Getty Images

Aleksandra Kisiel, 2 lutego 2019 13:13

Dzień Świstaka 2019. O co w tym chodzi?

Tweetnij Komentuj

Dzień Świstaka przypada już dziś! Miliony ludzi na całym świecie będą obserwowały zachowanie świstaka Phila w mieście Punxsutawney w Pensylwanii. Jeśli uroczy gryzoń zobaczy swój cień, czeka nas jeszcze sześć tygodni zimy!

Dzień Świstaka to autentyczne wydarzenie, celebrowane w małym miasteczku w USA. Skąd pomysł, aby ze świstaka zrobić pogodynkę? Dziwaczne święto obchodzono po raz pierwszy w USA 2 lutego 1887 roku w miejscowości Punxsutawney. Zwyczaj obserwowania świstaków, aby przepowiedzieć koniec zimy, miał przypłynąć do USA wraz z niemieckimi imigrantami, którzy przybyli do Ameryki w XVII i XVIII wieku. Zabawne święto zyskało ogromną popularność po premierze filmu " Dzień świstaka " w 1993 roku z Andie McDowell i Billem Murrayem.

Gdzie mieszka Phil?

Legenda głosi, że świstak Phil mieszka na maleńkim wzgórzu w Gobbler's Know, dzielnicy Punxsutawney. To małe miasteczko w Pensylwanii liczy zaledwie 6000 mieszkańców, ale w lutym przeżywa oblężenie. Ci, którzy nie mogli obejrzeć Phila na żywo, skorzystali z relacji na żywo, którą zorganizowała Izba Turystyczna stanu Pensylwania. Link znajdziesz tu .

Przepowiednia świstaka na 2019

Świstak wyszedł z norki w sobotę, 2 lutego o godzinie 7:20 czasu lokalnego (13:20 w PL) i spośród dwóch pergaminów z przepowiedniami pogodowymi wybrał ten, który zapowiada rychły kobiec zimy. Okazuje się bowiem, że zajęty świstak już wcześniej został obudzony i nie zobaczył swojego cienia, co oznacza, że wiosna nadchodzi. Zgromadzonym tłumom odczytano relację z tego wydarzenia, zapisaną na jednym ze zwojów pergaminu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz również: Czeka nas atak zimy!

Pokaż...

Źródło: kobieta.wp.pl

Tagi: dzień świstaka punxsutawney

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .