Niebanalne auto, które idealnie sprawdzi się w miejskiej przestrzeni

Niebanalne auto, które idealnie sprawdzi się w miejskiej przestrzeni

Niebanalne auto, które idealnie sprawdzi się w miejskiej przestrzeni
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
17.02.2017 10:22, aktualizacja: 17.02.2017 15:49

Do poruszania się po ulicach miast potrzebujemy auta niewielkiego, ale wygodnego, bezpiecznego i świetnie wyposażonego. Samochody miejskie idealnie wpisują się w ten opis. Do tego wyglądają atrakcyjnie i mają szereg stylowych dodatków. Nic dziwnego, że są tak chętnie wybierane przez kobiety.

Panie wybierają samochody w sposób bardzo racjonalny. Często kupują małe auta miejskie, które zużywają minimalne ilości paliwa i zajmują niewiele miejsca podczas parkowania. W większości wybierają także modele niedrogie. Potwierdziło to badanie opublikowane przez „Los Angeles Times”, z którego jasno wynika, że kobiety bardziej interesują się ekonomicznymi, niedużymi i niezawodnymi autami, podczas gdy mężczyźni raczej wolą auta drogie, duże i z mocnymi jednostkami napędowymi.

Dlaczego kobiety wybierają małe auta miejskie?

Odpowiedź na to pytanie przynoszą badania przeprowadzone przez redakcję serwisu z poradami motoryzacyjnymi MyCarGossip.co.uk. Pokazują one, jakimi kryteriami kierują się kobiety przy wyborze nowego samochodu. Kwestia spalania jest ważna dla 72 proc. z nich, a koszty utrzymania – dla 69 proc. Wielu panów zarzuca kobietom, że przy wyborze pojazdu najważniejszy jest dla nich kolor nadwozia. Jak jest naprawdę? Kolor lakieru ma znaczenie tylko dla 24 proc. przedstawicielek płci pięknej (dla porównania – dla 19 proc. panów). Dla 13 proc. pań bardzo duże znaczenie ma także poziom bezpieczeństwa, z kolei przy zakupie auta używanego dla 11 proc. kluczowe znaczenie ma jego przebieg.

Warto zauważyć, że aby upewnić się, czy wybierane modele to na pewno niezawodne samochody, kobiety bardzo często przeprowadzają gruntowny research przed zakupem auta, korzystając na przykład z danych dostępnych w internecie. Dopiero potem odwiedzają salon, mając pewność co do parametrów, jakimi wyróżnia się interesujący je model.

Kobieta wybiera mały samochód miejski nie dlatego, że boi się parkowania albo uważa, że nie podoła prowadzeniu większego auta. Czyni to z rozmysłem, ponieważ jest przekonana o tym, że do poruszania się po dużym mieście, dojazdów do pracy, na uczelnię, na zakupy czy po prostu do jazdy na spotkania z przyjaciółmi nieduży pojazd w zupełności wystarczy.

To, że auto jest małe, nie znaczy, że ma być słabo wyposażone. Już w 2008 roku z badania przeprowadzonego przez GM Fleet wynikało, że paniom zleżało na trzech kwestiach – nawigacji satelitarnej (30 proc.), dobrym audio z MP3 (17 proc.) oraz klimatyzacji (15 proc.).

Małe samochody miejskie – w sam raz skrojone dla kobiet

Jedną z ciekawych propozycji dla płci pięknej jest Toyota Aygo. Toyoty to jedne z najbardziej niezawodnych samochodów, a małe Aygo nie stanowi wyjątku. Aktualnie od 2014 roku produkowana jest Toyota Aygo 2. generacji. Miejski samochód może pochwalić się niezwykle oryginalnym wyglądem. Z przodu definiuje go charakterystyczny znak „X”, w który wpisuje się grill i przednie reflektory, z tyłu zaś wysokie lampy umieszczone po bokach auta. Zgrabnie rysuje się także linia boczna, z charakterystyczną linią okna tylnych drzwi. Oryginalność modelu została podkreślona szeroką paletą kolorów lakieru łączonych w interesujące, wielokolorowe kompozycje. Można do nich dopasować także wymienne elementy wykończenia wnętrza.

Litrowy silnik benzynowy zużywa średnio tylko 4,2 l na 100 km. Aygo udowadnia, że także małe samochody mogą być świetnie wyposażone. Auto może pochwalić się nowoczesnym wnętrzem, w którym znajdziemy m.in. siedmiocalowy ekran dotykowy najnowszej generacji. Wyposażone jest także w szereg systemów bezpieczeństwa: układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, ABS z EBD, system stabilizacji toru jazdy VSC oraz przednie, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne. W tym nowoczesnym samochodzie nie brakuje również innych udogodnień: klimatyzacji, nawigacji, kamery cofania i świetnego audio z ekranem dotykowym.

Jednym z konkurentów Aygo na europejskim rynku jest Opel Adam. To kolejne auto, które udowadnia, że w Europie jest popyt na samochody miejskie, projektowane na zasadzie połączenia dwóch stylów – nowoczesnego i klasycznego. Adam ma zgrabną, oryginalną sylwetkę, w której uwagę zwraca przede wszystkim dach podkreślony inną barwą lakieru. Można nawet zamówić wersję z dachem oświetlonym diodami LED, przypominającymi gwiaździste niebo.

Podstawowa jednostka napędowa to litrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 90 KM, zapewniający pojazdowi bardzo dobre przyspieszenie. Jak przystało na ekonomiczne auta, nie zużywa on więcej niż 5 l na 100 km. Adam jest wyposażony w dwie przednie i dwie boczne poduszki powietrzne, układy ABS i ESP (ten ostatni zapobiega poślizgom), klimatyzację, pakiet elektryczny i nawigację. Opcjonalnie model ten może być także wyposażony w układ wspomagania parkowania (z kamerą cofania) oraz system autonomicznego parkowania (sprawdza on, czy miejsca jest wystarczająco dużo, a potem sam potrafi ustawić w nim samochód) i nowoczesny system informacyjno-rozrywkowy z dużym ekranem dotykowym.

Aygo i Adam są produkowane w Europie. A jak wyglądają ekonomiczne samochody miejskie, produkowane na Dalekim Wschodzie? Tu przykładem może być nowa Kia Picanto, która pojawi się w salonach pod koniec 2017 roku. Ma zgrabną sylwetkę minivana, duże przednie reflektory, charakterystyczne tylne lampy, a we wnętrzu, w centralnym punkcie deski znajduje się duży ekran dotykowy systemu informacyjno-rozrywkowego z nawigacją. Tak jak Aygo i Adam, Picanto będzie oferowane w szerokiej gamie kolorów i dodatków obejmujących także elementy wyposażenia wnętrza. Na razie jeszcze nie wiadomo, jakie będą jednostki napędowe. Widać jednak, że filozofia projektowania i wyposażania w przypadku ekonomicznych samochodów jest niemalże identyczna – producenci podkreślają przede wszystkim przestrzeń we wnętrzu pojazdu oraz przestrzeń bagażową.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także