ycipk-2k8sp4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
#ŻYĆLEPIEJ

Odtwarzacze mp3 stały się zagrożeniem?

Nawet 10 proc. użytkowników przenośnych odtwarzaczy muzyki ryzykuje trwałe uszkodzenie słuchu. Tak wynika z badań Komitetu Naukowego UE ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia (SCENIHR).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odtwarzacze mp3 stały się zagrożeniem?
(sxc.hu)
ycipk-2k8sp4

Nawet 10 proc. użytkowników przenośnych odtwarzaczy muzyki ryzykuje trwałe uszkodzenie słuchu. Tak wynika z badań Komitetu Naukowego UE ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia (SCENIHR).

Jak poinformowała PAP Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasowego Przedstawicielstwa w Polsce Komisji Europejskiej, badania przeprowadzone przez komisję wykazały, że 5-10 proc. słuchających muzyki z odtwarzaczy mp3, telefonów komórkowych itp. robi to zbyt długo (dłużej niż przez pięć godzin tygodniowo) i zbyt głośno (powyżej 89 dB). Taki poziom natężenia dźwięku przekracza normę dopuszczalnego hałasu w miejscu pracy.

Ta grupa liczy w Unii Europejskiej od 2,5 do 10 mln osób. Mogą oni już po pięciu latach słuchania zbyt głośnej muzyki trwale uszkodzić sobie słuch.

ycipk-2k8sp4

Naukowcy zarekomendowali unijnym urzędnikom przede wszystkim edukowanie użytkowników odtwarzaczy muzycznych. Ich zdaniem, wielu ryzykuje swoje zdrowie nieświadomie. Warto też, ich zdaniem, zastanowić się nad innymi sposobami ograniczenia ryzyka utraty słuchu z powodu słuchania muzyki.

"W chwili obecnej istnieje europejska norma bezpieczeństwa ograniczająca poziom hałasu wytwarzanego przez przenośne odtwarzacze muzyczne do 100 dB. (...) Komisja zamierza zorganizować na początku 2009 r. w Brukseli konferencję z udziałem państw członkowskich, przedstawicieli przemysłu, konsumentów oraz innych zaangażowanych podmiotów, aby poddać ocenie wyniki badań komitetu naukowego oraz aby omówić możliwe środki rozwiązania problemu.

W trakcie seminarium omówione będą także środki ostrożności, jakie mogą przedsięwziąć konsumenci, jak również rozwiązania techniczne pozwalające zminimalizować uszkodzenia słuchu oraz potrzeba wprowadzania dalszych przepisów lub zmian w istniejących normach bezpieczeństwa chroniących konsumentów" - napisała Angrocka-Krawczyk w przesłanym PAP komunikacie.

Jak dodała, w ostatnich latach sprzedaż przenośnych odtwarzaczy muzycznych gwałtownie wzrosła, szczególnie dotyczy to odtwarzaczy MP3. Szacuje się, że ogółem w UE od 50 do 100 mln osób może korzystać z takich odtwarzaczy każdego dnia. W ostatnich czterech latach sprzedaż tego typu urządzeń wyniosła między 184 a 246 mln sztuk, w przypadku odtwarzaczy MP3 liczby kształtują się na poziomie 124-165 mln sztuk. Wynika z tego, że w całej Unii wiele milionów ludzi używa codziennie przenośnych odtwarzaczy muzycznych. W przypadku niewłaściwego stosowania narażają się oni na ryzyko uszkodzenia słuchu.

ycipk-2k8sp4
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2k8sp4

ycipk-2k8sp4
ycipk-2k8sp4