Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Noszenie soczewek kontaktowych jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na korekcję różnego rodzaju wad refrakcji. Z roku na rok chętnych na ich wypróbowanie przybywa, zwłaszcza dzięki ogromnemu wyborowi wśród producentów i dostępności soczewek na rynku. Wiele osób decyduje się na korzystanie z nich na co dzień, bo to świetne rozwiązanie dla miłośników sportów i podróżowania, ale jest także grupa użytkowników nosząca soczewki okazyjnie. Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych? Jak dostosować je do indywidualnych potrzeb?

Share
Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych? Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych? Źródło: materiały partnera
d6whghj

Soczewki kontaktowe – rodzaje

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym dostępnym bez recepty, ale przy ich zakupie nie powinno się w żaden sposób sugerować mocami okularów. Zaleca się skonsultować ze specjalistą, który przeprowadzi dokładny wywiad na temat stylu życia i historii chorób przyszłego właściciela soczewek, a także wykona badanie wzroku i pomoże w dopasowaniu idealnej pary. To nie tylko obowiązkowy element w rozpoczęciu noszenia soczewek, ale i niezwykle pomocny, ponieważ rynek oferuje bardzo pokaźny wybór, zarówno jeśli chodzi o rodzaje, półkę cenową, jak i producentów soczewek. Soczewki dzielą się ze względu na to, jaką wadę wzroku korygują, czyli soczewki toryczne (dla astygmatyków), sferyczne (dla krótkowidzów lub dalekowidzów) i progresywne (dla osób z tzw. starczowzrocznością – prezbiopią), oraz na czas ich użytkowania: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, całodobowe. Dodatkowo w ofercie figurują także soczewki kolorowe, które mogą nosić osoby bez żadnej wady wzroku – po to, by pogłębić lub całkowicie zmienić kolor tęczówki lub dać się ponieść wodzy fantazji i wybrać zwariowany wzór, np. wampirze oko, oko Saurona czy zupełnie białą tęczówkę. Soczewki kolorowe to ciekawe urozmaicenie w makijażu, ponieważ mogą zmienić twarz nie do poznania, zdecydowanie warto je wypróbować, nawet z czystej ciekawości.

Jak dostosować soczewki dla siebie?

Wiele rodzajów soczewek gwarantuje dopasowanie ich według indywidualnych potrzeb. Najpopularniejsze są soczewki miesięczne i jednodniowe. Przy zakupie należy zwracać uwagę także na tryb noszenia, do jakiego są przystosowane, najczęściej jest to tryb dzienny (do 12 godzin), czyli soczewki zakłada się rano, a ściąga wieczorem, ale można zdecydować się na soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dzień i noc, w wypadku soczewek całodobowych. Te ostatnie świetnie sprawdzają się osobom, które pracują na nocne zmiany, np. pielęgniarkom, lekarzom, kierowcom czy handlowcom lub studentom i uczniom – można je nosić bez ściągania bez przerwy do 30 dni i nocy. Jednak w przypadku korzystania z soczewek całodobowych niezwykle ważne jest zachowanie higieny: unikanie kontaktu z wodą, uważanie przy wykonywaniu makijażu, by nie osiadły na niej żadne kosmetyki itd. Specjaliści zalecają zdejmowanie soczewek całodobowych raz na kilka dni, aby oczy mogły odpocząć. Soczewki dwutygodniowe także są ciekawym rozwiązaniem – są one pomiędzy soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi, bo z jednej strony dają każdorazowe uczucie „świeżości”, a z drugiej wystarczają na dłużej. Natomiast jeśli regularnie uprawiacie sporty wodne, męczą was sezonowe alergie lub jesteście początkujący – tu najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe.

O czym trzeba pamiętać?

Korzystanie z soczewek kontaktowych jest zdrowe i bezpieczne dla oczu, pod warunkiem, że stosujecie się do zaleceń producenta – czyli nie przekraczacie czasu ich noszenia, nie używacie soczewek z przeterminowanych opakowań i przechowujecie je wyłącznie w płynie do soczewek – oraz zachowujecie odpowiednią higienę. Mycie rąk przed każdą aplikacją lub zdejmowaniem ich z oczu jest kluczowe. Trzeba pamiętać także o tym, że noszenie soczewek podczas infekcji oka jest zabronione do końca leczenia.

Artykuł sponsorowany
d6whghj
d6whghj
d6whghj