UrodaJak pielęgnować włosy wysokoporowate? Najlepsze oleje na włosy

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? Najlepsze oleje na włosy

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? Najlepsze oleje na włosy
Źródło zdjęć: © iStock.com
18.06.2018 16:15, aktualizacja: 07.07.2018 21:28

Puszenie się, matowość, szorstkość – to problemy, z którymi na co dzień muszą się zmagać posiadaczki włosów wysokoporowatych. Lekarstwem jest zabieg olejowania, od wieków znany na Dalekim Wschodzie. Oleje pokrywają kosmyki ochronnym filmem, wygładzają łuski i nadają włosom zdrowego wyglądu.

Włosy wysokoporowate – co to znaczy?

Aby znaleźć odpowiednią metodę pielęgnacji włosów, trzeba zacząć od określenia ich porowatości, która zależna jest od ułożenia łusek włosowych. Można to zrobić dzięki testowi z wykorzystaniem szklanki wody. Wystarczy położyć na tafli pojedynczy włos i obserwować, co się z nim dzieje. Jeśli jest niskoporowaty, po 15 minutach nadal będzie utrzymywał się na powierzchni. Włos wysokoporowaty w ciągu tego czasu osiądzie na dnie.

Łuski włosowe mają naturalną zdolność do odchylania się, ale powinny zawsze wracać na swoje miejsce – tylko w ten sposób są w stanie pełnić swoją najważniejszą funkcję, czyli chronić włosy przed uszkodzeniami. We włosach wysokoporowatych łuski bardzo mocno odstają od kory, przez co kosmyki wykazują się wyjątkową chłonnością i wrażliwością, przez co łatwo ulegają niszczeniu, są kruche, łamliwe i rozdwojone na końcach. Wymagają więc nieustannego odżywiania. Podstawowym zabiegiem na wysokoporowate włosy jest olejowanie, do którego używa się tylko naturalnych substancji – olejów roślinnych.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Olejowanie włosów wysokoporowanych można przeprowadzać zarówno na sucho jak i na mokro. Wilgotne kosmyki szybciej absorbują olej, dlatego za skuteczniejszą uchodzi ta druga metoda. Warunkiem uzyskania pożądanego efektu jest odpowiedni dobór olejku do włosów. Przy wysokiej porowatości sprawdzi się taki, który ma duże cząsteczki, idealne do odbudowy ubytków w strukturze włosa. Powinien składać się wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Może to być np.:

  • olej z pestek winogron,
  • olej z nasion bawełny,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej z czarnuszki siewnej,
  • olej z orzechów włoskich,
  • olej z pestek dyni,
  • olej z wiesiołka,
  • olej słonecznikowy,
  • olej kukurydziany,
  • olej lniany,
  • olej konopny,
  • olej sojowy.

Olejowanie włosów wysokoporowatych powinno się przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. Olej na włosy najlepiej nakładać razem z odżywką lub miodem.

Inne metody pielęgnacji włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate są bardzo wrażliwe na działanie detergentów, dlatego do codziennej pielęgnacji warto używać tylko kosmetyków naturalnych. Aby uchronić delikatne kosmyki przed wysuszającymi właściwościami szamponu, można nałożyć na włosy odżywkę nie tylko po myciu, ale również bezpośrednio przed nim. Podczas spłukiwania kosmetyków z włosów wysokoporowatych trzeba pamiętać o tym, że gorąca woda wysusza włosy, a zimny strumień wspomaga domykanie łusek, podobnie jak zakwaszające płukanki (z dodatkiem soku z cytryny, herbaty z hibiskusa, octu). Oprócz olejowania włosom wysokoporowatym co tydzień potrzeba zabiegów regenerujących, które dzięki maskom o bogatym, intensywnie nawilżającym składzie można przeprowadzać w domu. Maski takie po nałożeniu należy trzymać na głowie przez 30 minut pod czepkiem foliowym i ręcznikiem.

Sprawdź, jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów znajdują się dziś na WP radarOkazji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także