Pozbądź się ograniczeń wraz z wadą wzroku!
Krótkowzroczność to choroba naszych czasów. Obecnie ponad 10 milionów dorosłych Polaków nosi okulary, przy czym największą grupę wśród nich stanowią krótkowidze. Ocenia się, że problemy ze wzrokiem ma już co drugi Polak, a ich liczba stale rośnie.
13.01.2016 | aktual.: 12.04.2016 10:20
Krótkowzroczność to choroba naszych czasów. Obecnie ponad 10 milionów dorosłych Polaków nosi okulary, przy czym największą grupę wśród nich stanowią krótkowidze. Ocenia się, że problemy ze wzrokiem ma już co drugi Polak, a ich liczba stale rośnie.
Najczęściej, aby dobrze widzieć, wybieramy okulary lub soczewki kontaktowe. Tylko niektórzy decydują się na laserową korekcję wzroku, licząc się z długim czasem, potrzebnym na rekonwalescencję. Aktywni krótkowidze oraz ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na dwu- lub nawet trzytygodniową przerwę, mają teraz wybór. Zabieg mikrosoczewkowej korekcji wzroku jest już dostępny w Polsce. Dzięki niemu można bezpiecznie i szybko pozbyć się wady wzroku, a następnego dnia bez przeszkód wrócić do zwykłych, codziennych aktywności: pracy przed komputerem, uprawiania sportu i innych ulubionych zajęć.
Z wadą wzroku życie nie jest kolorowe…
Wada wzroku wiąże się z wieloma ograniczeniami w codziennym życiu. Ponadto, nie każdy lubi okulary i dobrze się w nich czuje. W wielu sytuacjach są po prostu uciążliwe: parują zimą, wymagają stosowania specjalnego makijażu oraz stanowią konieczny element wyglądu okularnika, a nie tylko modny rekwizyt. Przeszkadzają na co dzień, a najbardziej dokuczają tym, którzy chcą żyć aktywnie. Noszenie okularów podczas uprawiania większości sportów może wiązać się z poważnymi urazami. W przypadku dyscyplin zimowych, takich jak narciarstwo, snowboard czy hokej to także kwestia bezpieczeństwa. Poza tym trudno zmieścić okulary pod kaskiem, a tym bardziej zakładać na nie gogle...
Wygodniejszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Ich stosowanie wymaga jednak przestrzegania zasad higieny, co czasem bywa szczególnie kłopotliwe, np. w podróży. Około 40 procent osób używających szkieł kontaktowych skarży się na dyskomfort, w tym tzw. zespół „suchego oka”. Częstą przypadłością są również infekcje oraz stany zapalne oczu. Stosowanie soczewek przez wiele miesięcy, a nawet lat, może prowadzić do przewlekłych chorób oczu. Badania* wskazują, że w takich przypadkach kilkakrotnie wzrasta ryzyko zapalenia czy owrzodzenia rogówki.
Pełna ostrość życia bez okularów i soczewek
Każdy marzy o dobrym wzroku, bez konieczności korzystania z „protez” w postaci okularów lub soczewek. Do tej pory jedynym sposobem na pozbycie się wady były zabiegi laserowe, które w Polsce wykonuje się od ponad 20 lat. Jednak korekcja laserowa wiąże się z czasem potrzebnym na dochodzenia do pełnego zdrowia. W zależności od zastosowanej metody trwa nawet do dwóch lub trzech tygodni. Zazwyczaj pacjenci nie powinni w tym czasie prowadzić samochodu, pracować przed komputerem, a paniom dodatkowo nie wolno wykonywać pełnego makijażu oczu. Z kolei powrót do uprawiania sportu jest możliwy dopiero po minimum czterech tygodniach.
Powyższych ograniczeń nie muszą brać pod uwagę osoby, które zdecydują się na mikrosoczewkową metodę Lentivu. Ten najnowszy zabieg korekcji wzroku jako jedyne w Polsce przeprowadzają kliniki Optegra. Lentivu to przede wszystkim minimalna inwazyjność, zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa oraz brak bólu. Z punktu widzenia pacjenta, jedną z najważniejszych zalet mikrosoczewkowej korekcji jest również możliwość powrotu do codziennych aktywności już następnego dnia.
Na czym polega Mikrosoczewkowa korekcja wzroku?
„Unikalność tej metody polega na zastosowaniu precyzyjnie dobranych dawek światła o niskiej i bezpiecznej dla oka energii” - wyjaśnia dr n. med. Jan Grzeszkowiak z klinik Optegra. „Podczas zabiegu z przezroczystej, zewnętrznej części oka, czyli rogówki, przy użyciu urządzenia najnowszej generacji Visumax zostaje wyodrębniony jej mikroskopijny fragment o soczewkowatym kształcie. Doświadczony lekarz okulista w całkowicie bezbolesny sposób wydobywa mikrosoczewkę - „lenticulę” (stąd nazwa Lentivu) przez kilkumilimetrową kieszonkę, zmieniając parametry optyczne oka, co prowadzi do trwałej korekcji wady wzroku. W ten sposób w ciągu zaledwie około 20 sekund jesteśmy w stanie skorygować wadę w jednym oku. Jedyną dolegliwością jest utrzymujące się przez około 3 godziny lekkie podrażnienie oczu, podobne do tego, jakie odczuwamy przy krojeniu cebuli".
Mikrosoczewkową korekcję wzroku można przeprowadzić u większości krótkowidzów (noszących tzw. okulary minusowe do -10,0 D) i astygmatyków (noszących tzw. okulary cylindryczne do 5,0 D).
Lentivu: najlepszy wybór dla wymagających
Ze względu na niewielką inwazyjność i najkrótszą rekonwalescencję, mikrosoczewkowa korekcja wzroku jest szczególnie polecana dla osób aktywnych zarówno zawodowo, jak i prywatnie, które nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na dodatkową przerwę. Jeśli więc masz dość wady wzroku, męczysz się z okularami lub soczewkami kontaktowymi, a w Twoich planach nie ma czasu na inną przerwę niż urlop, to Lentivu jest właśnie dla Ciebie. Już następnego dnia bez obaw możesz szusować po stoku lub spotkać się z przyjaciółmi, wrócić do swoich zwykłych obowiązków i codziennych przyjemności. Mikrosoczewkowa korekcja nie jest również przeciwskazaniem do uprawiania innych sportów: biegania, jazdy na rowerze, czy udziału w ulubionych zajęciach fitness. Mikrosoczewkowa metoda Lentivu to nowa, wyjątkowa szansa dla krótkowidzów, którzy chcą szybko, bezpiecznie i bez bólu pozbyć się wady wzroku, a jednocześnie w pełni realizować się w codziennych i tych niecodziennych aktywnościach.
Więcej informacji o Lentivu®, Mikrosoczewkowej korekcji wzroku: * www.optegra.com.pl/lentivu*
Wyniki badań cytowane w artykule pochodzą z: New England Journal of Medicine, 1989: „Średnia roczna częstość występowania wrzodziejącego zapalenia rogówki u osób noszących soczewki kontaktowe..”, inne dane: Internet