Blisko ludziMam HIV i nie wstydzę się o tym mówić

Mam HIV i nie wstydzę się o tym mówić

Katarzyna Klaczak, bohaterka niedawnej kampanii "HIVokryzja. Wyleczmy się", jest pierwszą Polką - i jak na razie jedyną - która nie bała się powiedzieć światu: tak, jestem seropozytywna. Zrobiła to, bo nie mogła dłużej patrzeć na dyskryminowanie osób zakażonych wirusem HIV. Dyskryminowanie wynikające z powszechnej niewiedzy.

Mam HIV i nie wstydzę się o tym mówić
Źródło zdjęć: © You Tube/hivokryzja.pl

01.12.2015 | aktual.: 02.12.2015 16:37

Katarzyna Klaczak, bohaterka niedawnej kampanii "HIVokryzja. Wyleczmy się", jest pierwszą Polką - i jak na razie jedyną - która nie bała się powiedzieć światu: tak, jestem seropozytywna. Zrobiła to, bo nie mogła dłużej patrzeć na dyskryminowanie osób zakażonych wirusem HIV. Dyskryminowanie wynikające z powszechnej niewiedzy.

- Osoby seropozytywne bardzo rzadko ujawniają otoczeniu, że są nosicielami wirusa HIV. Oczywiście, nie mają takiego obowiązku. Ale jest to dla nich temat na tyle trudny, że nie mówią o tym nawet najbliższym. Zostawiają tę informację tylko i wyłącznie dla siebie, bo boją się społecznego wykluczenia - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, doktor nauk społecznych.
- Często jako fundacja, zachęcamy tych ludzi, by powiedzieli publicznie o tym, że są zarażeni wirusem. Nawet jeśli ktoś się zgodzi, stawia warunek: musi mieć zmieniony głos i ukrytą twarz, żeby absolutnie nikt go nie rozpoznał - dodaje prezes FES-u.

Ewa Kalczak nie zakryła twarzy, nie zmieniła głosu i o wciąż obecnej w społeczeństwie niewiedzy związanej z wirusem HIV przypomniała w kampanii społecznej "HIVokryzja. Wyleczmy się". Dwudziestopięcioletnia absolwentka psychologii odważyła się na pierwszy w Polsce publiczny coming out osoby seropozytywnej.

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" przyznała, że zrobiła to, bo denerwuje ją hipokryzja wszystkich wokół. - Ludzie deklarują otwartość dla zakażonych i im współczują, ale jak przyjdzie co do czego, boją się podać im rękę - stwierdziła.

Klaczak wyznała, że kiedy dwa lata temu, przy okazji standardowego badania, wykryto u niej obecność wirusa HIV, była zaskoczona. W ogóle nie podejrzewała, że mogła się zarazić.
Całe jej życie wywróciło się do góry nogami. - Czułam się, jakby szykowano mnie do trumny - zwierzyła się w wywiadzie. Przez pierwszy miesiąc od diagnozy niemal nie wychodziła ze swojego pokoju. Myślała, że jest inna, gorsza. Wspomina, że wtedy "czuła się, jakby wirus przejął nad nią kontrolę".
Po wielu ciężkich momentach, dzięki wsparciu rodziny i znajomych, udało jej się "oswoić" z HIV. Obecnie jest terapeutką uzależnień, a także prowadzi warsztaty na temat HIV. -Uświadomiłam sobie, że z wirusem da się żyć. Po prostu. Że to żaden stygmat - mówi w wywiadzie.

W Polsce obecnie żyje około 13 tysięcy osób, u których stwierdzono wirus HIV. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny od stycznia do marca 2015 roku zarejestrowano 65 nowych przypadków.

width="500" border="0" cellspacing="0" cellpadding="2" align="center">

(fot. Facebook/HIVokryzja)

Z badań przeprowadzonych wśród pół tysiąca seropozytywnych Polaków przez Ogólnopolską Sieć Osób z HIV/AIDS wynika, że to niski poziom wiedzy jest wciąż główną przyczyną dyskryminacji z powodu zakażenia wirusem HIV. Osoby seropozytywne spotykają się z niechęcią nie tylko ze strony obcych ludzi. Także ich najbliżsi, a nawet przedstawiciele służby zdrowia, starają się unikać kontaktu z nimi. Nic dziwnego, że zarażeni mają często myśli samobójcze.
31 proc. przepytanych osób przyznało, że w ciągu ostatniego roku padło ofiarą napaści, ponad połowa musiała się zmierzyć z nieprzychylnymi komentarzami i plotkami. Co piąta ankietowana osoba wyznała, że przynajmniej raz z powodu HIV została wykluczona z jakiegoś wydarzenia społecznego, a co dziesiąta - spotkała się z odmową zatrudnienia z tego powodu.

Najsłynniejszym seropozytywnym wciąż pozostaje były koszykarz NBA Magic Johnson. Gdy usłyszał diagnozę, nie załamał się. Nie tylko się nie poddał lecz wręcz wykorzystał HIV jako swego rodzaju atut, którego używał w walce z dyskryminacją chorych. Ponad 20 lat temu ogłosił światu, że jest zakażony wirusem HIV, przez co musi zakończyć karierę. - Chciałem jednocześnie zaznaczyć, że nie choruję na AIDS. Moja żona i dzieci są zdrowe. Muszę się pożegnać z NBA, ale zamierzam żyć jeszcze długo i szczęśliwie - stwierdził wówczas.
Kiedy okazało się, że nie może już grać, Johnson założył własną firmę. Wartość Magic Johnson Enterprises jest wyceniana obecnie na ponad 700 milionów dolarów. Do firmy należy sieć kin, siłowni, kawiarnie Starbucks i setki fast foodów. Majątek osobisty byłego gwiazdora NBA jest szacowany na prawie miliard dolarów.

Niedawno głośno było o pewnym Finie i jego społecznym eksperymencie. Janne stanął na skwerze w Helsinkach, zamknął oczy i wyciągnął ręce. Na karteczkach umieścił napis: "Jestem seropozytywny. Odważysz się mnie dotknąć?". Początkowo przechodnie traktowali go podejrzliwie, ktoś się odsunął, ktoś pokręcił głową. Jednak po kilku minutach ludzie zaczęli podchodzić, ściskać mu ręce, klepać po plecach, a nawet przytulać.

as/(gabi)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)