Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak dbać o biżuterię, żeby służyła przez długie lata?

Szlachetna biżuteria może zostać z nami na wiele lat, jednak należy o nią odpowiednio dbać. Obrączka, pierścionek zaręczynowy, naszyjnik otrzymany w prezencie - kojarzą nam się z miłymi chwilami, dlatego warto je pielęgnować i odpowiednio przechowywać.

Share
 Źródło: materiały partnera
d2ge5tw

Właściwe przechowywanie

Aby biżuteria służyła nam wiele lat należy o nią odpowiednio zadbać. Takie rzeczy jak obrączka, pamiątkowy naszyjnik, czy pierścionek zaręczynowy, zawsze kojarzą się z przyjemnymi momentami w życiu, to pamiątka na lata. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby pozostały z nami długo, niezbędne będzie ich właściwe przechowywanie. Każdy sklep z biżuterią posiada w swojej ofercie stosowne opakowania na biżuterię.

Kupując pierścionek warto od razu dokupić do niego odpowiednie pudełko. Jeżeli dajemy go w prezencie, może być to opakowanie ozdobne - z jednej strony to najlepsze rozwiązanie jeżeli biżuteria ma zostać komuś podarowana, z drugiej sprawdzi się później do przechowywania pierścionka.

Podobnie jest z inną biżuterią. Łańcuszki należy odkładać tak, aby nie plątały się. Jeżeli splot jest delikatny, takie poplątanie mogłoby później spowodować uszkodzenie biżuterii.

d2ge5tw

Jeśli nie posiadamy odpowiednich opakowań do przechowywania, warto odwiedzić dowolny sklep jubilerski, w którym z pewnością znajdziemy takie produkty. Praktycznym rozwiązaniem są duże futerały, w których znajdzie się miejsce na pierścionki, kolczyki, wisiorki - wszystko można trzymać w jednym miejscu.

Istotne jest także to, żeby nie narażać biżuterii zanadto na ciągłe nasłonecznienie. Odkładanie jej w miejscu, które jest mocno nagrzewane promieniami słonecznymi może wpłynąć niekorzystnie na wygląd.

Regularne czyszczenie podstawą długiego użytkowania

Bardzo ważnym elementem dbania o biżuterię jest jej regularne czyszczenie. Mogłoby się wydawać, że przecież biżuteria jakoś szczególnie nie brudzi się, jednak jest to mylne. Patrząc chociażby na srebro - z czasem może w niektórych miejscach ciemnieć. Warto wtedy zastosować odpowiednią pielęgnację.

U profesjonalnych jubilerów jak na przykład Jubiler Katowice, otrzymasz zawsze fachową poradę jak czyścić poszczególne rodzaje biżuterii. Innej pielęgnacji wymaga złoto i srebro, a innej kamienie szlachetne. U jubilera można też zakupić specjalne środki, dzięki którym biżuteria będzie zawsze perfekcyjnie czysta i błyszcząca.

d2ge5tw

O biżuterię można też dbać przy użyciu domowych środków, jednak warto tutaj uważać, aby nie uszkodzić delikatnych elementów. I tak na przykład do czyszczenia srebra doskonale sprawdzi się pasta do zębów. Każdy pierścionek, kolczyki, wyczyścić można delikatną szczoteczką do zębów z odrobiną pasty.

Szczególną uwagę należy przyłożyć do biżuterii z perłami i kamieniami szlachetnymi - tutaj pielęgnacja powinna odbywać się przy użyciu specjalnych środków i akcesoriów, które nie uszkodzą kamieni. Najlepiej poradzić się doświadczonego jubilera w jaki sposób dbać o poszczególne rodzaje kamieni. W ofercie Jubiler Katowice znaleźć można nie tylko biżuterię, ale też otrzymać szereg informacji jak właściwie czyścić poszczególne materiały szlachetne.

Drobne naprawy

Biżuteria wraz z wiekiem i ciągłym użytkowaniem może ulegać drobnym uszkodzeniom. Jest tak zwłaszcza w przypadku delikatnych łańcuszków i kolczyków, które niestety wrażliwe są nawet na lekkie szarpnięcia. Jeżeli biżuteria jest nawet delikatnie uszkodzona, należy reagować od razu. Najlepiej oddać łańcuszek w ręce profesjonalisty, który jest w stanie naprawić takie drobne uszkodzenia. Jest to o tyle ważne, że każde defekty z czasem mogą doprowadzić do całkowitego popsucia biżuterii. Warto więc reagować odpowiednio wcześnie, zwłaszcza jeżeli biżuteria ma znaczenie sentymentalne i zależy nam na tym, aby mieć ją jeszcze przez długie lata.

Większość takich lekkich uszkodzeń można z powodzeniem naprawić, zatem nie warto czekać. Drobne pęknięcia i zarysowania z czasem mogą przerodzić się w coś większego, a później doprowadzić do tego, że biżuteria nie będzie się już nadawać do noszenia. Bieżące reperowanie takich lekkich wad jest więc niezbędne, aby kolczyki, pierścionki i łańcuszki służyły nam jeszcze przez wiele lat.

d2ge5tw

Właściwe użytkowanie na co dzień

Ważnym elementem dbania o biżuterię jest jej właściwe użytkowanie. Niestety często dzieje się tak, że zakładając kolczyki czy bransoletkę, nie ściągamy ich już przez cały dzień. To błąd, ponieważ biżuteria może ulec uszkodzeniu przy wielu codziennych czynnościach. Pierścionki lub bransoletki najlepiej ściągać jeżeli przystępujemy do sprzątania lub gotowania. Czynności te narażają bowiem biżuterię na kontakt z rozmaitymi substancjami, które mogą zaszkodzić pierwotnemu wyglądowi. Podczas sprzątania bardzo łatwo zerwać łańcuszek lub go zgubić.

Pamiętajmy więc, że sposób w jaki użytkujemy na co dzień biżuterię ma również ogromny wpływ na to, ile lat nam później posłuży. Lepiej zapobiegać i po prostu ściągać biżuterię, kiedy przystępujemy do pewnych czynności jak sprzątanie, gotowanie, a nawet zabawa z małymi dziećmi lub pupilem.

Artykuł sponsorowany
d2ge5tw
d2ge5tw
d2ge5tw