FitnessHaluksy - dlaczego powstają i jak je leczyć?

Haluksy - dlaczego powstają i jak je leczyć?

Haluksy - dlaczego powstają i jak je leczyć?
Źródło zdjęć: © iStock.com | spukkato

12.09.2018 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Haluksy to nie tylko nieestetyczny, ale i bolesny problem wielu kobiet. Na szczęście można im zapobiegać i leczyć bezinwazyjnie. Tylko najpoważniejsze przypadki wymagają ingerencji chirurga.

Dlaczego powstają haluksy?

Haluksy to schorzenie stopy, a konkretnie dużego jej palca. Inną nazwą wady jest paluch koślawy. Haluks powstaje w wyniku nieprawidłowego rozłożenia ciężaru na stopie lub noszeniu ciasnego obuwia, który ją deformuje. Tym samym powstaje przeciążenie przedniej części stopy, obniżenie łuku poprzecznego, poszerzenie śródstopia, a także zakrzywienie kości dużego palca. W konsekwencji zmienia się biomechanika stopy i osłabiają się mięśnie. Duży palec nie jest w stanie unieść całego ciężaru, dlatego stopa wytwarza dodatkową powierzchnię, która utrzyma całą sylwetkę.

Zdarza się, że* tworzeniu się haluksa* towarzyszą inne dolegliwości. Jedną z nich jest stan zapalny torebki stawowej znajdującej się w stawie śródstopno-paliczkowym dużego palca. Poza tym może pojawić się rozległy obrzęk wokół haluksa albo nawet bolesny przerost pierwszej kości śródstopia.

Powstawanie haluksów ma podłoże genetyczne. To skuteczny pretekst do pobudzenia procesu deformacji stopy, na który przyspieszenie wpływa źle dobrane obuwie. Nie oznacza to, że haluksów nie będą miały osoby nieobciążone genetycznie. Schorzenie może bowiem wystąpić przy intensywnym noszeniu wysokich butów lub butów z cienkim noskiem, a także przy znacznej nadwadze. Na pojawienie się haluksów narażone są również osoby, które prowadzą stojący tryb życia lub trenują taniec klasyczny, na przykład balet, w którym obciążenie śródstopia jest nienaturalne. Problem haluksów ze względu na rodzaj noszonego obuwia dotyka najczęściej kobiet.

Haluksy – metody leczenia

Haluksy przybierają postać kolistych kostek wystających wewnątrz stopy przy dużym palcu. Powstawaniu schorzenia towarzyszy ból. Jeśli pojawiają się takie objawy, warto udać się do ortopedy. Lekarz może zalecić jeden ze sposobów leczenia haluksów:

  • żelowe osłony lub plastry na haluksy, które łagodzą ból i działają leczniczo,
  • separatory – przywracają odpowiednie ułożenie kości i redukują ból,
  • peloty, czyli wkładki żelowe w kształcie litery 'T' – zapobiegają płaskostopiu poprzecznemu i właściwie rozkładają nacisk na stopie,
  • odciążająco-korygujące wkładki metatarsalne z silikonu, które unoszą poprzeczne sklepienie stopy w górę i korygują skrzywienie kości palucha,
  • żelowa opaska na haluksy – utrzymuje palec we właściwej pozycji i łagodzi tarcie,
  • szyny i aparaty korekcyjne – używane najczęściej w rehabilitacji, zapobiegają postępowi deformacji i zmieszają ból jej towarzyszący,
  • operacja wycięcia zwyrodnienia i nastawienia kości palucha.

Jak zapobiegać haluksom?

Haluksom można łatwo zapobiec:

  • nosząc wygodne obuwie,
  • rezygnując z butów z wąskim czubkiem,
  • w przypadku szpilek nosząc poduszeczki pod przedstopie,
  • stosując zdrową dietę i nie dopuszczając do nadwagi,
  • wykonując proste ćwiczenia palców u stóp, polegające na rozluźnianiu mięśni i stawów.