Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
psycholog
Materiały Prasowe
18-08-2022 15:25
Materiał prasowy Human Concept & Solutions Monika Reszko

Monika Reszko o najczęstszych błędach popełnianych na urlopie

Najczęstsze błędy popełniane na urlopie. Jak zapobiegać? Co zrobić, żeby tym razem faktycznie wypocząć w wakacje?

 Źródło: materiały partnera
dlka3qe

W tym pytaniu kryje się założenie, że z reguły wypoczynek się nie udaje. I faktycznie spora część moich klientów wraca po urlopie ze myślą, że czują się jeszcze bardziej zmęczeni niż przed. Niektórzy, tydzień czy dwa po urlopie nie pamiętają, że takowy w ogóle miał miejsce. Co więc zrobić, żeby tym razem się udało?

Podstawą dobrego urlopu, tak jak efektywnej pracy, jest odpowiednie zaplanowanie i przygotowanie. Tak, jak pomiędzy projektami w pracy robimy przerwę, moment zatrzymania, tak przed urlopem warto "wyhamować". Żaden środek lokomocji nie staje nagle, chyba, że dochodzi do zderzenia. Dlatego, jeśli kończysz pracę późnym wieczorem, dzień przed wylotem, to właśnie sam zderzasz się z własnym zmęczeniem i zanim zaczniesz wypoczywać, pora będzie wracać. Przyjmij, że jest coś takiego, jak "droga hamowania". W przypadku urlopu to po prostu wpisanie go z wyprzedzeniem do kalendarza i realizowanie zadań z uwzględnieniem tego terminu. A tydzień czy dwa przed planowanym wypoczynkiem, zastanowienie się, które rzeczy zdążę zakończyć, które są do przekazania, a które mogą po prostu poczekać.

Dobre zaplanowanie pracy i delegowanie zadań to jeden z najważniejszych elementów efektywnego wypoczynku, bo przecież nigdy nie będzie tak, że do zrobienia nie będzie absolutnie nic. Jednak punktem, o którym zapomina wiele osób, jest sprawdzenie na ile współpracownicy, którzy będą zajmować się obowiązkami podczas naszej nieobecności, zrozumieli zadania, które zostaną im przekazane. Mail z listą zadań wysłany w dniu wyjazdu jest ryzykowny. Jedno spotkanie, na którym przekażesz zadania i określisz, jakie powinny być ich efekty, i kolejne, będące planem działania, ze strony zastępującego nas pracownika, zwiększa szanse na sukces. Wtedy unikniemy tego ciągłego myślenia: Czy to się udało? Czy wszyscy na pewno dobrze zrozumieli, co jest do zrobienia? Komunikacja dwustronna to podstawa dobrze wykonanej pracy.

dlka3qe

Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony zalewa nas milion informacji. Od portali informacyjnych po media społecznościowe. Jesteśmy przebodźcowani, ciągle żyjemy na wysokich obrotach. Podczas urlopu, nawet jeżeli zostawiamy sprawy związane z naszym życiem zawodowym, to ciągle mamy ze sobą telefon, który stał się łącznikiem ze światem. Sposobem na dobry wypoczynek może być ograniczenie dostępu – swoisty "detoks informacyjny". Warto odinstalować aplikacje lub co najmniej wyłączyć powiadomienia, które nas rozpraszają, nie pozwalając odpowiednio przeżyć urlopu.

Powracający problem to myśli typu: drugi tydzień urlopu a ja już myślę o pracy. Urlop dzieli się niejako na dwa etapy: pierwszy – euforia, w której poczuliśmy wolność, i drugi – etap powrotu, myśli i lęku przed tym, co zastaniemy w biurze, kiedy wrócimy do pracy. To ponownie efekt uboczny braku planowania. Urlop zaczyna się w głowie - trzeba się zatrzymać, a tego się boimy, bo może zobaczylibyśmy coś, czego nie chcemy? Lęk wynika z niepewności, braku zaufania lub po prostu z tego, że praca, to taki kieracik. No więc pytanie, czy nie umiemy odpoczywać? A może nie umiemy pracować?

Po każdym wysiłku odpoczynek jest czymś naturalnym. Więc daj sobie do niego prawo. A najważniejszy element efektywnego wypoczynku, to przemyślenie, czego tak naprawdę oczekujemy od tego wolnego czasu. Bardzo często planując wakacje, myślimy utartymi schematami. Wybieramy miejsce czy ludzi, a nie rezultat naszego wypoczynku. Może w tym roku warto wyobrazić sobie: Jak chcę się czuć wracając z wakacji? I ponownie: Jak wystartuję po powrocie? By tym razem nie doszło do zderzenia czołowego ze skrzynką mailową.

Materiał prasowy Human Concept & Solutions Monika Reszko
dlka3qe
dlka3qe