Wanda Nowicka - twarz polskiego feminizmu
Na zjednoczonej lewicy najwyraźniej widać trzy kobiece postacie: Barbarę Nowacką, Wandę Nowicką i Paulinę Piech-Więckiewicz. W polskiej polityce najdłużej obecna jest Wanda Nowicka. Przez długie lata z Federacją na Recz Kobiet i Planowania Rodziny walczyła o równouprawnienie.
Feministka, ochrzczona potajemnie tylko dlatego, że babcia sprzeciwiła się jej niewierzącym rodzicom. Ojciec pracował w Polskich Liniach Lotniczych, matka była sędzią. Sama skończyła filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim, a później filozofię w PAN. Uczyła w szkole łaciny, angielskiego (zna też grekę, francuski i rosyjski).
Wyszła za filozofa Światosława Nowickiego i ma z nim trzech synów - o średnim, Michale, aktywiście komunistycznym, było kilka lat temu głośno, gdy recenzując film "Katyń", stwierdził: "ZSRR nie było stać na wyżywienie 20 tysięcy darmozjadów". Nowicka odcięła się od tych słów. Najmłodszy syn, Tymoteusz, jest informatykiem i dwukrotnym zdobywcą Pucharu Świata w kick-boxingu. Najstarszy, Florian, został filozofem i związał się z Katarzyną Bratkowską, prezeską stowarzyszenia Same o Sobie. Rodzina spotyka się w każdy piątek:
- Śpiewamy "Czarodziejski flet". Florian wymyśla takie rzeczy. Wanda śpiewa wspaniale - chwali teściową Bratkowska.
Wanda Nowicka jest laureatką nagrody Okularów Równości, przyznawanych przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, założonej po jej śmierci w katastrofie smoleńskiej przez jej córkę Barbarę, obecnie działaczkę Twojego Ruchu.