Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany GoWork

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak zimą? Czy zawsze wymagany jest elegancki strój? O czym powinien pamiętać mężczyzna, zanim pokaże się potencjalnemu pracodawcy i jaki ubiór jest niedopuszczalny, gdy rozmowa przebiega online?

 Źródło: materiały partnera
d16cg7n

Dlaczego odpowiedni ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej ma tak duże znaczenie?

Właściwie dobrany strój na rozmowę kwalifikacyjną to jeden z elementów koniecznych, aby osiągnąć sukces i zdobyć wymarzoną pracę. Pozwala nie tylko wyglądać profesjonalnie, ale i zrobić dobre pierwsze wrażenie w oczach pracodawcy. Odpowiedni ubiór to konieczne dopełnienie naszego CV, listów motywacyjnych i innych dokumentów aplikacyjnych, które traktują o naszych kompetencjach.

Sukces w kwestii stroju może pomóc zrobić dobre wrażenie na rozmówcy, nawet w sytuacji oczywistych braków, widocznych w naszych kompetencjach zawodowych. Co więcej, zdarza się, że osoba z imponującym doświadczeniem, jeśli ubierze się nieodpowiednio, może skutecznie zrazić do siebie potencjalnego pracodawcę.

Właściwy strój pozwala pokazać się od najlepszej strony, zapewnić, że będziemy w stanie przestrzegać obowiązującego w firmie lub środowisku zawodowym dress code'u, a także ujawni naszą wysoką kulturę osobistą. Niechlujne lub nieadekwatne ubranie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest zwyczajnie niegrzeczne i okazuje brak szacunku w stosunku do rozmówcy.

d16cg7n

Niektóre oferty pracy w Częstochowie na GoWork.pl w swojej treści zawierają nawet krótkie przypomnienia kierowane do kandydatów, aby ci pojawili się na rozmowie kwalifikacyjnej w stosownym stroju. Pokazuje to, że schludny, elegancki strój podczas spotkania z rekruterem nie zawsze wydaje się oczywistością.

Jak należy się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? To dotyczy każdego

Niezależnie od tego, czy aplikujemy na stanowisko kreatywne, stanowisko kierownicze, czy też będziemy wykonywać prostą pracę biurową lub podejmować pracę fizyczną na budowie, niektóre zasady obowiązują każdego kandydata. Po pierwsze każdy ubiór, dotyczący jakichkolwiek rozmów kwalifikacyjnych, musi być czysty, schludny i pachnący. Oznacza to, że jeżeli założymy swój strój codzienny, lekko pomiętą koszulę lub nieco zabrudzony na rękawach sweter, nie osiągniemy sukcesu.

Zdecydowanie lepsze wrażenie sprawią czyste i dokładnie wyprasowane ubrania. Pamiętajmy również o ich odpowiednim dopasowaniu i nie chodzi tu o to, by szukać najnowszych trendów mody i sprawdzać, czy np. w tym sezonie królują płaskie buty, czy czarne czółenka, lecz o to, aby nie popełnić błędów, które nad wyraz rzucą się w oczy, niczym sandały i białe skarpety na nadmorskiej promenadzie latem.

Dlatego, nie łączmy np. spodni w paski z białą koszulą w kratę, jak i błękitnej koszuli z jaskrawoczerwonymi spodniami. Schludność, przyjemny zapach i czystość to zasady, które muszą dotyczyć także naszych włosów czy zarostu. Jak najbardziej można użyć również lżejszych zapachów perfum, wody kolońskiej czy toaletowej.

d16cg7n

Obowiązkowe elementy eleganckiego stroju — kiedy warto postawić na strój oficjalny?

Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane są w wielu różnych, bardzo odmiennych od siebie branżach. Przy wyborze adekwatnego stylu ubioru trzeba brać pod uwagę również to, na jakie stanowisko aplikujemy. Jeśli staramy się wejść do środowiska korporacyjnego albo zostać managerem, wręcz wskazany jest strój biznesowy. W przypadku kobiet może to być np. kobiecy garnitur.

