Trwa ładowanie...
Materiał partnera

Jak działa pralkosuszarka?

Choć może się wydawać, że pralka to urządzenie, które było z nami od zawsze, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Kiedyś nie używano pralek, a posiadanie tego urządzenia było nie lada luksusem, choć warto pamiętać, że dostępne kilkadziesiąt lat temu pralki dość mocno odbiegały od modeli, które dostępne są teraz. Sytuacja wygląda podobnie z suszarkami, które przez długi czas były omijane szerokim łukiem ze względu na ich niekorzystny wpływ na jakość tkanin. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno pralka, jak i suszarka to urządzenia, które w znacznym stopniu ułatwiają nasze codzienne życie. Dowiedz się, jak działa połączenie funkcji prania i suszenia, czyli pralko-suszarka.

Share
 Źródło: materiały partnera
d3r0cow

Czym jest pralka z funkcją suszenia?

Nie oszukujmy się, wykonywanie prania nie należy do najprzyjemniejszych czynności i zajmuje nam bardzo dużo czasu, szczególnie jeśli w naszym domu są malutkie dzieci. Co więcej, pranie, szczególnie jeśli mieszkamy całą rodziną, zwykle wykonujemy w weekendy, kosztem własnego wolnego czasu i odpoczynku. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku suszenia. Klasyczne, stojące suszarki zajmują wiele miejsca (jeśli mieszkamy w mieszkaniu, istotny jest każdy centymetr), a sam zapach rozwieszonego prania nie zawsze należy do najprzyjemniejszych, co więcej, schnące ubrania szybko tracą swoją świeżość, przenikając innymi zapachami. Aby pranie mogło dobrze wyschnąć, potrzebuje odpowiedniej temperatury, a to z kolei sprawia, że na suszarce nierzadko spędza długie godziny. Nie zapominajmy także o prasowaniu, ponieważ ubrania zdjęte z suszarki rzadko kiedy nadają się do założenia.

Przedstawiony wyżej obraz zdecydowanie nie napawa optymizmem, jednak właśnie w ten sposób wygląda rzeczywistość wielu z nas. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu i jest nim pralka z funkcją suszenia, znana także jako pralko-suszarka. To kompaktowe i funkcjonalne rozwiązanie, które łączy w sobie najważniejsze cechy pralki oraz suszarki w jednym urządzeniu. To z kolei sprawia, że jest ona idealnym sprzętem dla tych osób, których metraż w mieszkaniu jest szczególnie ograniczony. 

Suszarko-pralka – pranie

Z pewnością wiele osób stojących przed zakupem nowej pralki lub suszarki zastanawia się, w jaki sposób działa połączenie tych dwóch urządzeń, czyli suszarko pralka. Jak można się domyśleć, standardowe działanie tego urządzenia polega na upraniu, a następnie wysuszeniu tkanin. Jeśli chodzi o pranie ubrań w pralce z funkcją suszenia, w tym przypadku proces nie odbiega od standardowej pralki. Odzież umieszczana jest przez drzwi przednie, istnieją jednak modele pralko-suszarek, które umożliwiają dołożenie dodatkowej odzieży w momencie, gdy cykl prania już się rozpocznie. 

d3r0cow

Suszarko-pralka – suszenie

Kiedy nasza odzież zostanie wyprana, poddawana jest procesowi suszenia. W tym przypadku przebiega on inaczej niż suszenie w standardowej suszarce elektrycznej. Aktualnie na rynku większość pralko-suszarek to urządzenia kondensacyjne lub wyposażone w pompę ciepła, jak pralko-suszarka Perfect Care 900 od Electrolux. Takie rozwiązanie jest nie tylko korzystniejsze dla naszych ubrań (ubrania suszone są w niższej, bezpieczniejszej dla nich temperaturze), ale i dla naszego portfela. Pralko-suszarki z pompą ciepła zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, co w zauważalny sposób przekłada się na nasze rachunki.

Czy pralka z funkcją suszenia niszczy ubrania?

W przypadku niektórych elektrycznych suszarek panuje przekonanie, że niszczą one ubrania. O ile rzeczywiście mogło to być możliwe w przypadku pierwszych tego typu urządzeń, dostępne obecnie nowoczesne pralko-suszarki nie wpływają niekorzystnie na stan ubrań i tkanin, a wręcz sprawiają, że pozostają one z nami na dłużej. Skąd w takim razie bierze się to pytanie, powtarzane przez osoby, które rozważają zakup tego urządzenia? Takie przekonanie bazuje przede wszystkim na wielokrotnie powtarzanych opiniach, które sugerują, że ubrania po wysuszeniu w suszarce stają się szorstkie, nieprzyjemne w dotyku, kurczą się, a nierzadko są zniszczone.

Jak jest w rzeczywistości? Wiele zależy od samego urządzenia, ale i wybranego przez nas programu suszenia. W tym miejscu po raz kolejny warto zwrócić uwagę na pralko-suszarki, jakie w swojej ofercie posiada szwedzka marka Electrolux. Urządzenie PerfectCare 900 zostało wyposażone zarówno w praktyczną pompę ciepła, jak i systemy DelicateCare, SteamCare i SensiCare, których zastosowanie w bardzo korzystny sposób wpływa na jakość i żywotność suszonych tkanin. Co więcej, dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów suszenia bez przeszkód możesz suszyć w niej odzież wykonaną zarówno z wełny, lnu czy jedwabiu, bez obaw o ich uszkodzenie czy skurczenie. 

W jaki sposób jest to możliwe? Pralko-suszarki PerfectCare w optymalny sposób dostosowują czas, temperaturę, jak i obroty bębna do rodzaju umieszczonej w nim odzieży. To z kolei zapobiega zbyt długiemu suszeniu ubrań w niekorzystnej dla nich temperaturze.

d3r0cow

Nowoczesne pralko-suszarki mają jeszcze jedną zaletę. Oprócz tego, że zajmują o wiele mniej miejsca niż dwa osobne urządzenia, w dużej mierze zmniejszają konieczność prasowania ubrań po ich wysuszeniu. Dzięki temu oszczędzasz o wiele więcej czasu, który możesz poświęcić na relaks i czas wspólnie spędzony z rodziną. 

Suszarko-pralka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W porównaniu w poprzednimi latami, obecnie oferta pralko-suszarek jest niezwykle obszerna, przez co osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z tego typu urządzeniami, mogą mieć problem z podjęciem właściwej decyzji. Przede wszystkim, wybrane przez nas urządzenie powinno być w jak największym stopniu dopasowane do naszych potrzeb. 

Kolejny istotny element to zwrócenie uwagi na klasę energetyczną urządzenia. Tutaj po raz kolejny warto podkreślić przewagę pralko-suszarek wyposażonych w pompę ciepła. Im wyższa klasa pralko-suszarki, tym niższe rachunki za prąd. Warto także zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki jest generowany przez urządzenie, gdyż może on mieć znaczący wpływ na nasze codzienne obowiązki

Materiał partnera
d3r0cow
d3r0cow
d3r0cow