Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
kuchenka indukcyjna
Materiał partnera
13-09-2022 15:39
Materiał partnera: Electrolux

Kuchenka indukcyjna – dlaczego warto?

Gazowa, elektryczna, ceramiczna – osoby poszukujące kuchenki mają do wyboru kilka jej rodzajów oraz całą gamę najróżniejszych modeli. Na szczególną uwagę zasługuje zyskująca w ostatnim czasie kuchenka indukcyjna. Czym się wyróżnia? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

 Źródło: materiały partnera
dule0f4
dule0f4

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne wyróżnia przede wszystkim sposób ich działania. Opiera się on bowiem na indukcji elektromagnetycznej, dzięki której po położeniu na płycie odpowiedniego naczynia, możliwe jest wytworzenie pola magnetycznego. To z kolei prowadzi do powstania tak zwanych prądów wirowych na spodzie garnka lub innego naczynia, co przyczynia się do jego nagrzewania.

Płyta indukcyjna ponownie nagrzewa się od naczynia na niej ustawionego, co sprawia, że do podgrzania garnka oraz jego zawartości potrzebna jest znacznie mniejsza ilość energii niż ma to miejsce w przypadku klasycznych kuchenek.

Zalety kuchenek indukcyjnych

Kuchenka indukcyjna to płyta obecnie najszybciej zyskująca na popularności. Dzieje się tak za sprawą szerokiej gamy jej walorów, które są w stanie przekonać nawet najbardziej sceptycznych klientów oraz zwolenników innych typów kuchenek.

dule0f4

Jedną z najważniejszych zalet kuchenki indukcyjnej jest jej energooszczędność. Nowoczesne płyty indukcyjne zużywają nawet do 25% mniej energii w porównaniu do innych typów kuchenek. Za pomocą indukcji kuchenka jest w stanie rozpoznać gabaryty naczynia, które zostaje na niej umieszczone, aby następnie dokładnie dopasować do niego pole powierzchni oraz intensywność grzania.

Szybkie podgrzewanie naczyń oraz ich zawartości, którym może pochwalić się kuchenka indukcyjna sprawia również, że przygotowywanie na niej potraw trwa znacznie krócej niż w przypadku kuchenki gazowej czy elektrycznej. Zredukowany czas przygotowywania poszczególnych dań również znacząco wpływa na możliwość zmniejszenia wydatków na prąd.

Sposób, w jaki działa płyta indukcyjna, nie tylko determinuje jej energooszczędność, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa. Kuchenka nagrzewa się bowiem wyłącznie w miejscu, w którym ustawione są naczynia, co znacznie zmniejsza ryzyko poparzenia. Większość nowoczesnych kuchenek indukcyjnych wyposażona jest również w możliwość zablokowania, a tym samym zabezpieczenia powierzchni płyty.

Płyty indukcyjne to płaskie, gładkie powierzchnie, które wyjątkowo łatwo jest utrzymać w czystości. Jednolita powierzchnia, która nagrzewa się wyłącznie pod, nie wokół naczynia jest znacznie mniej narażona na ewentualne przypalenia, czy powstawanie nieestetycznych osadów.

dule0f4

Płyta indukcyjna w nowoczesnej kuchni – dodatkowe funkcje kuchenki

Płyta indukcyjna dzięki swojej wyjątkowej budowie oraz gamie praktycznych, dodatkowych funkcji stanowi nowoczesną, skuteczną pomoc kuchenną, która ułatwia i usprawnia gotowanie na co dzień i na szczególne okazje. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych dodatkowych funkcji płyt indukcyjnych należą;

  •  Funkcja Smart Boiling, dzięki której możliwe jest znacznie szybsze nagrzanie i zagotowanie zawartości naczynia ustawionego na płycie.
  • Funkcja Booster, zwiększająca moc danego pola grzewczego przez pierwsze 10 minut pracy kuchenki, co pozwala na skrócenie czasu gotowania.
  • Funkcja Slider, czyli opcja płynnej regulacji mocy grzania płyty. Dzięki funkcji wybranie dowolnego ustawienia czy programu pracy staje się wyjątkowo proste – wystarczy jedynie przesunąć palcem po widocznym na płycie regulatorze.
  • Funkcja Pamięć, dzięki której możliwe jest zapamiętanie zarówno temperatury, jak i czasu grzania danej – na przykład ulubionej – potrawy. Parametry pracy kuchenki możemy ustawić osobno do każdego z pól grzewczych.
  • Funkcja Blokada na czyszczenie, pozwalająca na chwilowe zablokowanie przycisków na płycie w celu szybkiego przetarcia czy oczyszczenia jej powierzchni w trakcie gotowania.
  • Funkcja AnyDish, będąca wyjątkowo praktyczną opcją, dzięki której możliwe jest ustawienie na płycie naczynia o nietypowych gabarytach. Funkcja umożliwia swobodne przygotowywanie i podgrzanie potraw w naczyniach zajmujących więcej niż jedno pole grzewcze.

Kuchenka indukcyjna – co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz praktycznych i technicznych kuchenka indukcyjna może pochwalić się także walorami estetycznymi. Za sprawą jej nowoczesnego, minimalistycznego designu płyta sama w sobie może stanowić swoisty element ozdobny kuchni. Doskonale dopasuje się zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego stylu i charakteru pomieszczenia.

Wśród wielu dostępnych na rynku kuchenek indukcyjnych znaleźć można modele różnej wielkości, o różnych kształtach oraz kolorach. Dzięki temu wybrane urządzenie można dopasować nie tylko do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, ale także własnego gustu oraz wystroju swojej kuchni.

Materiał partnera: Electrolux
dule0f4
dule0f4