Ogródek przyszłości

Ogródek przyszłości

Ogródek przyszłości
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
07.10.2009 14:37, aktualizacja: 07.10.2009 15:10

Zmieniają się nasze nawyki związane z rolą ogrodu. Niezależnie od tego, czy to ogród hektarowy, metrowy czy po prostu balkon. Prowadzenie ogródka stało się ważną czynnością, stanowiącą unikalne „przedłużenie” domowego zacisza.

Zmieniają się nasze nawyki związane z rolą ogrodu. Niezależnie od tego, czy to ogród hektarowy, metrowy czy po prostu balkon. Prowadzenie ogródka stało się ważną czynnością, stanowiącą unikalne „przedłużenie” domowego zacisza. Tradycyjne postrzeganie ogrodu, tylko jako miejsca ozdabiającego dom albo dostarczającego warzyw, odeszło w przeszłość.

Do zabawy i do pracy

Co raz częściej zacieramy granicę między wnętrzem domu a przydomową przestrzenią. Poprzez wykorzystanie oświetlenia, nowoczesnych wynalazków i wielofunkcyjnych mebli, tradycyjny ogród powoli staje się miejscem pracy i rozrywki. Ogrody przekształcają się w dodatkowe obszary życia rodzinnego, można tu dbać o kondycję fizyczną, spotykać się ze znajomymi, są miejscem zabawy dla dzieci, jadalnią, gabinetem do pracy.

Oaza na dachu

Gdy przestrzeń na ogród stała się ograniczona, zwłaszcza w dużych miastach, zaczął się wykształcać nowy trend, polegający na maksymalnym wykorzystywaniu dachów budynków, patiów, stało się to możliwe m.in. dzięki innowacyjnym technikom zagospodarowania terenu i nowoczesnej technologii. W ten sposób powstały przydomowe sanktuaria - miejsca ucieczki od pracy służące rozładowaniu stresu i relaksowi.

Miasta przyszłości w coraz większym stopniu będą „zazieleniały” takie obiekty jak drapacze chmur, dachy i mury, by dzięki temu dostarczyć środowiskowych i ekologicznych korzyści mieszkańcom. Takie mikro-ogródki wyglądem przypominają małe oazy w gęstej zabudowie miasta. Powstaje swego rodzaju hybryda - blisko centrum i blisko natury. I to chyba słusznie rozwiązanie, bo po co nam wielkie, idealnie przystrzyżone trawniki i dywany z kwiatów, jeśli nikt z nich nie korzysta?

Ogród ma być mądry

Aby zrozumieć relację pomiędzy ogrodnikiem a jego ogrodem, firma HUSQVARNA®, przy współpracy z The Future Laboratory, przeprowadziła badania na terenie Skandynawii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i USA na grupie posiadaczy ogrodów. Wynika z nich, że pragniemy zautomatyzowanego, „mądrego” ogrodu, którego utrzymanie oparte jest na nowoczesnych wynalazkach, innowacyjnym myśleniu, produktach. Szukamy nowych technologii aby w łatwy sposób połączyć aktywność w ogrodzie z wypoczynkiem i relaksem. Mimo, że ludzie postrzegają ogrodnictwo w bardzo różny sposób, nawet ci, którzy są tylko „weekendowymi” ogrodnikami, uważają pracę w ogrodzie za ważny aspekt utrzymania domowego zacisza.

Automatyczni ogrodnicy

Technologia ma ułatwiać im realizację wszystkich potrzeb związanych z prowadzeniem ogrodu. I rzeczywiście postęp technologiczny prowadzi do ograniczenia roli człowieka. Będzie on mógł odpoczywać i podziwiać otaczającą go przestrzeń - pielęgnowaną przez automatycznych ogrodników. Inteligentne i dyskretne urządzenia takie jak automatyczne kosiarki, systemy nawadniające, czujniki wilgoci będą nawozić, przycinać, nawadniać, hodować, magazynować i monitorować cały ogród. Połączone z komputerem zarządzą i zdadzą raport właścicielowi o stanie jego ogrodu. System ten sprawi, że będziemy lepiej poznawać ogrodową faunę i florę poprzez system danych.

Ruch w przyrodzie

Istotne są również zdrowotne walory ogrodów. Badania wykazują, że ogrodnicza aktywność fizyczna ma terapeutyczne efekty, pomaga np. w walce z otyłością, dlatego technologie mają pomagać szybko i sprawnie wypełnić podstawowe obowiązki związane z dbaniem o przyrodę, ale nie pozbawiać użytkowników przyjemności aktywnego obcowania z zielenią. Ostateczną formą ogrodu przyszłości będzie ogród, w którym ludzie będą mogli się zrelaksować i zapomnieć o problemach życia codziennego, niewymagający regularnego podlewania, przekopywania, sadzenia, który będzie można zostawić na kilka tygodni lub nawet miesięcy; wolny od szkodników, organiczny, przyjazny środowisku.

Ogródek a prestiż

Ludzie wydają niemałe pieniądze na projektowanie ogrodów. W cenie jest oryginalność, np. jeden ze współczesnych trendów to ogródki warzywne łączone z kompozycjami z kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych. Działka, ogródek, otoczenie domu stają się wyznacznikami prestiżu i statusu społecznego. Ogródek w dzisiejszych czasach może tak samo charakteryzować przynależność klasową właściciela, jak samochód czy ubranie. A znajomość zagadnień związanych z ogrodnictwem jest w modzie. Najwięcej uwagi wyglądowi i utrzymaniu ogrodu poświęcają we wspomnianym badaniu Francuzi - 48% francuskich respondentów określiło się jako „bardzo zaangażowanych” przy pracach w ogrodzie, (30% Amerykanów, 28% Rosjan, 25% Brytyjczyków i 25% Skandynawów). Wzrost zainteresowania tą dziedziną rośnie wraz z wiekiem, osiągając szczyt w grupie wiekowej 35-44 lata.

Szkło i światło

Trend zacierania granicy między domem a ogrodem wyraża się także w projektowaniu mebli, które dodatkowo służą do powiększenia domowej przestrzeni. Architektura idzie w kierunku coraz większego wykorzystywania szkła i światła. Współczesne ogrody stanowią swoiste sanktuaria, miejsca, dokąd ucieka się przed zgiełkiem codziennego życia. Rozwiązania techniczne mają natomiast za zadanie w dyskretny sposób pomóc w efektywnym zarządzaniu przestrzenią oraz czasem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także