Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jaki gramofon kupić?

Jaki gramofon kupić? Co właściwie powinno mieć urządzenie tego rodzaju? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni gramofon? Jaki przedwzmacniacz dokupić? Lepszy jest napęd bezpośredni czy paskowy? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.

Share
 Źródło: materiały partnera
d401er7
  1. Jak wybrać gramofon do płyt winylowych?
  2. Czym różni się napęd bezpośredni od paskowego?
  3. Gramofon automatyczny a manualny – różnice
  4. Gramofony wielofunkcyjne na płyty winylowe

Chociaż gramofony zostały zastąpione nowszymi urządzeniami do odtwarzania dźwięku, to jednak aktualnie wracają do łask. Zaczynają ponownie cieszyć się sporą popularnością. Jesteś zainteresowany kupnem gramofonu? Dziś na rynku można znaleźć nowoczesne gramofony w przeróżnych wariantach, różniące się pewnymi parametrami. Jakimi? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak wybrać gramofon do płyt winylowych?

Zastanawiasz się, jaki gramofon kupić i właściwie, na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego rozwiązania? Aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujesz się na optymalne dla siebie urządzenie, koniecznie zapoznaj się z dostępnymi aktualnie na rynku gramofonami. Nowoczesne modele nieco różnią się od tych, które pamiętasz ze swojego dzieciństwa lub które mogłeś znaleźć na strychu w domu dziadka.

Wśród nowoczesnych gramofonów wyróżnia się między innymi modele manualne, półautomatyczne, automatyczne, gramofon z wkładką MC, z Bluetooth, wbudowanymi głośnikami, z USB, a nawet z radiem. Które rozwiązanie wybrać? Zapoznaj się z każdym z nich, aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujesz się na odpowiedni gramofon dla początkujących.

d401er7

Czym różni się napęd bezpośredni od paskowego?

Napęd to ważny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę, kupując gramofon. Wyróżnia się gramofon paskowy oraz gramofon z napędem bezpośrednim. W gramofonie paskowym to właśnie ten pasek obraca talerzem, na który kładziemy płytę winylową. Gramofon z napędem bezpośrednim natomiast należy to nieco droższego rozwiązania. To model ze zintegrowanym talerzem, w którym płyta winylowa zarówno startuje, jak i hamuje dużo szybciej niż w opcji z napędem paskowym. Drugie rozwiązanie spotyka się najczęściej w tak zwanych gramofonach didżejskich. Dzięki takiemu połączeniu didżej może bez problemu skreczować – to znaczy poruszać płytą.

Gramofon automatyczny a manualny – różnice

Gramofony działają na takiej zasadzie, że do odtwarzania muzyki, potrzebują igły, która będzie przesuwać się w odpowiedni sposób po płycie winylowej. Taką igłę montuje się na tak zwanej ramie, którą opuszcza się na wspomnianą płytę. Proces opuszczania może realizować się manualnie lub automatycznie. Biorąc tę kwestię pod uwagę, możemy wyróżnić gramofony automatyczne, gramofony półautomatyczne oraz gramofony manualne.

Ramię z igłą w gramofonie automatycznym opuszcza się samodzielnie. Wystarczy włożyć płytę winylową i nacisnąć odpowiedni przycisk, ramię samodzielnie opuści się na jej początek. Po zakończeniu natomiast wróci na swój spoczynkowy uchwyt. Półautomatyczne to takie, które wyposażone są w automatyczny start lub automatyczny powrót do spoczynku. Natomiast w gramofonach manualnych samodzielnie musimy unosić oraz opuszczać ramię z igłą w odpowiedni rowek.

Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Gramofony automatyczne to swego rodzaju wygoda, przy której nie musimy pamiętać o tym, by po skończeniu się płyty winylowej, unieść i odłożyć ramię z igłą na uchwyt spoczynkowy. Z kolei, jeśli muzyka przestanie płynąć z gramofonu manualnego, nic nie zatrzyma urządzenia – płyta w dalszym ciągu będzie się kręcić.

d401er7

Gramofony wielofunkcyjne na płyty winylowe

Na rynku aktualnie dostępne są przeróżne gramofony wielofunkcyjne, w których stosuje się dodatki w celu poprawienia jakości dźwięku. Do popularnych wielofunkcyjnych urządzeń zalicza się między innymi gramofon z Bluetooth, który umożliwia odtwarzanie przez głośniki bezprzewodowe, modele z USB, z radiem, a także z Wi-Fi. Wśród dobrych gramofonów możesz znaleźć także gramofony z głośnikami. To urządzenia plug and play, które wystarczy jedynie podłączyć do zasilania. Jak widać zarówno gramofon manualny do płyt winylowych jak i nowocześniejsze rozwiązania to świetny wybór. W gramofonie półautomatycznym nie trzeba samemu wszystkiego ustawiać. Warto też postawić na porządny przedwzmacniacz gramofonowy, niezawodny napęd paskowy i pilnować, aby na płytach gramofonowych nie powstawały rysy. Jeżeli nie wiesz, jaki model gramofonów wykorzystuje napęd paskowy lub w jaki sposób uzyskać stabilne obroty talerza, skontaktuj się z doświadczonym sprzedawcom. Podpowie ci, jaki krążek silnika kupić oraz jak wzmocnić sygnał wyjściowy gramofonu. Dobry silnik gramofonu na pewno posłuży przez długi czas. Do tego typu sprzętu wiele osób musi się obecnie przekonać, bo nie jest tak wygodny jak odtwarzanie muzyki z MP3 lub serwisów typu Spotify. Jest to jednak coś wyjątkowego, co daje wiele radości, szczególnie jeżeli ktoś naprawdę ceni sobie dobre brzmienia. Wówczas zakup gramofonu na pewno się opłaci.

Artykuł sponsorowany
d401er7

Podziel się opinią

Share
d401er7
d401er7