Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza?

Dobór odpowiedniego rozmiaru stanika zapewni komfort, a także świetny wygląd biustu. Jednak dopasowanie tego elementu garderoby nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego dobrze dobrany biustonosz ma ogromne znaczenie, na co należy zwrócić uwagę i w jaki sposób dobrać jego odpowiedni rozmiar?

Share
 Źródło: materiały partnera
d3ljw58

Niektóre kobiety zdecydowanie deklarują, że nie przepadają za noszeniem stanika, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że niechęć ta jest spowodowana przede wszystkim dyskomfortem, który może wywoływać niedopasowany do rozmiaru biustu, a także wyglądu sylwetki biustonosz. Dobrze dobrany rozmiar stanika zdecydowanie poprawia komfort zarówno w przypadku pań charakteryzujących się obfitymi kształtami, jak również tych z nieco mniejszym biustem. Ten element garderoby zapewnia odpowiednie podparcie piersiom, a przy tym może znacząco zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.

Odpowiedni rozmiar stanika, a także jego rodzaj, powinno dobierać się w oparciu nie tylko o wielkość samej miseczki, ale również obwód pod biustem, a nawet rodzaj materiału wykorzystanego do stworzenia tego elementu garderoby. Inaczej dopasowuje się modele przeznaczone do uprawiania sposób, a inaczej - te do noszenia na co dzień. Dobierając odpowiedni rozmiar biustonosza, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty lub skorzystać z niezawodnych metod, które pozwolą na dopasowanie tego elementu garderoby do potrzeb.

Ciało zmienia się na przestrzeni lat

Warto mieć na względzie, że dobierając stanik po raz pierwszy, nie możemy liczyć że jego rozmiar będzie odpowiedni przez cały czas. Podstawowym powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście zmieniająca się wielkość samego biustu, jednak nie tylko. Naturalnym stanem rzeczy jest to, że zmienia się obwód pod piersiami, a to znacząco wpływa na dobór rozmiaru stanika.

d3ljw58

Dobrym pomysłem może zatem okazać się ponowne sprawdzenie rozmiaru stanika przed każdą wizytą w sklepie lub zrobieniem zakupów online. W ten sposób biustonosz zawsze będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb.

Jak dobrać odpowiedni stanik?

Dobór odpowiedniego rozmiaru stanika zakłada dokonanie dokładnych pomiarów w okolicach biustu. Aby przekonać się, który z dostępnych rozmiarów biustonosza będzie odpowiedni, należy zmierzyć:

1. Obwód pod biustem - odpowiedni rozmiar stanika dobiera się między innymi na podstawie obwodu tuż pod biustem - czyli tam, gdzie przechodzi materiał podtrzymujący piersi. To bardzo istotne, bowiem zbyt mały rozmiar będzie wbijał się w skórę, a za duży - nie zapewni odpowiedniego podtrzymania biustowi. Aby zmierzyć obwód pod biustem, wystarczy wziąć miarkę krawiecką i przełożyć ją dookoła ciała około 1 cm pod linią piersi. Warto dokonywać pomiarów przed lustrem, aby upewnić się, że centymetr krawiecki odpowiednio układa się na plecach;

2. Obwód w biuście - drugim, bardzo istotnym wymiarem, jest oczywiście obwód samego biustu. W przypadku średnich lub dużych piersi, dobrym pomysłem może okazać się delikatne pochylenie się do przodu, by uzyskać prawidłowy pomiar (biust o dużym rozmiarze może nieco opadać, przez co dokonanie pomiaru w pozycji w pełni pionowej da fałszywie niższą wartość, sprawiając że zakupimy zbyt mały stanik). Bez względu na rozmiar piersi, należy umieścić miarkę w okolicach środkowej części biustu, czyli brodawek sutkowych, i dopilnować, by centymetr krawiecki był napięty: trzymanie go zbyt luźno sprawi, że dokonamy nieprawidłowego pomiaru.

d3ljw58

Połączenie obydwu tych wymiarów pozwoli na zakup dobrze dopasowanego stanika. Obwód pod biustem zawsze podany jest w wartości liczbowej, a obwód biustu określa się literowo, a co za tym idzie, zawsze kupujemy stanik określony tymi dwiema wartościami - np. 75B czy 80C.

Różne rozmiary wielu firmKupując biustonosz warto mieć na względzie, że to, że rozmiar 80D z jednej firmy jest odpowiedni nie oznacza, że będzie on dobry również w przypadku zupełnie innej marki. Jak dobrać rozmiar stanika w zależności od firmy? Na szczęście, to dość proste. Wystarczy skorzystać z pomiarów dokonanych zgodnie z wyżej opisaną metodą i zapoznać się z tabelą rozmiarów, którą udostępnia producent.

Na co zwrócić uwagę?

Zdarza się, że nawet dobrze dobrany stanik nie leży najlepiej i powoduje dyskomfort. Niestety, zauważenie tego podczas krótkiej przymiarki w sklepie bywa niemożliwe. Istnieje jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, by ocenić, czy na dłuższą metę, biustonosz będzie komfortowy. Oto, co należy sprawdzić jeszcze w sklepie:

- zapięcie stanika powinno leżeć prostopadle do kręgosłupa, a uniesienie rąk w górę nie powinno spowodować jego przesunięcia się w górę. Jeśli tak się stanie, oznacza to że rozmiar stanika jest źle dobrany;

d3ljw58

- pierś powinna odpowiednio leżeć w miseczce - to oznacza nie tylko, że nie powinna ona wystawać z jej wnętrza, ale również odpowiednio ją wypełniać. Zbyt duża miseczka nie tylko nie zapewni odpowiedniego podparcia biustowi, ale również nie będzie dobrze wyglądać w obcisłych bluzkach;

- idealnie dobrany stanik powinien być komfortowy po zapięciu go na pierwszą haftkę (patrząc od zewnętrznej strony). Jeśli tak nie jest, oznacza to że obwód pod biustem jest nieodpowiednio dobrany.

Dodatkowo, zastanawiając się jak dobrać rozmiar biustonosza, warto wziąć pod uwagę również kwestię materiału, z jakiego ma on być wykonany. Niektóre panie nie przepadają np. za koronką - to coś, z co pewnością warto uwzględnić podczas doboru stanika.

Wsparcie specjalistów

Jeśli kwestia tego, jak dobrać rozmiar stanika wciąż wydaje się być skomplikowana, a zakupione samodzielnie modele nie są wygodne - warto rozważyć udanie się do sklepu, w którym pracuje brafitterka. To osoba, która pomoże w optymalnym doborze rozmiaru stanika, dzięki czemu możliwe będzie zachowanie pełnego komfortu.

d3ljw58

Warto mieć na względzie, że pomoc tego rodzaju oznacza konieczność pokazania się w staniku brafitterce, co może nie być dogodnym rozwiązaniem dla każdego. W takiej sytuacji - warto spróbować ponownie dobrać stanik samodzielnie, stosując się do opisanych wyżej zasad.

Partnerem artykułu jest sklep kaysershop.eu, oferujący szeroki wybór bielizny damskiej, męskiej i młodzieżowej. 

Artykuł sponsorowany
d3ljw58
d3ljw58
d3ljw58