Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Najoryginalniejsze, świąteczne dekoracje z całego świata

Zbliża się jeden z najpiękniejszych i najbardziej magicznych miesięcy w roku. Obok skrzypiącego pod stopami śniegu, zapachu piernika, układania wigilijnych potraw i szykowania prezentów, planujemy udekorować nasz dom w najpiękniejsze, świąteczne akcenty.

Share
Najoryginalniejsze, świąteczne dekoracje z całego świata
Źródło: materiały partnera
d41njvc

W Polsce od XIX wieku panuje zwyczaj ubierania choinki. Tradycja ta przybyła do nas z Niemiec i przez wiele lat zmagała się z krytyką ze strony Kościoła Katolickiego, który uważał ową tradycję za kult pogański. Po wielu latach nikogo już nie dziwi kolorowe drzewko, ustrojone w szklane bombki, pieczone plastry pomarańczy i ręcznie plecione łańcuchy. Dodatkowo pod obrusem kładziemy świeże sianko, nad sufitem rozwieszamy jemiołę, a w oknach palimy kolorowe lampki, które migoczą na wszystkie strony. To oczywiście namiastka możliwości, bo w naszych domach pojawiają się dekoracje wykonane z niemalże wszystkich, dostępnych nam materiałów (np. https://emako.pl/Swieta-First-Minute-z-EMAKO-pl-cabout-pol-1042.html)

Świąteczna aura w Polsce jest wyjątkowa i wszystkim nam znana. Dlatego też wybierzmy się w świąteczną podróż po najdalszych zakątkach świata, aby przyjrzeć się tym najoryginalniejszym i nieznanym nam, zimowym tradycjom i dekoracjom.

d41njvc

Etiopskie Lidet

Zacznijmy od gorącej Etiopii, która z racji swojego położenia geograficznego pozbawiona jest zimowych ludzików, bałwana stojącego przed drzwiami i witraży robionych ze sztucznego śniegu. Tam święta obchodzone są według starożytnego kalendarza juliańskiego, który głosi, że Boże Narodzenie przypada na dzień 7 stycznia. Święto to nazywane jest Lidet. Podobnie jak w Polsce dzień ten związany jest z duchowieństwem, w związku z tym celebrujący go wierzący udają się cerkwi w białym, skromnym odzieniu. Po modlitwie zasiadają do stołu, jedząc lokalne pieczywo, pijąc miody i smakując w gulaszu.

Etiopskie dekoracje są bardzo skromne i sprowadzają się do prostych, ręcznie robionych elementów. Dominującym kolorem jest biel, która oczywiście kojarzy się ze śniegiem i leżącym puchem. Główną formą dekoracji etiopskich pomieszczeń jest stół, zastawiony potrawami i glinianymi naczyniami. Tam święta przebiegają pod szyldem minimalizmu i aranżacyjnej powściągliwości.

Hiszpańska urna

Przeskakujemy na mapie świata w nieco bliższe miejsce. W gorącej Hiszpanii dzieci otrzymują prezenty w dniu Bożego Narodzenia (a więc muszą czekać nieco dłużej, niż polskie maluchy). Tradycja mówi, aby pociecha otrzymywała małe dary każdego dnia, aż do Święta Trzech Króli. Oznacza to, że pod ubraną choinką lub w dużej skarpecie, każdego dnia znajduje się mały, starannie zapakowany upominek, który z radością otwiera niejeden urwis. Najczęściej wręczane są w ten sposób zabawki, słodycze i małe upominki. Transakcja jednak jest wiązana, bowiem dziecko w ramach podziękowania musi przygotować mały prezent dla wręczającego (np. laurkę) oraz dostarczyć kostki cukru dla… wielbłądów i reniferów, które przywożą Mikołaja pod próg ich domu.

Niezwykle ciekawą formą dekoracji jest tzw. urna losu. Ozdobna, malowana skrzyneczka - umieszczana w małych miasteczkach na ulicach, w dużym miastach w blokach - zachęca do wrzucania swoich imion i nazwisk. Tradycja głosi, że po wylosowaniu dwóch karteczek, wybrana para stanie się najbliższymi przyjaciółmi w nadchodzącym roku. Ponadto w hiszpańskich domach dominują kolorowe akcenty - wielokolorowe bombki, mrugające lampki choinkowe, czerwone skarpety i motywy gwiazd.

d41njvc

Amerykański przepych

Amerykanie na Święta pozwalają sobie na prawdziwe szaleństwo i ogromną fantazję. Zarówno w Święto Dziękczynienia, jak i podczas Wigilii wszystkie mieszkania, domy, ogrody i balkony przystrojone są milionem światełek i przepięknych dekoracji. Wśród mieszkańców nie jest znane powiedzenie: mniej znaczy lepiej.

Obok nadmuchiwanych reniferów, świecących bałwanków, lampek okalających elewację, wiązanek wiszących na drzwiach wejściowych, skarpet przypiętych do komina, świeczek rozstawionych na stole i ogromnych, sięgających sufitu choinek znajdziemy ogrom drobiazgów i fantazyjnych dekoracji (które znajdziesz między innymi w Emako). Już od listopada sklepy zalewają się świątecznymi dekoracjami, które są wodą na młyn celebrowania. W amerykańskich miasteczkach organizowane są konkursy na najlepiej przystrojony dom, a ulice miast ozdobione są setkami świątecznych, magicznych akcentów.

Włoskie szopki

Włochy jako kraj katolicki, niezwykle hucznie obchodzi Święta Bożego Narodzenia. Obok duchowego uniesienia, mszy na placu Świętego Piotra i wolnych dni od pracy, Włosi szczególnie pieczołowicie przygotowują się do domowego, rodzinnego celebrowania. Podstawą ich świąt jest oczywiście rodzinna kolacja, która bazuje na owocach morza, kolędowanie, puszczenie fajerwerków i… budowanie szopki.

Ta ostatnia jest główną formą dekorowania świątecznych wnętrz. Obok (lub oprócz) choinki, całe rodziny budują drewniane szopki, które przedstawiają słynną, biblijną scenę. Obok szopy wstawiane są świąteczne figurki, które wykonuje lub maluje się ręcznie. Co więcej, tradycja ta została przeniesiona również do Watykanu, gdzie budowana jest ogromna, trójwymiarowa szopka, zajmuje honorowe miejsce na placu. Szopki w domach stawiane są w widocznym miejscu, tak aby przystroiły salon i wprowadzały magiczną aurę.

d41njvc

Podziel się opinią

Share
d41njvc
d41njvc