Trwa ładowanie...

Piękny uśmiech na wyciągnięcie ręki! Jak dbać o zęby

Piaskowanie, skaling, wybielanie ultradźwiękowe – dla pięknego uśmiechu jesteśmy w stanie zrobić wiele rzeczy. Trudno uwierzyć, ale to co najważniejsze jeśli chodzi o białe i zdrowe zęby, znajduje się dosłownie w zasięgu ręki.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybierz odpowiednie sposoby na zachowanie idealnej higieny jamy ustnejWybierz odpowiednie sposoby na zachowanie idealnej higieny jamy ustnejŹródło: Adobe Stock, fot: BERNARD BODO
d1noedk
d1noedk

Dawniej wizyta u dentysty kojarzyła się głównie z problemami zdrowotnymi. Szliśmy tam, kiedy zaczynało boleć albo z powodu widocznej próchnicy. Dziś do stomatologa chodzimy z większym przekonaniem, bo wiemy, że o zęby należy dbać tak samo regularnie, jak o skórę czy włosy.

Badania pokazują, że zaledwie kilka proc. Polaków nie ma problemu z dziąsłami – a to właśnie od nich często zaczyna się problem z całą resztą. Zapalenie dziąseł zazwyczaj wiąże się z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Jeżeli nie usuwamy płytki nazębnej, bakterie zaczynają szaleć, a to prowadzi do stanu zapalnego. Gdy zdarza nam się pominąć mycie zębów, dajmy na to z powodu zmęczenia lub lenistwa, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Aby tak się nie stało, zadbajmy o zęby. Jak należy je czyścić?

Róbmy to regularnie

Próchnica i kamień nazębny to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod tą warstwą znajduje się wiele poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, zawały serca, a nawet choroba Alzheimera. Co to ma wspólnego z zębami? Wbrew pozorom wiele, bo mnóstwo tych chorób powiązanych jest z obecnością bakterii mieszkającymi w naszej jamie ustnej. Dlatego za każdym razem, gdy myjemy zęby, myślmy nie tylko o urodzie, ale również naszym zdrowiu. Najważniejsze jest to, abyśmy szczotkowali je przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej około pół godziny po posiłku przez mniej więcej trzy minuty.

Wykonujmy dobre ruchy

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważny jest sposób czyszczenia zębów. Wiele osób w trakcie szczotkowania wykonuje mocne ruchy poziome, co niestety prowadzi do uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia szyjek zębowych. Prawidłowe szorowanie z przodu to tzw. wymiatanie niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń – od dziąsła, w kierunki koron. (przypomina to robienie kółeczek). Z kolei tylne zęby możemy czyścić robiąc ruchy poziome. Pamiętajmy również o tym, by używać pasty odpowiednio dobranej do potrzeb naszych zębów. Dziś mamy na rynku wiele rodzajów past – oczyszczające z węglem aktywnym, wybielające, chroniące szkliwo i dziąsła, a nawet wersje dla wegan.

Wymieniajmy szczoteczkę

Starajmy się robić to co kilka miesięcy. Czemu to ważne? W miarę użytkowania włókna szczoteczki zużywają się, przez co są o wiele mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Jeśli włókna nie są skierowane pionowo, tylko wychylają się na boki, oznacza to, że za mocno przyciskamy szczoteczkę. Wtedy warto pomyśleć o kupnie nowej. Na dodatek, taka szczoteczka z "zadartym" włosiem może ranić nasze dziąsła i powodować ich krwawienie. Pamiętajmy również o tym, że należy wymieniać nie tylko tradycyjne szczoteczki, ale i końcówki modeli elektrycznych oraz sonicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1noedk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1noedk