Jeśli szukasz czegoś innego, białą koszulę połącz np. z ołówkową spódnicą, a do tego dobierz pasującą marynarkę i eleganckie półbuty. Niezależnie od tego, czy nasza rozmowa kwalifikacyjna wymaga stylu business, czy też dozwala na wybór stylu smart casual, powinniśmy poszukać ubrań w stonowanym kolorze. Doskonale sprawdzą się np. pastelowe odcienie.

Ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej — niektóre błędy popełniane przez kobiety

Zdecydowanie nie wybieraj głębokiego dekoltu, zbyt wielu dodatków (np. dużych kolczyków przyciągających wzrok) oraz zbyt mocnego makijażu. Niech wyzywające szpilki i zbyt krótka spódnica pozostaną jedynie elementami niesmacznych żartów o tym, jak kobieta może skutecznie znaleźć pracę.

Na rozmowę kwalifikacyjną latem także ubierz się w neutralnych kolorach, a duży dekolt i jaskrawą minispódniczkę, zostaw na inną okazję, np. randkę. Ze względu na porę roku możesz wybrać coś z krótkim rękawem, ale nawet pomimo znacznych temperatur, nie odkrywaj zbyt wiele ciała — wcale nie zostanie to dobrze odebrane!

d16cg7n

Być może będziesz musiała "przemęczyć się" w koszuli z długim rękawem, ale pamiętaj, że stawką jest otrzymanie wymarzonej pracy. Wybieranie się na rozmowę kwalifikacyjną zimą wydaje się zdecydowanie łatwiejsze.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Mężczyzna powinien pamiętać o tym

Choć elegancki zestaw może się wydawać zawsze dobrym wyborem, warto pamiętać, że nie sprawdzi się na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Wyobraźmy sobie np. pracownika fizycznego, który chce zostać zatrudniony w ekipie remontowo-wykończeniowej. Potencjalny pracodawca zaprosił go na rozmowę na plac budowy, żeby w praktyce sprawdzić jego wiedzę.

Jeśli kandydat włoży czarny garnitur, to ubierze się zdecydowanie zbyt elegancko i poczuje głupio. Podobna sytuacja może dotknąć także kobiety. Jeśli nie jesteś pewny lub pewna, czy dana rozmowa rekrutacyjna to czas na elegancki strój, najlepiej postaw na styl smart casual, czyli nieformalny ubiór, skomponowany tak, jak lubisz. Zawsze pamiętaj jednak o zasadach, które dotyczą każdego, czyli m.in. czystość, schludność, przyjemny zapach i stonowane kolory.

W większości przypadków to właśnie one w zupełności wystarczą. Smart casual nie oznacza jednak, że wolno Ci stanąć przed pracodawcą w dresach! Panuje przekonanie, że eleganckiego mężczyznę poznaje się po właściwie skrojonym garniturze, dobrze dobranych butach oraz odpowiednich dodatkach.

d16cg7n

Dlatego, jeśli musimy wybrać strój biznesowy, nie zawahajmy się założyć białej koszuli i krawatu. Przesadne nie będą także eleganckie spodnie, elegancki garnitur i eleganckie pantofle. Jeśli wciąż nie masz pewności, jaki strój wybrać na swoją rozmowę kwalifikacyjną, udaj się do sklepu odzieżowego. Profesjonaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie części garderoby.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną online?

Jeśli nasza rozmowa z potencjalnym pracodawcą odbędzie się przez Internet, pamiętajmy, aby nie popełnić typowego błędu związanego z rozmową kwalifikacyjną online. Niektóre osoby dbają wówczas tylko o swój strój od pasa w górę, co skutkuje tym, że np. elegancką koszulę zakładają razem z dresami, krótkimi spodenkami albo wręcz bokserkami.

Tymczasem częściej, niż się wydaje, podczas rozmowy rekrutacyjnej online trzeba na chwilę wstać lub odejść od biurka. Nie chcielibyśmy, żeby rekruter zobaczył wówczas tak skomponowany zestaw ubrań. Na czas rozmowy warto założyć chociaż jeansy w stonowanym kolorze.

Artykuł sponsorowany GoWork
d16cg7n
d16cg7n