietnik z palet na zioła lub kwiaty

Meble ogrodowe z palet to nie jedyna opcja, jeżeli chodzi o kreatywne wykorzystanie europalet. Układając jedną paletę na drugiej lub skręcając ze sobą cztery palety, można zbudować pokaźny kwietnik, w którym będą świetnie wyglądać różnokolorowe kwiaty. Jeżeli chcemy, żeby rośliny zajęły mniej miejsca, wykorzystajmy tylko jedną lub dwie palety, które finalnie oprzemy o ścianę. W przestrzeniach pomiędzy deskami z łatwością da się dobudować przegródki, w których zmieści się odrobina ziemi. Taki pionowy ogród dobrze sprawdzi się w przypadku ziół albo dekoracyjnych mchów i skalniaków.

Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie dokręcenie do pojedynczej palety kółek. Taki kwietnik na kółkach wygląda świetnie, szczególnie kiedy postawimy na niego swoje ulubione kwiaty w doniczkach. Oczywiście nie musimy ograniczać się tylko do jednej palety – możemy zbudować mobilny kwietnik składający się nawet z kilku pięter, na którym będą pięknie wyglądać różnej wielkości rośliny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także