Trwa ładowanie...
ycipk-2nntnw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Michelle Obama walczy z otyłością u dzieci

Pierwsza Dama USA Michelle Obama oficjalnie rozpoczęła ogólnokrajową
kampanię "Let's Move" (Ruszajmy się).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michelle Obama walczy z otyłością u dzieci
(AFP)
ycipk-2nntnw

Pierwsza Dama USA Michelle Obama oficjalnie rozpoczęła ogólnokrajową kampanię "Let's Move" (Ruszajmy się), której celem jest walka z otyłością amerykańskich dzieci.

"Jedno na troje dzieci cierpi na nadwagę lub jest otyłe, a na leczenie chorób wywołanych otyłością wydajemy 150 mld dolarów rocznie" - powiedziała we wtorek Michelle Obama w wywiadzie w programie "Good Morning America" telewizji ABC.

Program "Let's Move" ma promować zdrowy tryb życia wśród dzieci i ich rodziców, oparty na większej aktywności fizycznej i odpowiednim sposobie odżywiania, zalecanym przez dietetyków.

ycipk-2nntnw

Jedną z propozycji jest wyeliminowanie ze sprzedaży w amerykańskich sklepikach szkolnych wysokokalorycznych produktów, takich jak słodzone napoje gazowane, słodycze czy chipsy, i zastąpienie ich zdrowymi odpowiednikami.

Pierwsza Dama USA wyraziła opinię, że sama inicjatywa rządu federalnego w walce z otyłością nie wystarczy. "Potrzebne jest tu zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron" - dodała. Prezydent Barack Obama podpisał we wtorek memorandum w sprawie utworzenia pierwszej rządowej instytucji do walki z otyłością dzieci w USA. W jej skład wejdą przedstawiciele kilku ministerstw: rolnictwa, zdrowia i opieki społecznej oraz edukacji.

"To olbrzymia obietnica poprawy zdrowia naszych dzieci" - powiedział we wtorek prezydent, który wsparł kampanię walki z otyłością zainicjowaną przez żonę. Obama planuje także przywrócenie ustawy o zdrowym dożywianiu dzieci w szkołach (Child Nutrition Act), w ramach której na ten cel przeznaczano by przez 10 lat miliard dolarów rocznie. Ustawa, dzięki której 31 mln dzieci skorzystało w szkołach z dofinansowanych przez państwo posiłków, wygasa z końcem września bieżącego roku.

Ważnym elementem walki z otyłością amerykańskich dzieci jest także stworzenie im odpowiednich warunków do większej aktywności fizycznej. "Moje dzieci muszą się ruszać. Nie mogą siedzieć przed telewizorem - powiedziała we wtorek Pierwsza Dama Ameryki, matka 11-letniej Malii i 8-letniej Sashy. - Musimy zachęcać je do uprawienia sportów".

ycipk-2nntnw

Ogólnokrajową kampanię "Let's Move" poparło 40 największych producentów żywności, którzy już wprowadzili na amerykański rynek około 10 tys. produktów niskosłodzonych i o obniżonej zawartości tłuszczu. Z ostatnich danych Ośrodka Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie wynika, że 32 procent amerykańskich dzieci w wieku od 2 do 19 lat ma nadwagę lub cierpi na otyłość; wskaźniki te są jeszcze wyższe wśród czarnoskórych i dzieci pochodzenia latynoskiego.

Według najnowszych badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego otyłość jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego, wraz z nią rośnie ryzyko wystąpienia wśród dzieci cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego czy problemów ze snem.
Joanna Trzos (PAP)

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2nntnw

ycipk-2nntnw
ycipk-2nntnw