ModaJak dbać o obrączkę, żeby nie straciła swojego blasku?

Jak dbać o obrączkę, żeby nie straciła swojego blasku?

Jak dbać o obrączkę, żeby nie straciła swojego blasku?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska
14.06.2019 13:00, aktualizacja: 14.06.2019 14:29

"Ten dzień" to jedno z najważniejszych wydarzeń w twoim życiu. Ślubne przysięgi zwieńczone zostają romantycznym pocałunkiem. Symbolem małżeństwa i zarazem namacalnym dowodem miłości jest oczywiście obrączka. Chcesz, by jej blask wciąż przypominał ci o tych pięknych chwilach? Dowiedz się, jak dbać o swój cenny skarb.

Bez względu na to czy jest matowa czy z połyskiem, twoja obrączka wciąż może wyglądać jak nowa. I to nawet, jeśli dawno temu składałaś przysięgę na ślubnym kobiercu. W jaki sposób dbać o biżuterię, by nie straciła swego uroku? Możesz pielęgnować ją w zaciszu własnego domu, korzystając z ogólnodostępnych metod, lub raz na jakiś czas poddać ją profesjonalnemu odświeżeniu przez złotnika. Oto niezawodne patenty.

Domowe zabiegi

Czy wiesz, że w dawnych czasach biżuterię czyszczono popiołem z paleniska? Na szczęście współczesne metody są nieco mniej kontrowersyjne. Zanim jednak zaczniesz samodzielnie czyścić swoją biżuterię, powinnaś wiedzieć, jakich środków używać. Na pewno odpadają wszelkie detergenty i proszki do prania. Najprostszym domowym rozwiązaniem będzie woda z niewielką ilością denaturatu, która rozpuści wierzchnią warstwę brudu i oczyści osadzone wewnątrz kamienie. Tylko pamiętaj, by zamiast szorstkich gąbek używać flanelowych ściereczek.

Obraz
© Materiały prasowe

Złoto, choć wieczne, nie jest odporne na zarysowania. Obrączki wykonuje się z metali szlachetnych, które mimo specjalnego utwardzania, naturalnie ulegają ścieraniu i zużywaniu. Dlatego, jeśli chcesz je szybko odświeżyć, sięgnij po profesjonalne akcesoria pielęgnacyjne, np. ściereczkę do czyszczenia biżuterii złotej.

Profesjonalne usługi

Chcesz, by twoja obrączka znów wyglądała jak w dniu ślubu? Powszechną metodą "odświeżania" biżuterii jest polerka jubilerska. Czyści się nią metale za pomocą tarcz, szczoteczek bawełnianych lub past polerskich o różnej granulacji ścieralności. Do dokładniejszej obróbki (czyli tam, gdzie sama szczotka nie dotrze), używane są tzw. bębny polerskie. W przypadku zabrudzeń powierzchniowych można stosować polerki magnetyczne, a nawet myjki ultradźwiękowe. Takie profesjonalne usługi jubilerskie bywają jednak dosyć kosztowne. Aby korzystać z nich jak najrzadziej, warto zdejmować biżuterię do prac domowych czy w ogrodzie. Istotne jest też właściwe przechowywanie biżuterii. Najlepiej służą do tego specjalnie zaprojektowane kuferki dostępne w salonach jubilerskich.

Obraz
© Materiały prasowe

Trafny wybór

Białe, żółte czy różowe złoto? Kolor obrączki zależy od osobistych upodobań. Tak samo jest ze zdobieniami. Jedni wolą biżuterię z delikatnym akcentem, drudzy – bogato wysadzaną kamieniami. Popularnym trendem jest biżuteria wielobarwna, zdobiona diamentami. Coraz częściej decydujemy się też na obrączki z platyny, które odwdzięczają się pięknym kolorem oraz niepospolitą trwałością. Do klasyków zaliczają się także płaskie, satynowane obrączki z żółtego złota. Najważniejsze jest jednak to, aby obrączka cieszyła oko. Dlatego należy traktować ją ze szczególnym pietyzmem. Bo, tak jak miłość – powinna wyróżniać się pięknem oraz trwałością i godnie oddawać jej nieprzemijający blask.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także