Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
lego
Artykuł Sponsorowany
02-11-2022 16:42
Artykuł sponsorowany LEGO

Dziewczynki mogą wszystko - pomysły na zabawę wolną od stereotypów

Ze stereotypowym podejściem do płci mamy do czynienia już od najmłodszych lat. Przejawia się ono między innymi w doborze zabawek - tradycyjnie dla dziewczynek przeznaczone są lalki, dla chłopców natomiast samochody. Tymczasem coraz częściej okazuje się, że dziewczynki nie chcą układać fryzur czy dobierać strojów. Wręcz przeciwnie - marzą o tym, aby bawić się tak, jak robią to chłopcy. Potrzebę tą zauważyła firma LEGO, która wystartowała z kampanią "Dziewczynki mogą wszystko!".

 Źródło: materiały partnera
d2c3h18
d2c3h18

Cele kampanii LEGO

Zabawa klockami LEGO przez lata traktowana była stereotypowo - większość osób uważała, że są to zabawki dla chłopców. Tym samym uczono dziewczynki sztywnego podziału ról, który często okazywał się dla nich krzywdzący - samochody to zabawki dla chłopców, dziewczynki bawią się lalkami. Jak mówi ambasadorka kampanii "Dziewczynki mogą wszystko!" Martyna Wojciechowska, ona sama spotykała się z licznymi obostrzeniami ze strony dorosłych. Przekonywali oni, że dziewczynka nie może zostać na przykład kierowcą rajdowym. Co prawda od tego czasu społeczeństwo zaczęło powoli zmieniać sposób myślenia, jednak wciąż jest on jeszcze przesiąknięty stereotypami. Zauważyła to firma LEGO, która zaproponowała kampanię o następujących celach:

  • zwrócenie uwagi na stereotypowe podejście do dziewczynek, a tym samym kobiet (zabawki dla dziewczynek to nie tylko lalki),
  • zwrócenie uwagi na fakt, iż w doborze zabawek dla dzieci dorośli kierują się odgórnymi wytycznymi,
  • postawienie dziewczynki w roli osoby zdecydowanej, która wie, czego chce,
  • przekazaniu, że dziewczynki mogą dziś robić wszystko,
  • zaalarmowanie, że wciąż skupiamy się na przyjętych normach społecznych, nie zwracając uwagi na to, że świat się zmienia.

Klocki LEGO dla chłopców? Nie tylko!

Firma LEGO zwraca uwagę na fakt, iż klocki, które wypuszcza na rynek, to doskonały pomysł na zabawę dla każdego dziecka, niezależnie od płci. Nie ma tutaj podziału na zestawy dziewczęce oraz chłopięce, gdyż wszystkie cechuje uniwersalizm. Dzięki temu można wyeliminować popularne myślenie, takie jak klocki LEGO dla chłopców, a nie dla dziewczynek. Okazuje się bowiem, że jest to doskonały prezent dla dziecka, bez względu na płeć. Dziewczynki również mogą budować, tworzyć różne kombinacje czy wymyślać kolejne historie. W rzeczywistości mogą więc być, kim tylko chcą, nawet jeśli w danym wieku odnosi się to wyłącznie do świata zabawy. Zestawy LEGO pozwalają odnaleźć się dziewczynkom w roli pilota samolotu bądź osoby prowadzącej ciężarówkę recyklingową. Zabawki LEGO udowadniają, że prezent dla dziecka nie musi być stereotypowy.

Zabawa klockami LEGO dla wszystkich - jakie zestawy LEGO warto wybierać?

Klocki LEGO pomagają nie tylko kreatywnie się bawić, lecz również nawiązywać kontakty z rówieśnikami. Wspólna zabawa chłopców i dziewczynek to doskonały sposób na budowanie więzi społecznych i zawieranie pierwszych przyjaźni. Zestawy LEGO można ze sobą łączyć w ciekawy sposób. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim te z kolekcji LEGO City bądź LEGO Friends. Dzięki nim można wcielać się w różne role i robić to, na co akurat przyjdzie ochota. Zestaw ekspresowy pociąg pasażerski będzie dobrym wyborem dla dzieci, które lubią pojazdy szynowe, natomiast stacja kosmiczna to coś dla poszukiwaczy nowych przygód. Dzieci lubią też klocki LEGO dla dziewczynek i chłopców, dzięki którym mogą opiekować się zwierzętami, sprzedawać lody czy nawet segregować odpady. Dla najmłodszych dedykowane są zabawki LEGO DUPLO, które będą przede wszystkim bezpieczne i wprowadzą maluchy w świat budowli. Tymczasem doskonały prezent dla dziecka w starszym wieku to zabawki LEGO Architecture, umożliwiające poznawanie świata bez wychodzenia z domu.

Pomysły na wolną od stereotypów zabawę

Zabawy dzieci powinni być przede wszystkim rozwijające i wolne od wszelkich stereotypów. Ukierunkować na to najmłodszych powinni świadomi rodzice, proponując im różnego rodzaju ciekawe rozwiązania. Oto kilka pomysłów na to, jak uświetnić codzienną zabawę i uczynić ją wolną od stereotypów:

  • zachęcanie do nowego - dziecko powinno chętnie uczestniczyć w nowych zabawach, na przykład poprzez wcielanie się w inne niż dotychczas role (pomagają w tym zabawki dla dziewczynek oraz zabawki dla chłopców),
  • zamiana ról - wymaga pokazania dziecku, że role nie są ustalone raz na zawsze, a konwenanse można łamać,
  • zachęcanie do kreatywności - jeśli dziecko wykorzystuje zabawkę w inny sposób, niż jest ona do tego przeznaczona, warto je pochwalić (wykorzystajmy tu różne klocki LEGO dla dziewczynek),
  • podważanie stereotypów - warto pozwolić chłopcu bawić się lalką, a dziewczynce na udział w wyścigach zabawkowych samochodów. Wybierając prezent dla dziecka, kierujmy się jego zainteresowaniami, a nie stereotypami,
  • wychodzenie z ogólnie przyjętych ról- dobrze pokazać dziecku, że role społeczne czy chociażby obowiązki domowe nie mogą być determinowane wyłącznie płcią.
d2c3h18

Dziewczynki (naprawdę) mogą wszystko!

Dzieci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mogą robić wszystko, bez względu na płeć. Tymczasem to właśnie my, dorośli, musimy dojrzeć do takiej postawy, zmieniając myślenie, jakiego uczono nas przez wiele lat. Wyjdźmy ze swojej strefy komfortu, jednocześnie pokazując dzieciom, że płeć nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o ich zainteresowania czy możliwości. Pomaga w tym kampania LEGO "Dziewczynki mogą wszystko!", promując klocki LEGO dla dziewczynek, a jednocześnie walcząc nie tylko ze stereotypowym podejściem do dzieci, lecz ogólnie do kobiet i ich roli w społeczeństwie. Warto o tym pamiętać, wybierając prezent dla dziecka (zwłaszcza zabawki dla dziewczynek), który wcale nie musi być stricte związany z jego płcią.

Artykuł sponsorowany LEGO
d2c3h18
d2c3h18