Trwa ładowanie...

Oto cena weselnego "talerzyka". Kwoty zwalają z nóg

Za chwilę czerwiec, a wraz z nim rozpoczęcie sezonu weselnego. Wiele nowożeńców decyduje się na rezygnację z prezentów na rzecz pieniędzy. Podpowiadamy, jaką kwotę powinno umieścić się w kopercie weselnej.

"Talerzyk" może kosztować w tym roku nawet 500 złotych"Talerzyk" może kosztować w tym roku nawet 500 złotychŹródło: Getty Images, fot: Dean Sanderson
d2h8sss
d2h8sss

Przyjmowanie pieniędzy zamiast prezentów to dość powszechny zwyczaj podyktowany bardzo logicznymi pobudkami. Zamiast otrzymania miłych, ale nie zawsze potrzebnych prezentów, nowożeńcy mogą przeznaczyć otrzymaną kwotę np. na podróż poślubną czy mieszkanie. Przyjęło się, że do koperty weselnej powinno wrzucić się co najmniej tzw. talerzykowe.

Talerzykowe wyższe niż w poprzednich latach. Podpowiadamy, ile pieniędzy włożyć do koperty weselnej

Zorganizowanie wesela to w dzisiejszych czasach naprawdę drogie przedsięwzięcie. Na jego cenę składa się wynajęcie sali i DJ'a, wystrój sali, catering, alkohol, transport i ewentualny nocleg dla gości. O ile w jeszcze 10-15 lat temu cena wesela nie była tak wysoka, o tyle obecnie to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

d2h8sss

Wedle powszechnie przyjętej zasady, goście powinni wrzucić do koperty weselnej tzw. talerzykowe. To koszt poniesiony przez nowożeńców za jednego gościa. Na jego cenę składa się wyżywienie, alkohol, a także dodatkowe usługi świadczone w trakcie imprezy. Wedle danych z 2023 roku, kwota ta wynosi od 300 do nawet 500 złotych za osobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Weselne faux pas

Ile więc pieniędzy włożyć do koperty weselnej? Najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie tzw. talerzykowego. Dobrze jest dowiedzieć się zawczasu, ile wynosi cena za jednego gościa. Łatwo to sprawdzić, wpisując nazwę miejsca, w którym odbędzie się wesele w wyszukiwarkę internetową. W większości przypadków, na stronach internetowych znajduje się cennik.

d2h8sss

Ponadto, jeśli zostałaś zaproszona z osobą towarzyszącą, należy włożyć do niej kwotę wynoszącą "talerzyki", czyli należność za dwie osoby.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli jesteś osobą blisko spokrewnioną z parą młodą. Od osób blisko spokrewnionych z nowożeńcami oczekuje się, że umieszczą oni znacznie wyższą kwotę aniżeli wspomniane talerzykowe.

Niemniej warto brać pod uwagę przede wszystkim własne możliwości finansowe. Jeśli jesteś w stanie dać tylko 300 złotych, daj 300 złotych. Najgorsze, co można zrobić, to umieścić w kopercie podarte gazety czy kartki, co niestety jest powszechnym zjawiskiem, czy też w ogóle nie pojawić się na weselu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2h8sss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h8sss