Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
pielęgnacja stóp
Materiały Prasowe
22-09-2022 11:01
Materiał partnera

Pielęgnacja stóp – 3 najczęstsze błędy, których należy unikać

O czym pamiętać przy codziennej pielęgnacji stóp? Jakie są najczęstsze błędy podczas dbania o stopy? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

 Źródło: materiały partnera
d39in5n
d39in5n

Codzienna pielęgnacja stóp – co należy wiedzieć?

Stopy nie są być może częścią ciała, którą pokazujesz codziennie w drodze do pracy czy na uczelnię, bezsprzecznie jednak pielęgnacja stóp powinna stać się Twoją rutyną każdego dnia. Chodzi tu o różnorodne zabiegi, takie jak stosowanie kremu do stóp, sprayu do stóp, maski do stóp oraz oczywiście peelingu do stóp. Oprócz tego z pewnością powinnaś starać się chodzić w wygodnych butach wykonanych z naturalnych materiałów. Warto sprawdzić, czy Twój krem do stóp zawiera ekstrakty z szałwii, rumianku lub mięty, które mają właściwości nawilżające, natłuszczające oraz zapobiegające poceniu się stóp. Okresowo zaleca się też stosowanie kremów złuszczających i peelingów do stóp, które pozwolą usunąć zrogowaciały naskórek. Sprawdź ofertę Avon.

Jeżeli dojdzie do stwardnienia skóry, należy usunąć ją w sposób mechaniczny. Możesz zrobić to samodzielnie w domu, najpierw wymocz stopy w wodzie z dodatkiem żelu i soli kuchennej lub mydła, a następnie skorzystaj z pilniczka lub tarki. Po zakończeniu peelingu koniecznie użyj kremu do stóp z witaminą A. Jeżeli natomiast doskwiera Ci nadmierna potliwość lub masz problemy z nadmierną potliwością, korzystny może okazać się masaż z użyciem olejków aromatycznych. Zabieg ten może zmniejszyć dolegliwości bólowe i napięcie mięśniowe.

Skąd się biorą odciski?

Zanim przedstawimy najczęstsze błędy pojawiające się przy pielęgnacji stóp, najpierw warto wspomnieć, dlaczego w ogóle powstają odciski. Najczęstsze przyczyny ich wystąpienia to wysokie obcasy, płaskostopie, niewygodne obuwie, zdeformowane palce oraz zwyrodnienia stawów. Odciski powodować mogą natomiast takie objawy jak ból czy trudności w chodzenia. Ponadto odciski same w sobie są wyjątkowo dokuczliwym rogowaceniem naskórka, który stale narasta, ale nie złuszcza się w odpowiedni sposób. Ujmując inaczej, odciski powstają w wyniku zbytnio nasilonego rogowacenia naskórka wywołanego różnorodnymi przyczynami. Zależnie od ich umiejscowienia odciski określa się jako modzele lub nagniotki.

d39in5n

Jakie są najczęstsze błędy przy pielęgnacji stóp?

Nakreśliliśmy już, na co zwracać uwagę przy prawidłowej pielęgnacji stóp, nie sposób jednak pominąć najczęściej spotykanych błędów w tym zakresie. Trzy najpopularniejsze to:

  • Samodzielne usuwanie odcisków za pomocą maści lub plastrów – to bardzo częsta praktyka, gdyż zwykło uważać się, że to doskonałe i skuteczne sposoby na odciski. Nic bardziej mylnego. Kwasy zawarte w tych preparatach powodują macerowanie skóry oraz niszczenie zdrowych tkanek otaczających odciski. Nierzadko też rdzeń z centrum zrogowacenia pozostaje w tym samym miejscu. Jeśli chcesz usunąć odciski, wybierz się do specjalistycznego gabinetu podologicznego.
  • Stosowanie skarpetek złuszczających – to jeden z prawdziwych hitów w ostatnim czasie, który jednak nie jest ani tak skuteczny, ani tak zdrowy, jak mogłoby się wydawać. Zależnie od rodzaju skarpetek oraz stężenia kwasów, po kilku lub kilkunastu dniach skóra zaczyna się złuszczać. Niestety ponownie ma to miejsce nie tylko w okolicy zmian, ale także w miejscu występowania zdrowej skóry. Skarpetki działają na całej stopie, w efekcie czego złuszczana jest nawet skóra na grzbiecie stopy, co może być powodem silnych podrażnień. Jeśli chcesz pozbyć się gromadzącej się rogowej warstwy naskórka, najlepszy będzie po prostu peeling do stóp.
  • Ścieranie zrogowaciałego naskórka pumeksem – jeśli zdecydujesz się na samodzielne, mechaniczne złuszczanie naskórka, musisz robić to bardzo ostrożnie i delikatnie. Niestety pumeks nie jest przyrządem, który dobrze sprawdza się w tym celu. Nie dość, że intensywnie szarpie naskórek, to jeszcze we wnętrzu tego produktu gromadzą się drobnoustroje i bakterie. Do usuwania naskórka znacznie bardziej polecana jest wspomniana wcześniej tarka drobnoziarnista papierowa lub szklana. Zabieg ten powinien być wykonywany co około 3-4 tygodnie.
Materiał partnera
d39in5n
d39in5n