ycipk-nyao02

Jak prać buty?

Jak wyprać buty? To pytanie zadaje sobie wiele osób, pragnących pozbyć się zabrudzeń na ulubionym obuwiu w domowym zaciszu. Czyste i schludne buty są bowiem wizytówką każdego człowieka, dla większości osób stanowią one znaczące uzupełnienie codziennych stylizacji. Co więc zrobić, gdy buty się zabrudzą?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak prać buty?
Jak prać buty? (123RF.COM)
ycipk-nyao02

Jak czyścić buty z zamszu i skóry?

Środki i sposoby, jakimi posłużysz się podczas prania butów, z pewnością zależą od tworzywa, z jakiego zostały one wykonane. Szczególnego potraktowania wymagają buty wykonane z zamszu oraz skóry. Obuwie z zamszu wyczyścisz specjalną szczoteczką o gumowej końcówce. W sklepach dostępne są pianki czyszczące do tego typu obuwia. Preparat należy równomiernie rozprowadzić na powierzchni butów, poczekać aż wyschnie i wyczesać dokładnie włókna przy pomocy szczoteczki. Butów z zamszu nie należy prać w pralce ani przy użyciu gorącej wody z dodatkiem detergentów. Takie pranie doprowadzi jedynie do tego, że buty zyskają nieestetyczne plamy.

Pixabay.com
Podziel się

Zabrudzenia na butach skórzanych również warto usunąć poprzez równomierne nałożenie pianki czyszczącej, a następnie wyczyszczenie ich szczoteczką lub ściereczką. Buty warto również wypolerować oraz zaimpregnować odpowiednimi preparatami w celu utrzymania efektu. Oczywiście nie zawsze musisz używać syntetycznych preparatów. Czasami do wyczyszczenia butów skórzanych wystarczy wilgotna ściereczka lub sama szczoteczka. Szczególnie w wypadkach, gdy zabrudzenie jest niewielkie i niezbyt trwałe np. plama z błota.

ycipk-nyao02

Jak prać sportowe buty?

Jeśli twoje buty sportowe wykonane są ze skóry lub zamszu, wtedy najlepiej skorzystaj ze specjalistycznych preparatów do prania obuwia. Wypranie ich w pralce może spowodować nieodwracalne szkody w postaci zniekształcenia obuwia, utraty koloru oraz odklejeniem podeszwy. Żaden producent nie poleca prania butów w pralce, toteż jeśli spróbujesz takiego rozwiązania, robisz to na własne ryzyko.
Zanim jednak zdecydujesz się na umieszczenie swoich butów w pralce, pamiętaj o kilku zasadniczych kwestiach:
• przed praniem dokładnie wyczyść buty z piasku i błota przy pomocy szczoteczki, aby uchronić pralkę przed zniszczeniem
• z butów wyjmij sznurówki oraz wkładki, aby nie uległy zniekształceniu w trakcie prania
• obuwie włóż do osobnych woreczków do prania
• oprócz butów, włóż do pralki więcej prania (ręczniki, ścierki, pościel), aby obuwie nie było poddane nadmiernym turbulencjom mogącym doprowadzić do jego zniszczenia
• pralkę ustaw na pranie najkrótsze z możliwych, odpowiednie będzie 30minutowe pranie w temperaturze 30 stopni
• nie susz butów na słońcu, ponieważ może to doprowadzić do ich wyblaknięcia

123RF.COM
Podziel się

Jeśli decydujesz się wyprać buty ze względu na przykry zapach, wtedy możesz skorzystać z metod mniej inwazyjnych niż pranie w pralce. W sklepach dostępne są specjalne antyperspiranty oraz saszetki niwelujące przykry zapach. Co ciekawe, z tym problemem radzą sobie także środki dezynfekujące do rąk na bazie alkoholu, a także soda oczyszczona. Wystarczy wsypać sodę do butów na noc, a następnie wysypać substancję i przetrzeć wnętrze buta suchą ściereczką.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-nyao02