ycipk-1y8pkv
Informacja prasowa
Fit

Piperyna - przełomowy ratunek dla otyłych?

Coraz częściej polecana przez dietetyków. Coraz popularniejsza wśród osób na diecie. Piperyna, bo o niej mowa, zdaniem wielu zwiastuje rewolucję w skutecznym odchudzaniu. Odchudzającą nowinkę wzięliśmy pod lupę, by sprawdzić, czy rzeczywiście zasłużyła na miano 'najsilniejszego pogromcy tłuszczu'.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Piperyna - przełomowy ratunek dla otyłych?
ycipk-1y8pkv

Coraz częściej polecana przez dietetyków. Coraz popularniejsza wśród osób na diecie. Piperyna, bo o niej mowa, zdaniem wielu zwiastuje rewolucję w skutecznym odchudzaniu. Odchudzającą nowinkę wzięliśmy pod lupę, by sprawdzić, czy rzeczywiście zasłużyła na miano "najsilniejszego pogromcy tłuszczu".

Odchudzanie z ekstraktem z czarnego pieprzu

Podziel się

Choć preparaty z piperyną pojawiły się na rynku już kilka miesięcy temu, większość ludzi nie do końca zdawała sobie sprawę z innowacyjności jej zastosowania. O ekstrakcie z czarnego pieprzu zrobiło się głośno dopiero po badaniach Karen Corbin i Davida Nieman'a. Naukowcy dowiedli bowiem, że piperyna ingeruje w geny odpowiedzialne za tworzenie nowych komórek tłuszczowych. Blokując ich powstawanie, można niemal całkowicie zahamować proces tycia. To pierwsza naturalna substancja, która wykazuje takie właściwości.

ycipk-1y8pkv

Nic dziwnego, że jej działaniem zainteresowali się dietetycy i fizjolodzy żywienia na całym świecie.

Czego nie wiesz o piperynie

Czarny pieprz od wieków służył zdrowiu i wzmacnianiu odporności. Na dalekim wschodzie używano go do leczenia dolegliwości żołądkowych – do dziś polecany jest na bóle brzucha i problemy trawienne.

(fot. Czysta Piperyna wyodrębniona z ziaren pieprzu.)
Podziel się

Badania opublikowane w Functional Foods in Health and Disease udowadniają, że za całe dobroczynne działanie pieprzu odpowiada jego wierzchnia warstwa – piperyna. To ta sama substancja, która odpowiada za charakterystyczny, ostry smak i pieczenie w ustach. Dietetycy wyjaśniają: piperyna wzmaga wydzielanie soków trawiennych, a przez to przyspiesza metabolizm.

ycipk-1y8pkv

To logiczne, że szybsze trawienie skutkuje wyszczuplaniem sylwetki, jednak ostateczny efekt zawsze zależy od stężenia piperyny. Im wyższe, tym bardziej zadowalających rezultatów można się spodziewać.

Rozsądek w odchudzaniu

Popularność piperyny staje się zrozumiała, biorąc pod uwagę współczesny kult zdrowia i trend zwracania się ku naturze. Coraz mniej ludzi daje się nabrać na obietnice szybkiej utraty wagi w niezwykle krótkim czasie. Specjaliści mówią wprost: można próbować schudnąć 15 kg w miesiąc, ale efekt JO-JO jest wtedy nieunikniony, a konsekwencje zdrowotne będą ciągnąć się latami. Nic dziwnego, że piperyna stała się silną konkurencją dla dotychczasowych środków odchudzających. Badacze argumentują: odchudzanie z piperyną przebiega wolniej, ale efekty są trwalsze, a kuracja bezpieczniejsza.

Naturalne rozwiązanie dla każdego?

Odchudzające działanie piperyny nie kończy się na spalaniu tkanki tłuszczowej. Testy laboratoryjne prowadzone przez Annalouise O’Connor dowodzą, że ekstrakt z czarnego pieprzu likwidując nadmiar kalorii, jednocześnie przyspiesza tworzenie się tkanki mięśniowej. Z tego względu piperyna polecana jest zarówno osobom aktywnym fizycznie, jak i ludziom prowadzącym siedzący tryb życia. W obu przypadkach stosowanie piperyny podnosi wydolność fizyczną i ułatwia wymodelowanie upragnionej sylwetki.

ycipk-1y8pkv

Piperyna na co dzień

Im większa popularność piperyny, tym większą szansę na szczupłą sylwetkę zaczynają dostrzegać osoby od lat borykające się z nadwagą. Niestety obfite przyprawianie potraw pieprzem to za mało, by schudnąć. Naukowcy podkreślają, że cenne wartości kryją się w samej wierzchniej warstwie ziarenek. W domowych warunkach uzyskanie piperyny z pieprzu jest niewykonalne, ale na rynku znaleźć można wiele gotowych środków ze sproszkowanym ekstraktem. Stężenie piperyny w większości z nich wynosi od 60% do 90%, choć znaleźć można preparaty nawet ze stężeniem 95%, (np. * Piperine Forte*).

Badacze przekonują, że regularne stosowanie preparatów z piperyną jest silną bronią przeciw otyłości. Czy to znaczy, że wkrótce problem nadwagi będzie dotyczył już tylko nielicznych, którzy nie dowiedzieli się o istnieniu piperyny?

Polub WP Kobieta
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne

ycipk-1y8pkv