Kleszcze nawet się nie zbliżą. Obowiązkowe w każdym ogrodzie

Kleszcze nawet się nie zbliżą. Obowiązkowe w każdym ogrodzie

Jak uchronić się przed ugryzieniem przez kleszcza?
Jak uchronić się przed ugryzieniem przez kleszcza?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
09.03.2023 16:00, aktualizacja: 09.03.2023 18:46

Wiosną przyroda budzi się do życia. Niestety, w naszych ogrodach pojawiają się wtedy nie tylko piękne kwiaty czy nowalijki, ale także... kleszcze. Na szczęście, jest sposób, który pozwala na uchronienie się przed niebezpiecznymi pasożytami. Wystarczy zawczasu posadzić w ogrodzie kilka roślin.

Kleszcze przenoszą dwie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka choroby. Chodzi o kleszczowe zapalenie mózgu, w którym wirus atakuje komórki nerwowe w mózgu, i boreliozę, która jest chorobą wieloukładową.

Gdzie można spotkać kleszcze?

Kleszcze są tak małe, że zauważenie ich podczas spaceru jest niemalże niemożliwe. Żyją one zarówno w miastach, jak i na wsi. Doskonale radzą sobie w lasach miejskich, parkach czy przydomowych ogródkach. Tak naprawdę kleszcza można "złapać" nawet podczas zwykłego spaceru z psem wokół osiedla. To może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kleszcze w ogródkach

Pajęczaki, bo do tej rodziny zaliczane są kleszcze, szczególnie ukochały sobie tereny, na których przebywają zwierzęta - ich krew stanowi bowiem dla nich pożywienie. Są to jeże, chomiki, szczury czy ptaki drozdowate, a jednym z miejsc, w których żywiciele kleszczy czują się jak w domu, są tereny działkowe czy ogródki.

Kleszcze "uaktywniają się", kiedy temperatura przez kilka dni utrzymuje się powyżej 5 st. C. To również czas, kiedy wielu z nas rusza z pracami ogrodowymi, narażając się na niebezpieczeństwo zarażenia.

W trakcie prac, takich jak wyrywanie chwastów czy sadzenie nowych roślin, człowiek staje się łatwym celem dla kleszcza. Samo ugryzienie przez kleszcza nie boli, dyskomfort zaczyna być odczuwalny dopiero w momencie, kiedy kleszcz jest już "najedzony", a wokół skóry tworzy się swędzący rumień.

Co zasadzić, aby odstraszyć kleszcze z ogródka?

Niektóre zapachy działają na kleszcze odstraszająco. Należą do nich zarówno kwiaty, jak i zioła, które są naprawdę łatwe w uprawie. Jeśli w sezonie wiosenno-letnim planujesz spędzanie czasu w ogrodzie czy na działce, a chcesz uchronić się przed kleszczami, zasadź kwiaty, warzywa i zioła, takie jak: aksamitki, ruty, pelargonie, wrotycz, bylicę piołun, złocień, czosnek, lawendę, miętę, rozmaryn, geranium, szałwię, tymianek. Są bardzo proste w uprawie, a ich zapach mocno odstrasza kleszcze. Nie trzeba sadzić każdej z wymienionych roślin — już połączenie dużej liczby krzaków mięty i lawendy zadziała odstraszająco na pajęczaki.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (38)
Zobacz także